בע"ה כ"ד שבט תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ערבות הדדית

האירועים האחרונים הוכיחו לנו שגם השכנים הערבים הנחמדים תמיד יהיו בעד הערבים, גם בזמן מלחמה. יש גם יהודים שלהם זה ברור. הם באים לעזור ליהודים בלוד וברמלה, וכל השנה מקפידים על רכישה והעסקה של יהודים בלבד

  • אביחי אביעזר
  • ה' סיון תשפ"א - 08:32 16/05/2021
גודל: א א א
אביחי אביעזר
אביחי אביעזר

האירועים האחרונים הראו לנו שוב מה שלחלקים גדולים מהציבור היה ברור מזמן: אי אפשר לסמוך על השכנים הערבים. גם אם עובדים יחד, גם אם מקיימים יחסי שכנות, גם אם מנסים לחשוב בכל הכח שאין בינינו שום הבדל – ברגע האמת לערבים יהיה ברור שהם קודם כל בעד הערבים.

יש גם יהודים שזה ברור להם. יהודים מכל הארץ באו לעזור ליהודים בלוד וברמלה ובמקומות נוספים. הם לא חיכו שהמשטרה תעשה סדר, כיוון שהמשטרה בעצמה מורכבת מיהודים וערבים, ובמקרה הטוב היא מחפשת שיהיה שקט, ולא רואה את תפקידה כהגנה על היהודים.

עלינו להתרגל יותר ויותר לסמוך על הערבות ההדדית בין היהודים. עלינו להבין שישיבתנו כאן בארץ מושתתת על כך שאנחנו יהודים וה' הבטיח לנו את הארץ הזו, ועלינו לעזור אחד לשני. אנחנו לא אוסף של אנשים שגרים באותו מקום, והמשטרה מגנה עליהם מכח המחוייבות שלה לשמור על החוק והסדר. אנחנו גרים כאן כי אנחנו יהודים, והמטרה שלנו היא להגן על היהודים.

עוד כמה ימים או שבועות המצב יתייצב ויחזור ל'שגרה'. בערים המעורבות יהודים ימשיכו לגור ליד ערבים ולחיות איתם את חיי היום יום. אבל יחד עם זה צריך לשנות את צורת החשיבה. אמנם אנחנו חיים אחד ליד השני, אבל אנחנו לא מחפשים דו קיום. אנחנו מחפשים לגור עם יהודים ולעזור ליהודים, וחיי היום יום ליד הערבית היא מתוך חוסר ברירה.

הדרך לשנות את צורת החשיבה היא להתחזק בנושא של עבודה עברית. צריך לפרסם בכל מקום רשימה של חנויות ועסקים שמעסיקים יהודים בלבד, ולהשתדל כמה שיותר לקנות רק בחנויות ועסקים כאלו. לא רק מסיבות בטחוניות, ואפילו לא רק בגלל שאני לא רוצה לפרנס אויבים שפגעו ביהודים רק אתמול. צריך לקנות רק מיהודים בעיקר על מנת לחזק את הערבות ההדדית. אני קונה מיהודים כי אני רוצה לפרנס יהודים. אני שמח לעזור ליהודי להתפרנס, ובכלל לפגוש יהודי ולדבר איתו. התנהגות כזו תזכיר לנו גם בימי שגרה שהמגורים שלנו כאן בארץ הם לא אוסף של אנשים שגרים כאן אחד לילד השני, אלא מושתתים על כך שאנחנו יהודים, וה' הבטיח לנו את הארץ.

ביצהר ובמקומות נוספים יש קבוצה גדולה של תלמידי הרב יצחק גינזבורג שכבר שנים ארוכות קונים רק מיהודים, ומפתחים עסקים וחברות בניה וכדומה שבהם עובדים רק יהודים. זו אחת הסיבות לכך שמיצהר באו יהודים רבים לעזור במקומות אחרים. ההתעסקות עם עבודה עברים מעצימה את הזהות היהודית, ומפתחת צורת חשיבה שבה הארץ הזו היא של היהודים, ועל היהודים לעזור אחד לשני.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


10 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 69 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד