בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תוכנית המאה ומריבות הפוליטיקאים

  • נפתלי אורבך
  • ל' שבט תש"פ - 11:16 25/02/2020
גודל: א א א
נפתלי אורבך
נפתלי אורבך תושב כרם רעים

המחדל  העקרי של תוכנית המאה הוא שבסוף נשארנו עם דרך אוסלו. הוכח שפרס צדק במאה אחוז כשאמר "אין לכם אלטרנטיבה". אף אחד,  מיעלון ונתניהו ועד בנט סמוטריץ פייגלין ובן גביר, לא ידע להציע לאנשי הנשיא טראמפ, שחיפשו מתווה חדש, הצעה אחרת מלבד אוסלו, ולהפעיל מערכה מדינית כדי שהצעה זו תקודם. וזאת למרות שהממשל בארה"ב הינו ציוני ביותר, והנסיבות הינן הנסיבות הנוחות ביותר שהיו מאז ומעולם.

הרעיון המבריק של נתניהו, לשנות את סדר הביצוע, אינו מכסה על הבושה, שבסופו של יום , כל הדרכים מובילות לפתרון שתי המדינות.

ניקח לצורך המחשת הבעייה, את התרחיש האופטימי שמציירים לנו השמחים בתוכנית מימין. לדבריהם, הם שמחים על החלת ריבונות בקרוב על ההתישבות היהודית, ובהמשך מדינה פלסיטנית לא תקום, כי הערבים יסרבו. לו יהי כדבריהם.

כשבן גוריון חשב שהערבים יסרבו לתוכנית החלוקה, הוא חשב שתפרוץ מלחמה שבמהלכה נכבוש עוד חבלי ארץ, ונבריח מהם את הערבים. זה עבד במידה מסויימת.

אבל מה כעת מציע ה'ימין' ? סבבה, החלנו ריבונות על ההתישבות ביו"ש ולא הוקמה מדינה פלסטינית. ואז מה?

הערבים יעזבו?

יתגיירו?

הדרישה למדינה פלסטינית תעלם?

התשובה שנשמעת היא 'קמעא קמעא' רק שכשהתורה אומרת 'מעט מעט' יש לכך המשך ברור  "אגרשנו מפניך.. (פסוק זה היה ממוסגר בלשכתו של בן גוריון)

קריאות לגירוש אויבים או לעידוד הגירה נשמעות למכביר אך תרגום הקריאות הללו לשדה הפעולה המדיני, לא קיים.

הוא הדין ביחס לפתרונות אחרים שנשמעים כגון "ירדן היא פלסטין" "שלום כלכלי - קהילתי" וכדומה. הכל נשאר בגדר שעשועי רעיון וחלומות באספמיה ללא ביסוס מדיני מעשי.

הפיתרון לכך הוא כמובן להתחיל להתיחס ברצינות לתכנון ולעשייה המדינית. חכמינו הכריעו שגדול תלמוד שמביא לידי מעשה. שמונים שנה לומד משה רבנו מדינאות בבית פרעה, אצל יתרו, וכמלך כוש לפי המדרש ( הוא למד גם משפט וקבלה ואדריכלות,  אבל גם אותם מפרספקטיבה של מנהיג מדיני, האלוקים הנגלה אליו הוא המוציא את ישראל ממצרים, והמשפט הוא המשפט אשר מכוחו נירש את הארץ ונאריך בה ימים) לפני שניגש להוציא את עם ישראל ממצרים, ארבעים שנה הוא חונך את יהושע ואת מנהיגי הדור הבא.

עלינו לבנות אלטרטיבה רצינית ומבוססת לדרך אוסלו. מבוססת גם במישור העיוני, אך גם ובעיקר מבוססת במציאות ובכוחות הפועלים בה. זה לא פשוט כי איננו מחפשים פשרות חלקיות העדיפות על דרך אוסלו, אלא טוב אמיתי לכל.  הרב קוק מסביר שלשם כך בדיוק נדרשת תורה מן השמים - דבר ה' מירושלים, לא פחות. נעלה אם כן אל הר בית ה', נשמע את הקול המחדש את תורת משה ומורה לנו אורחותיה. מתוך כך נשכיל בעז"ה לתכנן תוכניות להבאת שלום בארץ ושמחת עולם ליושביה, ולהבין איך רותמים לקידום תוכניות אלו את הכוחות המובילים בארץ ובעולם.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד