בע"ה כ' חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תו ירוק מחדש חודשים

קו ירוק בפיוטו של רבי שמעון לביא, יחד עם תו ירוק של קורונה, מתאחדים ומתגלים בראש חודש חשון.

  • ישי אביעזר
  • ל' תשרי תשפ"ב - 14:25 06/10/2021
גודל: א א א
ישי אביעזר
ישי אביעזר לומד ומלמד בישיבה הרמה בקריות קריית שמואל חיפה

בעל 'כתם פז', רבי שמעון לביא, שהיה רבה של לוב, וחי בדור מקובלי צפת במאה ה-16, התפייט בשירו על רבי שמעון בר יוחאי וכתב: "בַּר יוֹחַאי בְּקֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים / קַו יָרוֹק מְחַדֵּשׁ חֳדָשִׁים / שֶׁבַע שַׁבָּתוֹת סוֹד חֲמִשִּׁים /  קָשַׁרְתָּ קִשְׁרֵי שִׁי"ן קְשָׁרֶיךָ".

הביטוי 'קו ירוק' מובא בגמרא (חגיגה יב), בהסבר המילים 'תוהו ובוהו' של חידוש העולם בפרשת בראשית:  "תנא: 'תֹּהוּ' – קו ירוק שמקיף את כל העולם כולו, שממנו יצא חושך, שנאמר (תהילים יח): 'יָשֶׁת חֹשֶׁךְ סִתְרוֹ סְבִיבוֹתָיו'. 'בֹּהוּ' – אלו אבנים המפולמות המשוקעות בתהום, שמהן יוצאין מים. שנאמר (ישעיהו לד): 'וְנָטָה עָלֶיהָ קַו תֹהוּ וְאַבְנֵי בֹהוּ'. מבאר שם רש"י: "מפולמות - לשון ליחלוח" המלא מים.

קו ירוק הוא האור המקיף של העולם, שיש לו צבע הדומה לירוק. לפני כמה שנים, פרסמה סוכנות החלל של נאס"א, ש-שלוש מאות וחמישים קילומטר מעל כדור הארץ, עוטפת הילה ירוקה את האטמוספירה של הכדור. נמצא שקו ירוק זה הוא ההוי"ה האלוקית המקיימת ומחזיקה את כדור הארץ, כדברי איוב (כו) "נֹטֶה צָפוֹן עַל תֹּהוּ תֹּלֶה אֶרֶץ עַל בְּלִי מָה".

אך בפיוטו של ר' שמעון, הקו הזה מחדש חודשים. חידוש החודשים נגרם כידוע, מהקפת הירח את כדור הארץ אחת לעשרים ותשעה ימים פלוס. הרי שהקו הירוק הוא כמסלול הקפת הירח את כדור הארץ, הגורם להתחדשות שתים עשרה פעמים בשנה, או שלוש עשרה בשנה מעוברת כמו השנה. הצבע הירוק מלמד על חידוש צמיחה ופריחה, הבאים בצבע ירוק של התחדשות.

על כך יש בזוהר גם בענין שבת, וגם בענין דוד המלך: "רזא דא אתמסר לחכימי עליונין, דהא שבת רזא עילאה הוא. תא חזי ביומא שתיתאה, בשעתא דמטי זמנא דערב, כדין כוכבא חד מסטרא דצפון נהיר, ועמיה שבעין כוכבין אחרנין... והאי מדורא דאשא משיך לגביה גוונין אחרנין דלגו מניה, גוון קדמאה ירוקא..." (פרשת ויקהל). האור הצפוני עם שבעת כוכבי הלכת, מושך כמה גוונים שבראשם אור ירוק.

וכן בעניינו של דוד המלך: "זרעו של דוד הפוך [מזרע רמאים]... עיניים של רחמים מתגלים בשלימות מלאים חן וחסד. חוט ירוק אחד מתגלה בהם. כשיוצא למלחמה החוט ההוא הופך לאדום. כשנרגע רוגז המלחמה, שב החוט לקדמותו" (מתורגם מזוהר יתרו, 'רזא דרזין' דף ע). קו ירוק של עולם, עם קו ירוק של היום השביעי, מתגלה בעיניו של דוד המלך. זהו "דוד מלך ישראל חי וקיים", שמתחדש מדי חודש בחודשו בברכת הלבנה.

חמישים שערי בינה חסר אחת שניתנו לאדם הראשון בגן עדן ולמשה רבנו בסיני, הם סוד החמישים, שמתעלים אליו בקבלת התורה אחרי שבע שבתות תמימות. קודש הקודשים של היכל השלימות בעולם הזה ובעולם העליון, הוא נחלתו של רבי שמעון בר יוחאי עליו התפייט ר' שמעון לביא. אך הוא גם "קשר תפילין הראה לעניו תמונת ה' לנגד עיניו" ('שיר היחוד' לשבת), באותה מערה של נקרת הצור, בה נלמדו י"ג מידות רחמים של הנהגת הבורא.

ובתורתו של ר' צדוק הכהן מלובלין כתוב לאמר: "וכמו שאמרו קו ירוק שמקיף כל העולם, כידוע מה שמובא בזוהר סוף פרשת שלח (ח"ג קעה.), דתכלת שדומה לרקיע דהיינו קו ירוק רומז ליראה, וזה מקיף את כל העולם, שאין בריה שלא יהיה לו יראה ממדריגות הפחותות על כל פנים. מה שאין כן אהבה..." (פרשת אחרי-מות אות ד דף נ).

"וכמו שאמרו קו ירוק שמקיף כל העולם. ושמעתי דרצה לומר היראה, כמו שמובא בזוהר (שלח קעה.) דגוון תכלת מורה יראה. ופירוש שאותה היראה כוללת הכל ומכל הנבראים אין מי שלא יירא מזה, ועל דרכנו רצה לומר שמקיף כל העולם שזה כולל הכל כאילו הכל אחד" (ר' צדוק 'דובר צדק' דף לא ע"ב). הרי שלדעתו הגוונים ירוק ותכלת קרובים הם כאחד המורים על זוהר הרקיע של כסא הכבוד.

כל העניין הגדול הזה, נכנס לתו הירוק  שמטהר מנגיף הקורונה, המתחדש בנשמות חדשות של גוונים ירוק ותכלת, ומבחין בין תכלת ללבן, כדברי המשנה ברכות פרק ב. הבחנה בין ירוק -תכלת ללבן, מצליחה להצביע על "הִנֵּה אֱלֹהֵינוּ זֶה קִוִּינוּ לוֹ וְיוֹשִׁיעֵנוּ זֶה ה' קִוִּינוּ לוֹ נָגִילָה וְנִשְׂמְחָה בִּישׁוּעָתוֹ" (ישעיהו כט). הבירור של התכלת הירוקה של הקודש מתוך לבנונית החול, יוצרת את הכמיהה האנושית לטהרת הקודש האלוקית.

אלא שהתו הירוק הזה מחדש חודשים כיום הזה. ראש חודש חשון של התחדשות הלבנה, והתחדשות היקום מששת ימי בראשית, עם מלכותו של דוד מלך ישראל חי וקיים, הם התחדשות של העם והעולם למלכות ה' שתתגלה בכסא דוד בירושלים. הכסא שהיה מחולק וחצוי בכל הדורות, יושלם בירושלים הבנויה המצפה לגילוי מלכותו יתברך, ולאור הגדול שיאיר עלינו מציון.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד