בע"ה כ"ג תשרי תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בימים ההם בזמן הזה

על המיתייונים בימינו • דעה

  • הרב אריאל לוי
  • כ"ח כסלו תשע"ז - 09:21 28/12/2016
גודל: א א א
הרב אריאל לוי
הרב אריאל לוי

הרמב"ם מעתיק לנו את דברי הגמרא שמסבירה את עניינו של חנוכה. הנושא היה לפני כ2100 שנה, באמצע תקופת בית המקדש השני. מלכות יוון הרשעה כבשו את ארץ ישראל, השתלטו על הכול ופשטו ידם בממונם של ישראל ובבנותיהם. נכנסו להיכל, פרצו בו פרצות וטמאו הטהרות ולא נתנו לעם ישראל להקריב קרבנות. היוונים גזרו על עם ישראל שלא ישמרו את התורה והמצוות: שלא ישמרו שבת וטהרה, ולא ימולו את בניהם. ומי שסירב לפקודת היוונים ונתפס בעוון שמירת מצוות ה'- אחת דתו להמית.

כשלימד מו"ר איש האמת חכם יעקב יוסף זצ"ל את הלכות חנוכה, הקדים את דברי הרמב"ם, והוסיף משלו: "כמובן, היוונים לבד לא היו יכולים להצליח אלמלא הסיוע הפעיל של אותם המתיוונים. לצערנו, מאז ומתמיד היו "מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו". לכן יש לנו ברכה מיוחדת בתפילה: "ומלכות הרשעה מהרה תעקר ותשבר ותכלם ותכניעם במהרה בימינו".

גם היום לצערנו יש אנשים מסוג זה. במקום לתת פרס לחיל האמיץ אלאור עזריה שחיסל מחבל, הם עוצרים אותו ושופטים אותו כמו פושע ומשפילים בכך את קרן ישראל. במקום להילחם באויב הערבי ימ"ש , הם מגרשים באכזריות יהודים מנחלת אבותיהם.

כמה חשוב לחזור ולשנן את דברי איש האלקים הגאון הרב יעקב משה חרל"פ זצ"ל בספרו הקדוש מעיני הישועה: "הנקודה העיקרית והמקור שממנו שאבו ישראל את חיי הקדושה שלהם בימי החשמונאים הייתה בדברים שבהם מתגלה התיחדותם של ישראל כמו מצוות מילה שמיוחדת לישראל , וכן שבת "גוי ששבת חייב מיתה" (סנהדרין נ"ח:) וכן חודש שבכוח בית דין לשלוט על הטבע כדברי הירושלמי (פרק א דכתובות) שאם קידשו בית דין את החודש ונולד ולד של ששה חודשים הרי הוא חי, שע"י קדוש בית דין חשוב הוא בן שבע, ועל כך הייתה כל ההתקוממות של היוונים לבטל אלו השלשה דברים.

ובעקבתא דמשיחא הנקודה העיקרית היא ארץ ישראל וממנה נובע הכול ומבלעדי ההתאחזות בה אין שום השפעה של קדושה בעולם, ואין פלא אם כל העמים רוצים לעכב בעד ביאתם של ישראל בארץ הקודש והתקשרותם בה, וכל כובד ההתנגדות שלהם היא בעיקר על הנקודה הזאת".

"עד שריחם עלינו ה' והצילנו מידם". בזכות מסירות הנפש של החשמונאים שלא עשו חשבונות רבים, זכינו לחג החנוכה. ובזמן הזה, עם כל הכאב והצער, כמה מרנין לראות את אומץ ליבם של תושבי עמונה שנחושים לעמוד על העיקרון החשוב שזאת הארץ המובטחת לאבותינו ולנו, ארץ חמדה טובה ורחבה, ואין לתת ממנה אפילו מילימטר לאויבינו הרשעים. כמה מרנין לראות את הנוער הבריא שלנו, נוער שאוהב את ה' ותורתו וסולד מתרבות יוון של דורנו, בא לעמונה בהמוניו לעמוד בגבורה מול אותם חלושים המתרפסים לאוייב ומשתפים אתו פעולה בפשע הנורא. ובע"ה בזכות עמידתם האיתנה של תושבי עמונה ואחינו הגיבורים שבאו לחזקם, נזכה לראות בניסים ובנפלאות גם בזמן הזה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד