בע"ה ז' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לא בשמיים היא ולא מעבר לים"!

  • הרב אריאל לוי
  • ו' אלול תש"פ - 10:42 26/08/2020
גודל: א א א
הרב אריאל לוי
הרב אריאל לוי

מובא בתלמוד ירושלמי מועד קטן פרק ג הלכה א שכאשר שאל כהן אחד את רבי חנינה האם מותר לצאת לחו"ל כדי לקיים מצוות ייבום או חליצה, ענה לו רבי חנינה בלשון חריפה: אחיו של אותו האיש הניח חיק אמו וחיבק חיק נוכרייה, וברוך המקום שנגפו (כלומר: האיש שעזב את ארץ ישראל והלך לחו"ל נקרא חיבק חיק נוכרייה, ו"ברוך שפטרנו" ממנו! עד כדי כך!)

מדברי רבותינו אנו למדים שתורתנו הקדושה דורשת מאתנו נאמנות מוחלטת לארצנו הקדושה, ומקבילה את עזיבת הארץ לבגידה: "חיבק חיק נוכרייה"!

דברי התורה הם נצחיים ויש בהם מסר לדורות.

כל מי שמסתכל בעין האמת על דברי תורתנו הקדושה יודע שכל הטוב שבעולם בא רק מארצנו הקדושה. כך מבואר באריכות במקורות קודש רבים ביניהם בספרי רבי נחמן מברסלב ותלמידו הנאמן רבי נתן מברסלב.

גם זקני חסידי ברסלב מהדור הקודם אמרו לתלמידיהם שכל כוונת רבי נחמן שאמר לבוא אליו לראש השנה הייתה מחו"ל ולא מארצנו הקדושה. לצערנו מי שעודד ושידל רבים לעזוב את הארץ ולהתקבץ על אדמת ניכר טמאה נתפס בקלקלתו בדברים חמורים מאד.

כנראה שיש קשר בין מה שמקביל רבי חנינה בתלמוד ירושלמי  את עזיבת הארץ לחיבוק חיק נוכרייה לבין המציאות הפשוטה. ללמדך שגם אם אתה מחפש קדושה וצניעות, מהיציאה לאדמת ניכר תקבל רק ההיפך מזה. וד"ל. פרשיה מטלטלת ונוראה זו אמורה לעורר אותנו לחשבון נפש בעניין. האם לא טעינו כשנסחפנו אחרי אותו אדם?

במבט לאחור נראה לי שתעמולת הנסיעה לאומן היא במידה רבה חלק מתעשיית העושק נוראית של אנשים תמימים, והתחקיר המביש שהתפרסם השנה ללמד על הכלל כולו יצא.

מידי שנה אנו קוראים בתורה לפני ראש השנה בפרשת נצבים על מצוות התשובה. ומזהירה התורה ואומרת שלא נטעה לחשוב שמצוות התשובה היא רחוקה. "לא בשמיים היא לאמר מי יעלה לנו השמיימה... ולא מעבר לים היא לאמר מי יעבור לנו מעבר לים"... בימינו אפשר לומר שבשביל לחזור בתשובה אינך צריך לעלות על מטוס ולטוס בשמיים למרחקים אל מעבר לים, אלא: "כי קרוב אליך הדבר מאד בפיך ובלבבך לעשותו".

הלואי ונזכה להתחזק כולנו יחד באהבה גדולה ובהתקשרות לדעתם הקדושה של צדיקי אמת באמת בלי לטעות אחרי בעלי אינטרסים כאלו או אחרים יהיה מי שיהיה. והמבין יבין.

אריאל לוי

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד