בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אום אל חיראן: השוטרים לא יועמדו לדין

מח"ש פרסמה כי לא נמצא חשד לפלילים בהתנהלות השוטרים שירו בבדואי שדרס למוות שוטר באום אל חיראן. לפי ההודעה קשה לקבוע אם מדובר בפיגוע

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ז אייר תשע"ח - 15:27 01/05/2018
גודל: א א א
הפינוי באום אל חירן
הפינוי באום אל חירן

הבוקר (ג') פרסמה מח"ש כי לא נמצא חשד לפלילים בהתנהלות השוטרים שירו בבדואי בשם יעקוב אבו אלקיעאן, שפגע עם רכבו והרג את השוטר ארז לוי הי"ד בפינוי אום אל חיראן בשנה שעברה

לפני כשנה נפתחה במחלקה לחקירות שוטרים בדיקה בנוגע לאירוע, שתחילה הוגדר כפיגוע, ובהמשך עלו סימני שאלה רבים בעניין.

במסגרת זו נבדקה בעיקר השאלה האם ירי השוטרים לעברו מעורר חשד סביר לביצוע עבירה פלילית. כמו כן נבדקה סוגיית הטיפול הרפואי בנהג הדורס עם תום האירוע.

בהחלטת מח"ש צוין בין היתר כי פעולתם של השוטרים, אשר נבעה לכאורה מתחושה של סכנת חיים לסביבתם, תחושה שנבעה מנסיבות האירוע, אינה חורגת ממתחם הסבירות בכל הנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק".

פרקליט המדינה העביר למפכ"ל המשטרה לבדוק נקודות שונות ביחס לאירוע ביניהם, האם הכוח הוכן כהלכה למשימה, האם נפלו ליקויים מקצועיים בהתנהלות השוטרים היורים, האם נפל פגם בטיפול הרפואי במנוח, וכן האם היו שינויים מסוימים וחוסר עקביות בגרסאות השוטרים המעורבים. 

בהחלטה התייחס פרקליט המדינה בין היתר גם לשאלה אחרת שעלתה מחומר הראיות, והיא - האם הנהג שנורה פגע בשוטרים באמצעות רכבו במכוון, והתכוון לבצע פיגוע, או שהפגיעה אירעה כאשר לא הייתה לו שליטה על הרכב.

בעניין זה צוין בהחלטה כי "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות, לכאן ולכאן, לגבי נקודה זו. שירות הביטחון הכללי, אשר בין היתר, תחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירת האירוע, תוך שהבהיר, על פי החומר שהיה בפניו באותה עת, כי אין ביכולתו לקבוע אם האירוע האמור היה "פיגוע" אם לאו".

פרקליט המדינה קבע כי לא ניתן להכריע בשאלה זו במידה גבוהה של ודאות אך ממילא הכרעה בשאלה זו אינה נחוצה להכרעה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד מי מהמעורבים. זאת מאחר שאף אם הפגיעה אירעה שלא בכוונה, עקב איבוד שליטה של המנוח על רכבו, עדיין, אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים, אשר פעלו בתנאים מבצעיים לפי תפיסתם את המציאות באותו רגע. בהתאם לכך, החליט פרקליט המדינה לסיים את הבדיקה בעניין זה.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד