בע"ה כ"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אחרי שנים של חגיגות - מחבלים ברחו מכלא גלבוע

שישה מחבלים ברחו לפנות בוקר מכלא גלבוע, דרך מנהרה שהתגלתה רק לאחר מספר שעות, ארבעה מהמחבלים שפוטים למאסר עולם

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט אלול תשפ"א - 14:11 06/09/2021
גודל: א א א
הפתח בתא הכלא, דרכו ברחו המחבלים המנהרה דרכה ברחו המחבלים (צילום: דוברות שב"ס)
הפתח בתא הכלא, דרכו ברחו המחבלים המנהרה דרכה ברחו המחבלים (צילום: דוברות שב"ס)

שישה מחבלים ברחו במהלך הלילה מכלא גלבוע, בהם חמישה מחבלי הג'יאהד האיסלאמי וכן זכרייה זוביידי, בכיר הפת"ח בג'נין.

המחבלים ניצלו ככל הנראה את מבנהו ההנדסי של בית הסוהר וכך הצליחו לפרוץ מתוך תא בית הסוהר לעבר חלל שדרכו ניתן היה לברוח אל מחוץ לכותלי הכלא.

אזרחים שזיהו דמויות חשודות עדכנו את המשטרה, וזאת פנתה לשירות בתי הסוהר, שרק לאחר מספר שעות הבחין בהיעדרם של ששת המחבלים.

לאחר הבריחה, החלו בשירות בתי הסוהר להעביר את שאר המחבלים הכלואים בבית הסוהר גלבוע, לבתי כלא אחרים, על מנת לבצע סריקה בשאר האגפים ולמנוע בריחות נוספות.

לאחר הבריחה אמר השר לבטחון פנים כי "התברר שבית הכלא בנוי על כלונסאות, יש בעצם חללי אוויר. ב-2014 היה כאן ניסיון חפירה של מנהרה שהתגלה במועדו. הייתי עכשיו בתא – בצד אחד ראיתי תוספת בטון שנבנתה לאחר שנת 2014 ובצד השני זה לא קיים. אין ספק שמדובר בטעות – אירוע קשה שאסור שיקרה".

בתגובה לבריחת המחבלים ותנאים בהם הם שוהים בדרך כלל אמרה ח"כ מיכל וולדיגר כי "בריחת אסירים מהכלא, כל שכן מחבלים, זהו אירוע חמור ביותר. יש לבודקו לעומק ולהסיק מסקנות. על המערכת לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע לאוטונומיה לה זוכים שלא בצדק, המחבלים בבתי הכלא".

בארגון 'עד כאן' אמרו ש"חייבים לשנות את אופן תפיסת המחבלים ולייצר הרתעה, ככה שאם לא הצליחו לחסל את המחבל בשטח, הוא יזכה לתנאי כליאה קשים מנשוא! התייחסות שלחנית למחבלים מאפשרת להם חופש פעולה שמוביל לחפירת מנהרה ושת"פ מחודש עם ארגוני טרור. הבירחה מכלא גלבוע היא מחדל מזעזע ואסור שיחזור שנית.

כוננות ברחבי הארץ

בעקבות בריחת המחבלים, העלתה המשטרה את רמת הכוננות ברחבי הארץ, מחשש שהמחבלים ינסו לבצע פיגוע ראווה. כמו כן כיתות הכוננות ביישובים גם הן תודרכו להיות עירניים ומוכנים לאירועים חריגים.

ששת המחבלים שברחו, התגוררו בעבר באיזור העיר ג'נין, שקרובה מאוד אל בית הסוהר גלבוע, ובכוחות הביטחון מעריכים כי המחבלים עברו או שיעברו את גדר המערכת לשטחי יהודה ושומרון, לאיזורים בהם יהיה יותר קשה לתפוס אותם.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד