בע"ה י' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איך פעלה רשת הסייענים של המחבל מברקן?

כתב אישום שהוגש בשבוע שעבר נגד סייען של המחבל מברקן חושף כיצד פעלו שכניו וחבריו של המחבל בסיוע בבריחה ובתכנון פיגועים נוספים

  • יח"צ
  • כ"ט אדר תשע"ט - 10:47 06/03/2019
גודל: א א א
א"ת ברקן לאחר הפיגוע. ארכיון (רפי אביטל TPS)
א"ת ברקן לאחר הפיגוע. ארכיון (רפי אביטל TPS)

 

כתב אישום הוגש בשבוע שעבר נגד המחבל בכר מחמד סלים חריוש, הנאשם בין היתר בסיוע לאשרף נעאלווה, המחבל מברקן, שרצח את קים יחזקאל וזיו חג'בי לפני כחצי שנה.

בנוסף, בכתב האישום מופיעים 30 אישומים שונים נגד המחבל בנוגע לשלל אירועים ביטחוניים ופליליים בהם היה מעורב בשנים האחרונות.

בהתייחסות לפיגוע בברקן נכתב בכתב האישום כי הנאשם ראה את המחבל ממתין למונית בצד הדרך כשהוא אוחז בתיק גב כחול. הנאשם העלה את המחבל, שביקש ממנו לקחת אותו לכפר שיוכה בדרך העוקפת ולא בדרך הרגילה. כששאל הנאשם את המחבל לזהותו, המחבל הזדהה, וביקש את עזרתו של הנאשם. על פי כתב האישום, הנאשם לקח את המחבל לביתו בטול כרם ושם שהה המחבל במשך מספר ימים.

עוד עולה מכתב האישום כי הנאשם השיג 300₪ עבור המחבל, על מנת לרכוש עבורו מוצרי מזון. כמו כן לקח הנאשם 1,000₪ מהחנות שבבעלותו עבור ההוצאות של המחבל. כעבור מספר ימים, העביר הנאשם את המחבל ברכבו לבית ריק שבבעלות אדם שלישי שסייע בהסתרת המחבל. בכל התקופה הזאת נהג הנאשם לבקר את המחבל, לספק לו מזון, שתייה ופלאפון ישן שיוכל לשמוע ממנו חדשות, וכן לעדכן אותו בשלום משפחתו והכפר ממנו הגיע. 

   | תכנון פיגוע נוסף עם המחבל מברקן

על פי כתב האישום, במהלך אחת הנסיעות בתוך הכפר, ניהלו הנאשם והמחבל שיחות שבמסגרתן הם תכננו שהמחבל יבצע פיגוע נוסף לעבר עמדות צבאיות הסמוכים לכפר עזון בשומרון. כמו כן, ביקש המחבל מהנאשם להשיג עבורו נשק נוסף וכדורי ירי על מנת לבצע ירי לעבר מטרות ישראליות בצומת ג'ית. הנאשם הצליח להשיג נשק ו 75 כדורים ובעזרת גורם שלישי הם תכננו לבצע פיגוע בעזרת שלושה רכבים שיסייעו להם להימלט מהמקום.

כמו כן עולה מכתב האישום כי הנאשם נסע עם אדם נוסף מספר פעמים להרים על מנת לבצע ירי באוויר ולבדוק את תקינות הנשק. על פי הסיכום בין השלושה, הנאשם והמחבל יבצעו את הירי לעבר צומת ג'ית ואילו האדם השלישי יהיה הנהג שיבריח אותם מהמקום. בכל אותה התקופה ביקש הנאשם עזרה כספית מאנשים שונים וכן עסק בלמצוא למחבל מקומות מסתור חדשים. בין היתר נאזר הנאשם בחבריו על מנת לבדוק האם יש צירים פנויים מכוחות ביטחון על מנת להעביר את המחבל ממקום למקום כשהוא מחופש לאישה.

באחת הפעמים בהם ביקר הנאשם את המחבל, באחד ממקומות המסתור אליו הוא עבר, סיפר לו המחבל כי הוא מתכנן לבצע פיגוע ירי נוסף נגד רכבים יהודים בציר סמוך לשכם. בתגובה, הציע הנאשם שהם ימלטו מהמקום באמצעות רכב ואופנוע שימתינו להם במקום. גם עבור ניסיון הפיגוע הזה, ביקש הנאשם סיוע כספי מחבר על מנת שיכול לרכוש את הנשק. כמו כן היה ניסיון של הנאשם להשיג כספים גם מעזה עבור הוצאותיו של המחבל, וכן להשיג מצלמה שתתעד את מהלך הפיגוע.

עוד עולה מכתב האישום כי הנאשם התבקש על ידי בעל המסתור להעביר את המחסל למקום אחר. הנאשם ביקש מספר ימים על מנת למצוא מקום מסתור חדש, אך בשלב הזה הוא נעצר על ידי כוחות הביטחון ולא יכל למצוא לו את מקום המסתור.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו, המייצג את משפחות הנרצחים ומסייע להם במימוש זכויותיהם כנפגעי עבירה מסר  "כתב האישום פורש לעיני הציבור את שדה הגידול של הטרור, שגדל על אוכלוסייה תומכת טרור. מכתב האישום עולה גודל הסכנה במחבל שנמלט שסביבו נרקמת חוליית טרור מסוכנת ביותר, שהייתה קרובה מאוד לביצוע פיגועים נוספים. 

הדרך המרכזית להילחם בטרור היא באמצעות הרתעה של כל סביבת הטרור ולא רק פעולה כירורגית כנגד ה"מפגע הבודד". כל מי שסייע לסכנה העצומה הזאת צריך לשלם מחיר כבד. מחר נוציא דרישה לאלוף בבקשה להרוס את בתי הסייענים, ובוודאי את בתי המסתור" הוסיף עו"ד בלייכר.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד