בע"ה ה' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כשהיועמ"ש אסר על חיסול מחבלים

איציק מרדכי שכיהן כאפקמ"ז מתאר בשיחה עם הקול היהודי כיצד נאסר על צלפי דובדבן לחסל מחבלים נושאי נשק. נריה אופן נזכר באירוע כצלף בצוות

  • אלחנן גרונר
  • י"ב אלול תשע"ח - 10:08 23/08/2018
גודל: א א א
ארכיון (דובר צה"ל)
ארכיון (דובר צה"ל)

חקירות לוחמים, כבילת ידי חיילים ומוסר לחימה מזוייף, עולים שוב ושוב לכותרות, והשבוע בחקירת צלפי צה"ל שחיסלו פורעים בגבול עזה.

אלא שסיפור שאנו מביאים כאן בקול היהודי וככל הנראה לא זכה כמעט לסיקור אם בכלל, חושף טפח מההידרדרות המוסרית והמשפטיזציה שעברה על צה"ל, כבר בימי ה"אינתיפאדה הראשונה" לפני כ-30 שנה.

בכדי להתמודד עם רשימת המבוקשים ההולכת וגדלה, ובפרט עם חוליות שחיסלו משתפי פעולה על ימין ועל שמאל וביצעו פיגועי ירי, תוגברה יחידת דובדבן. "הדובדבן שבקצפת" בשדרוג היחידה היה צוות צלפים שנועד לחסל מחבלים חמושים מרחוק ומבלי לסכן את חיי הלוחמים.

אחת המשימות הראשונות של הצוות היתה חיסול החוליות שפעלו במרחב ג'נין בעיקר, וכונו "הנשר האדום" ו"הפנתר השחור".

"קודם לירות באוויר"

בכנס של המרכז למורשת המודיעין שנערך לפני כחצי שנה, ותוכנו פורסם בימים האחרונים, נסקרו הגורמים לפרוץ האינתיפאדה הראשונה, והשתתפו בו גורמי ביטחון בכירים שכיהנו בתפקידים רלוונטיים באותה התקופה.

כך תיאר את הדברים איציק מרדכי שכיהן כאלוף פיקוד המרכז: "כשסיימתי את תפקידי בפיקוד הדרום, לא היה מקום ברצועת עזה שבו כיתת חיילים לא הייתה יכולה לנוע", סיפר מרדכי.

"לאחר שעברתי ליהודה ושומרון הבנתי שהיו שטחים בגדר 'שטחים משוחררים', כאלו שאליהם צה"ל לא נכנס. כך, לדוגמה, כשהגעתי לקבל פיקוד על פיקוד המרכז סיפרו לי שיש חוליה שנקראת "הנשר האדום" ו"הפנתר השחור", שבלילה רוצחים שניים- שלושה אנשים, מבתרים את הגופות, שמים אותן על עגלות ומניחים אותן בכניסה לקסבה בג'נין.

היה אירוע כזה מיד לאחר כניסתי. הגעתי ובדקתי מודיעינית והבנתי שיודעים שהחוליה הזו מגיעה בזמנים מסוימים למקום מסוים. הגעתי עד לראש הממשלה כדי שיאשרו שלאחר שמזהים אותם, נוכל לירות בהם כדי להרוג. אבל פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה אמרו לי שלא ניתן לירות ירי תכליתי, אם לא יורים קודם באוויר", סיפר.

"זה התחיל מהרמטכ"ל ששם לא אישרו את זה, והגיע לשר הביטחון רבין שלא אישר את זה, וביקשו שאציג את זה לראש הממשלה שמיר וגם אצל שמיר היועמ"ש והפרקליט הצבאי הראשי התנגדו", נזכר מרדכי בשיחה עם הקול היהודי.

"רגע מכונן ביחס לצבא"

נריה אופן, תושב יצהר, ומי שזוכר את האירוע כצלף בצוות הצלפים הראשונים של דובדבן, סיפר לקול היהודי את ההתרחשות מנקודת מבטו.

"ההכשרה שלנו היתה ייעודית עבור חיסול אותם מבוקשים, ואני זוכר את הרגע בו מגיע אלינו אלוף הפיקוד ומודיע שהמשפטנים לא מאשרים לנו לפעול, כרגע מכונן שבו הבנתי מה עובר על הצבא מבחינת מוסר הלחימה המעוות", מספר אופן.

"כבר התמקמנו באזור ג'נין לקראת הפעילות, צוות של כמה צלפים, ופתאום מגיע אלינו איציק מרדכי אלוף הפיקוד ובפנים נפולות מודיע ששר המשפטים דן מרידור הודיע שאין אישור לירי במבוקשים, גם אם יש מידע מודיעיני ומזהים אותם חמושים".

בעקבות מניעת החיסולים בידי צלפים מרחוק, המשיכו חוליות המרצחים לפעול באין מפריע עוד זמן רב, עד שבצה"ל הכניסו לוחמים תוך סיכון חיים, חלקם מסוערבים, לפעילות וסריקות על סמך מידע מודיעיני בקסבה של ג'נין, חלק מהמחבלים חוסלו וחלקם נעצרו.

"בסופו של עניין, חוסלה חוליית "הנשר האדום" על ידי יחידת "דובדבן" וחוליית "הפנתר השחור" חוסלה על ידי הימ"מ ולאחר מכן השתנו התוצאות בשטח", סיפר מרדכי.

אגב, מפקד חולית "הפנתר השחור", אחמד עוואד כמיל, שוחרר לפני כחמש שנים למרות שנגזרו עליו מאסרי עולם, וזאת כ"מחווה" של ממשלת נתניהו לרשות.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד