בע"ה כ' טבת תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אישום נגד תושב ערד שהתקוטט עם המחבל. "הרצח היה יכול להימנע"

תושב ערד פיטר את המחבל כשנתיים לפני שרצח את החייל רון יצחק קוקיא הי"ד כיוון שהתבטא נגד יהודים. "התרעתי למשטרה והם התעלמו"

  • י"ז ניסן תשע"ח - 18:14 02/04/2018
גודל: א א א
רון יצחק קוקיא צילום: דובר צה"ל
רון יצחק קוקיא צילום: דובר צה"ל

כתב אישום שהוגש כנגד תושב ערד, בגין תגרה שהתפתחה בינו לבין המחבל שרצח את החייל רון יצחק קוקיא הי"ד בעיר לפני כשלושה חודשים, חושף פרטים העלולים להצביע על מחדל משטרתי שלולא הוא, ייתכן והרצח היה נמנע.

יהודה חמיאס, תושב ערד, העסיק כשנתיים וחצי לפני הפיגוע את זאהי אבו ג'ודה, ערבי שרצח יחד עם חברו, את החייל רון הי"ד. חמיאס מספר כי אבו גו'דה עבד אצלו בשיפוצים והיה אצלו כבן בית, כך פורסם באתר וואלה. עוד הוסיף חמיאס ואמר כי הוא פיטר את אבו ג'ודה לאחר שזה השמיע פעם אחר פעם הערות גזעניות ולאומניות כנגד ערבים.

"לילה אחד בשעה 00:00 עצר טנדר ליד הבית ואבו ג'ודה וחבר שלו ניסו להכניס אותי לאוטו. הם שברו לי את הצלעות. לאחר שהוזעקו שוטרים למקום אבו ג'ודה וחברו נעצרו ואחרי זה השתחררו". לאחר מכן, בחודש סיוון התשע"ה, נפגשו השניים, חמיאס ואבו ג'ודה בסופר בערד. חמיאס מספר כי אבו ג'ודה קילל אותו ובמקום התפתחה קטטה אלימה.

חמיאס ואבו ג'ודה נחקרו במשטרה, ובגין האירוע הזה הוגש כעת כתב אישום כנגד השניים. לדבריו, הוא סיפר לשוטרים על הקריאות הלאומניות של אבו ג'ודה אך הם לא עשו דבר. "הודעתי בתחנה שכל הזמן הם היו אומרים לי 'איטבח אל יהוד' ושבסוף יתרחש אסון, אך במשטרת ערד מטייחים כמו שהם רגילים לטייח את הדברים, והנה הם עברו בתחנה במשטרת ערד ויצאו מהתחנה רוצחים", אמר. "מי שתקף אותי באותו הלילה יחד עם זאהי הוא גם ממשפחת אבו ג'ודה. זה היה ידוע ופשוט עניין של זמן ולצערי זה מה שקרה בסוף, החייל רון קוקיא שילם בחייו".

כאמור, להפתעתו, קיבל חמיאס הודעה על כתב האישום שקיבל לפני כשלושה שבועות. "כשקיבלתי את כתב האישום לא ידעתי במה מדובר וכשהבנתי הזדעזעתי. זה דבר לא יאומן שהגישו נגדי כתב אישום על כך שהתקוטטתי עם המחבל", אמר. אבו ג'ודה הודה לבסוף בכתב האישום ולא הורשע בעבירת "תגרה במקום ציבורי".

חמיאס הוסיף ואמר, כי "הוא יכול היה לרצוח אותי, הם חיו אצלי בבית, אשתי הייתה מכינה להם לאכול, הם היו פועלים אצלי 24 שעות, מתי שהייתי קורא להם היו באים ועובדים. בהתחלה חשבתי שהם צוחקים ומקניטים אותי ללא כוונות זדון, אך כשהבנתי שהם רציניים בשנאה שלהם ליהודים פיטרתי אותם".

חמיאס מוסיף ומדגיש כי במידה והמשטרה הייתה מתייחסת לטענותיו ברצינות, הפיגוע הרצחני היה יכול להימנע. "הם הציקו לי ובסופו של דבר מצאו את החייל רון קוקיא, זה יכול היה להימנע כי סיפרתי על כך לחוקרים והתרעתי על כך שהם מסוכנים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מבירור שערכנו לא מוכרת כל אמירה או התבטאות כאמור במסגרת הליך הטיפול המשטרתי באירוע. ככלל זימון נאשם לבית המשפט מצוי באחריות בית המשפט. מבחינת המשטרה, עם סיום החקירה הוגשו חומרי החקירה לבית המשפט עוד בשנת 2015, נאשם אחד נדון ומאז בוצעו מגוון ניסיונות איתור של הנאשם השני ללא הצלחה. כל ניסיון לטעון אחרת מופרך וחוטא לאמת".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד