בע"ה ב' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בערבית זה נשמע שונה

סעיף אחד בדוחות התקציב של הרשות הפלסטינית בערבית, שונה מאלו שמתורגמים לאנגלית. האם זה מקרי או ניסיון הרשות להונות את הקהילה הבינלאומית?

  • PMW Bulletin
  • ו' אלול תש"פ - 11:13 26/08/2020
גודל: א א א

To read the article in English >>

הרשות הפלסטינית מפרסמת מדי חודש דוחות ביצועים תקציביים חודשיים בערבית, ועבור קהילת התורמים הבינלאומית מתפרסם תרגום באנגלית.

הדוחות בערבית ובאנגלית, עם מאות רשומות הינם זהים, למעט סעיף אחד בכל הדוחות מאז פברואר 2020: הגרסה הערבית כוללת את ערך התקציב "ועדה לאסירים ומשוחררים" - המתעד לכאורה את משכורות הטרור שמשלמת הרשות הפלסטינית למחבלים ובני משפחותיהם, בעוד שסעיף זה חסר בתרגום דו"ח התקציב בשפה האנגלית.

זהו התרשים הערבי עם התרגום של PMW

זהו התרשים האנגלי כפי שהוא מופיע באתר הרשות הפלסטינית

שימו לב שתת הקטגוריה הרביעית בערבית - "ועדת אסירים ואסירים משוחררים" - חסרה באנגלית.

מדוע הרשות הפלסטינית מתרגמת את הדו"ח בשלמותו לשפה האנגלית, למעט שורה זו בלבד?

הדיווחים של המכון 'מבט לתקשורת הפלסטינית' על תשלומי משכורות הטרור של הרשות למחבלים הביא את זעמם של הקהילה הבינלאומית נגד הרשות, וארבע מדינות קיצצו לחלוטין את המימון של הרשות.

האם ייתכן שהסיבה לכך שהרשות "צנזרה" מהגרסה האנגלית את סעיף משכורות הטרור, היא כדי שהמדינות התורמות לא יחשפו לכך שהרשות ממשיכה להוציא מאות מיליוני שקלים לתגמול עבור פיגועי טרור נגד יהודים?

למרות שהרשות הפלסטינית רשמה את המילים "נציבות אסירים ואסירים משוחררים" בתקציב הערבית, הדו"ח אינו מראה את הוצאות הרשות. יש מאות רשומות בדו"ח זה. הסכום שחסר בבירור הוא הסכום שניתן לשלם משכורות לטרוריסטים.

ויש משהו מסקרן עוד יותר. הדרך היחידה ש- PMW הבין שהסכום שהוצא על משכורות לטרוריסטים, היה בכך שהשווה את התרשים הערבי לתרשים האנגלי: בתרשים הערבי יש טעות - מקרית או מכוונת - מה שמאפשר לקוראים בערבית להבין כי הרשות הפלסטינית הוציאה כמעט 908 מיליון שקל על משכורות למחבלים במחצית הראשונה של 2020, נתון גבוה בהרבה מכל הוצאות הרשות בשנת 2019.

להלן עותק של התרשים הערבי כפי שהוא מופיע. בשורה התחתונה מימין נכתב "נציבות אסירים ואסירים משוחררים" המקביל לטור בסכום 907.779 מיליון שקל:

עם זאת, כשמסתכלים בשורה התחתונה של דוח התקציב האנגלי (להלן), 907.799 מיליון שקל היו בבירור ההוצאה עבור "קצבאות הפנסיה לגמלאים". עם זאת, בדו"ח הערבית (לעיל) הפנסיה מופיעה מעל האסירים כשלושה מיליון שקל בלבד:

כיצד יצרה הרשות את הפער הזה?

כאשר משווים את הערבית לצד האנגלית (ראה תרשים למטה) ברור מה הרשות עשתה עם הגרפיקה.

באנגלית בקטגוריה “9. חינוך "(ראה צהוב מימין) יש שתי קטגוריות משנה: משרד החינוך (ירוק) 1.3 מיליארד ומשרד ההשכלה הגבוהה (ללא צבע) 56 מיליון. עם זאת בערבית תחת הקטגוריה "9. חינוך "יש רק תת-קטגוריה אחת: משרד החינוך (ירוק, שמאל) 1.3 מיליארד. המילים "משרד ההשכלה הגבוהה" חסרות, אך שורת התקציב שלה, 56 מיליון, עדיין קיימת (ראה ורוד), אך כעת מסתדרת באופן שגוי עם "10. הגנה חברתית".

כתוצאה מכך, כל מספרי התקציב הנכונים נמצאים רק באנגלית (עמודה ימנית) ואילו בערבית (משמאל) רק שתי הנתונים הראשונים נכונים וכל האחרים אינם מדוייקים. לאחר מכן, הרשות הפלסטינית הוסיפה את המילים בצד שמאל למטה "נציבות אסירים ואסירים משוחררים" (ללא צבע) מול הנתון 907 מיליון שהוא למעשה עבור פנסיונרים.

שני העיוותים הללו חזרו על עצמם בכל הדיווחים החודשיים של הרשות מאז פברואר 2020. לא ניתן לדעת באופן סופי אם הפערים הללו בין הערבית לאנגלים נעשו בכוונה על ידי הרשות בכדי לייצג את דוחותיה באופן שגוי. אולם מכיוון שהרשומה הזו לגבי משכורות לטרוריסטים היא הסעיף היחיד בתקציבה בו הדוחות באנגלית ובערבית שונים, ומכיוון שמשכורות לטרוריסטים הם גם הסעיף היחיד שהביא גינוי מהקהילה הבינלאומית, הוא בהחלט מעלה את החשד שזה היה מְכוּוָן, אומרים במכון מבט לתקשורת הפלסטינית.

אם דיווחים שונים באנגלית ובערבית היו ניסיון הרמייה של הרשות, הוא משיג שתי מטרות חשובות. הקהילה הבינלאומית רואה דוח באנגלית בו אין רשימה לתשלומים לנציבות האסירים, מה שמשמח את מדינות התורמים.

הערבים רואים דו"ח בערבית, המפרט מאות מיליוני שקלים לנציבות האסירים, מה שמשמח את הערבים. כפי שצוין לעיל, הן הערכים הערביים והן האנגלים הם שקריים.

לבסוף, האם לא כך נכנעה הרשות לדרישות בינלאומיות והפסיקה לשלם משכורות למחבלים. מנהל ועדת האסירים קאדרי אבו בכר עצמו אמר לטלוויזיה הפלסטינית כי כל המשכורות ממשיכות להיות משולמות בשנת 2020:

"לגבי המשכורות, הכל היה מושלם [אתמול] ... לא קיבלנו קריאה אחת [של תלונה] מאף אסיר. הם (כלומר, בני משפחה) הלכו לבנקים וזה שולם להם". [הטלוויזיה הרשמית של הרשות הפלסטינית, ענקי הסיבולת , 9 ביולי 2020]

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 27 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד