בע"ה י' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
חשיפה:

בשל מצבו הבריאותי: המחבל לא נעצר קודם לרצח הנקין

חשיפת הקול היהודי: המחבל באסם סאיח שמת בכלא ממחלה, היה אמור להיעצר עוד לפני שביצע את הרצח האכזרי. אלא שבשל מצבו הבריאותי המעצר לא בוצע, כעת הוא מת בכלא לאחר טיפולים רפואיים על חשבון ישראל

  • יהודה פרל
  • ט' אלול תשע"ט - 10:49 09/09/2019
גודל: א א א

באסם סאיח, אחד מהמחבלים המעורבים ברצח בני הזוג איתם ונעמה הנקין הי"ד, מת אתמול במרכז הרפואי אסף הרופא, לאחר שסבל ממחלת לב במשך מספר שנים.

בני הזוג הנקין, תושבי הישוב נריה שבמערב בנימין, נרצחו מירי מטווח קרוב מאוד, בי"ח תשרי תשע"ו (אוקטובר 2015) סמוך לישוב איתמר בשומרון. הרצח בוצע לעיני ארבעת ילדיהם שהיו ברכב, ורק בנס לא נפגעו.

סאיח, סבל ממחלת הלב עוד תקופה ארוכה לפני שנעצר, ומאז מעצרו שהה לעיתים תכופות במרכז הרפואי לצורך טיפולים רפואיים, על חשבון ישראל.

בשל הטיפולים הרפואיים משפטו של סאיח התעכב ונדחה מפעם לפעם, והוא הורשע רק בשבועות האחרונים. בין היתר, הורשע סאיח גם בכך שגייס כספים עבור ארגון הטרור חמאס ביהודה ושומרון.

אלא שכעת מתברר, כי עוד קודם לרצח האכזרי שביצע, היה אמור סאיח להיעצר. זאת לאחר שהצטבר מידע כי סאיח פועל יחד עם אשתו להלבנת והעברת כספים מירדן עבור פעילות חמאס ביהודה ושומרון.

"באסם היה אמור עוד להיעצר קודם", אומר לקול היהודי עו"ד מוריס הירש, מי שהיה הפרקליט הצבאי של יהודה ושומרון בתקופת הפיגוע. "מכיוון שהיה חולה בסרטן קשה הוחלט שלא לעצור אותו". עו"ד הירש מציין, כי בשום שלב ההחלטה הזו לא הגיע לקבלת חוות דעת משפטית, והיא היתה אופרטיבית לחלוטין.

עו"ד הירס מספר, כי בהכנת כתב האישום כנגד הרוצחים, הוא הבין כי סאיח היה בעצם זה שהוביל יחד עם שותף נוסף, את החוליה. "הוא הניע אותה, הוא הביא לביצוע הפיגוע. סאיח היה הרוח היוזם. למעשה, כאשר הגיע שלב מתן הדין, הפילו את האשמה על המחבל הזה, כיוון שידעו שבכל מקרה הוא הולך למות".

כשנה לאחר הפיגוע, קבעו שופטי בג"ץ כי אין להרוס את ביתו של המחבל באסם סאיח. "כאשר התשתית הראייתית המנהלית נותרה למעשה כשהייתה, סבורני כי לא עלה בידי המשיב לשכנע מדוע לא ייהפך הצו על-תנאי למוחלט", כתבו השופטים בהחלטתם.

"בג"ץ החליט שבאסם הוא מעגל רחוק מידי מהרצח. לטעמם נכון לצמצם את השימוש בכלי של הריסת הבית רק למרצחים במעגל הקרוב", מסביר עו"ד הירש. "לטעמי זו החלטה שגויה מהיסוד. הריסת בית הוא כלי שנועד להרתעה וצריך להרתיע גם את המעגל הרחוק".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד