בע"ה כ"ח כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תאונה או פיגוע? גזר דין מגוחך לנהג האוטובוס שפצע אנושות יהודי

לאחר תחקיר הקול היהודי שהעלה חשדות למניע לאומני, בית המשפט לתעבורה מחוז מרכז מסר גזר דין כנגד עדנאן עוויווי, נהג האוטובוס שדרס אופנוע ופצע שני יהודים, קשה ואנוש.

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"א אלול תשפ"ג - 12:28 07/09/2023
גודל: א א א
נהג האוטובוס הפוגע. ברקע תמונתו של רוכב האופנוע מאושפז מורדם ומונשם לאחר שנפגע מהאוטובוס (צילום מסך מחשבון הטיקטוק של עוויווי, באדיבות המצלם) (צילום מסך מחשבון הטיקטוק של עוויווי, באדיבות המצלם)
נהג האוטובוס הפוגע. ברקע תמונתו של רוכב האופנוע מאושפז מורדם ומונשם לאחר שנפגע מהאוטובוס (צילום מסך מחשבון הטיקטוק של עוויווי, באדיבות המצלם) (צילום מסך מחשבון הטיקטוק של עוויווי, באדיבות המצלם)

לפני כחצי שנה העלנו תחקיר באתר הקול היהודי שמעלה סימני שאלה חמורים בנוגע לתאונה שביצע נהג חברת קווים בסניף ביתר עלית, עדנאן עויווי.

בנוסף עלה מהתחקיר כי הנהג נהג לשבח מחבלים ובהם אחיו, בין השאר בסרטונים מתוך האוטובוס, בו הוא מסיע מדי יום יהודים מביתר עלית לירושלים.

בגזר דין שניתן בעניין ביום שלישי בבית המשפט לתעבורה, גזר השופט אורן בועז במסגרת הסדר טיעון עונש מקל של פסילת רשיון לשמונה חודשים, פסילה על תנאי ושמונים שעות לציבור. בנוסף עוויווי ישלם קנס של 1250 ש"ח

עיקרי הפרשה:

בשיא ימי ההסתה של שומר החומות, 5 ימים לפני שפרצו המאורעות בלוד, וכאשר מזרח ירושלים כבר בוערת, נסע עוויווי, תושב מזרח ירושלים, עם האוטובוס בכביש ירושלים תל אביב ופגע בשני יהודים שרכבו על אופנוע. השניים נפצעו אנוש וקשה.

מכתב האישום שהוגש נגדו עלה כי עוויווי נסע בנתיב הנסיעה הימני מתוך שלושה, נהג ברכב בקלות ראש, סטה מנתיב נסיעתו שמאלה לנתיב הנסיעה האמצעי וחסם את דרכו של אופנוע עליו רכב חיים סגל, מתווך דירות מלוד. כתוצאה מכך נהדף האופנוע והתנגש ברכב נוסף.

סגל הובהל לקבלת טיפול רפואי כשהוא סובל מפגיעה רב מערכתית ובמשך שמונה ימים היה מורדם ומונשם כשהוא סובל משברים ופגיעות שונות ורבות. הוא אושפז לעוד מספר חודשים וכיום סובל מ-68 אחוזי נכות. צעיר יהודי נוסף שהורכב בידי סגל על האופנוע סבל מכוויות קשות וחתכים מורכבים

חשוב לציין כי אחיו של עוויווי, נזיה, מרצה עונש בכלא על פיגוע שנעשה באותו אופן.

"סטה בין הנתיבים בפראות"

עוויווי, בדומה לאחיו נזיה, טען שמדובר בתאונה וגם משטרת רמלה קבעה כי האירוע הוא תאונה מבלי לבדוק חשד לאומני. התנהלות דומה להפליא להתנהלות המשטרה בפיגוע הדריסה שביצע האח.

עוויווי הואשם בעבירות של סטיה מנתיב נסיעה בנסיבות מחמירות, נהיגה בקלות ראש והתנהגות הגורמת נזק גרם חבלות של ממש, עבירות לפי תקנות התעבורה. יש לציין כי אופן התאונה בוצע בצורה שאינה מסכנת את נהג האוטובוס בשום צורה, דבר שמחזק את האפשרות לכך שמדובר בהתנגשות מכוונת.

כשפנינו לחיים סגל, הנפגע באירוע, עם ממצאי התחקיר שלנו והעלנו את החשד שמא לא היה מדובר בתאונה רגילה, סגל היה נסער ועוד בטרם הספקנו לספר את כל הפרטים אמר: "אם היית יודע איך הוא נהג זה אשכרה היה כמו פיגוע".

"במשטרה הראו לי את הסרטון מהאוטובוס שתיעד את כל התאונה ורואים שהוא סוטה בין הנתיבים בפראות ופוגע בי", הסביר לנו סגל.

משפחת סגל התגוררה בגני אביב בלוד, שכונה שחוותה באופן קשה את פרעות תשפ"א. "בזמן הפרעות הייתי מונשם ומורדם, עם עמוד שדרה שבור, חמש צלעות שבורות, חור בריאה חור בכליה וחור בושט", אומר סגל.

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

תמיכה בטרור והערצת מחבלים

בדיקה קצרה שערכנו בחשבונות הטיקטוק של עוויווי העלתה כי הוא גם חובב מחבלים לא קטן, בפרט, המחבל עודאי תמימי שרצח את החיילת נועה לזר הי"ד בשועפט, וחוסל כשביצע פיגוע נוסף בכניסה לעיר מעלה אדומים.

בערב בו תמימי חוסל, הקדיש לו נהג האוטובוס עוויווי שיר כשהוא בתוך האוטובוס של חברת קווים והכריז: "עודאי עודאי עודאי תשמע". הוא הקדיש לו את השיר "עיני הגבריות הספידו ובכיתי עליך דם", שיר שהוקדש לעודאי תמימי ברשתות בזמן בריחתו מכוחות הביטחון. בסוף השיר הוא אומר "שאללה ירחם עליך יא עודאי".

בסרטון טיקטוק נוסף עם תמונותיו של תמימי ששיתף נהג האוטובוס, נכתב "עודאי האריה רחמי אללה על נשמתך הטהורה", ובסרטון אחר הוא מצדיע לתמימי וכותב: "שאללה ירחם עליך יא אריה".

באחד הסרטונים, נראה נהג האוטובוס יחד עם אחיו, מאלק, כשהם שרים שיר תמיכה לעודאי תמימי - "ניפגש בגן עדן", ושניהם מכריזים "שאללה ירחם על השהידים שלנו".

צפו: לקט סרטונים מחשבונות הטיקטוק של נהג האוטובוס עדנאן עוויווי

נראה כי רק על פי מידע זה היה ראוי להפסיק לאלתר את עבודתו בחברת קווים.

האח המחבל

בדיקת הקול היהודי העלתה כי אחיו של עדנאן, נזיה עוויוי, ביצע לפני כארבע שנים פיגוע דריסה שהושתק ותחילה נטען כי מדובר בתאונה. רק לאחר תשעה חודשים המחבלים נעצרו שוב בידי השב"כ שם הודו בביצוע פיגוע. בקול היהודי סיקרנו רבות את מאבק פצועי הפיגוע וארגון חוננו עד שהמחבלים נעצרו והוכח שמדובר בפיגוע. לאחר הרשעתו נזיה נשפט ל-16 שנות מאסר.

נהג האוטובוס עדנאן תומך באחיו, מגיע לדיונים, ובדיון גזר הדין ב-13/9/22 הוא אף איים על נפגע העבירה בפיגוע וקילל אותו ואת עורך דינו חיים בלייכר, כך לפי תיאורו ותיאור עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שנכח בדיון.

בסרטוני הטיקטוק הוא תומך באחיו בקריאות שונות, מכנה אותו "אריה" וקורא לו להרים ראש בגאווה.

יש לציין כי במהלך התחקיר אף איתרנו תמונות של האח ומחבלים נוספים מתוך הכלא, תמונות שצולמו באמצעות פלאפונים מוברחים. בעקבות פנייתינו המחבלים הועברו לצינוק.

הערצה לחמאס ועונש תעבורתי מקל

ראיה נסיבתית נוספת לכך שיתכן ומדובר בפיגוע מכוון הוא סרטון שפרסם עוויווי בטיקטוק מספר ימים אחרי התאונה, בעיצומן של פרעות תשפ"א. בסרטון מושר שיר תמיכה באבו עוביידה דובר חמאס שהפך למושא הערצה בקרב הערבים בישראל. "אתה החלום, אתה הידע, אתה, בחיי, גדול, אתה גדול, יא אבו עבידה, אתה מקור היראה של כל היקום, יא אבו עבידה", נשמע השיר..

כאמור, הפרקליטות החליטה להגיע להסדר טיעון עם עוויווי מבלי להתייחס כלל למניע לאומני.

"עוד לפני שעולה החשד שזה פיגוע זה הזוי שבן אדם שכמעט הרג אותי עם אוטובוס מקבל שמונה חודשי שלילה ושל"צ, אני עם 68% נכות זה לא פגיעה קלה. הייתי מונשם ומורדם. מה גם שלא ניסו אפילו פעם אחת להביא אותי  לעדות. הכי קל להם - יאללה הסדר טיעון. נראה שלא ניסו להיכנס בו בהליך המשפטי", אמר סגל לקול היהודי.

"כשרואים את אופי הנהיגה, כשהוא עובר נתיבים ככה ואז חוזר ופוגע בי זה מדליק נורה אדומה. למה הוא חזר לאמצע? זה הכי קל, בא נוריד אופנוען על הדרך ונמשיך הלאה. הרשויות חייבות להיכנס לעומק, להבין שזה לא היה תאונת דרכים סתם. שיש פה חשד לרקע לאומני".

תגובות לתחקיר

בעקבות התחקיר פנו בארגון "לביא" אל המשטרה ואל שרת התחבורה מירי רגב בדרישה לשלול את רשיונו של עוויווי אך הדבר לא נעשה.

יש לציין כי בארגון חוננו הגישו תלונה למשטרה בעקבות ממצאי תחקיר הקול היהודי.

תגובת המשטרה: "במסגרת הליך הגישור שנערך בתיק זה, הגיעו הצדדים להסכמות בהתאם להמלצת שופט הגישור אשר נחשף לכלל הראיות בתיק החקירה. יודגש כי ההסדר הוצג בפני השופט הדן בתיק וכי טרם הצגת ההסדר התעדכנה התביעה בדבר מצבם הרפואי של הנפגעים. לאחר הצגת ההסדר הרשיע השופט את הנאשם בעובדות כתב האישום והתיק נדחה לשמיעת טיעונים לעונש ומתן גז״ד".

פנינו לחברת קווים משם נמסר תחילה כי המידע לא נכון וכי האח לא מחבל. הנהג אף מחק חלק מהסרטונים אולם הם היו שמורים אצלנו ולאחר שהעברנו את כלל המידע לחברה נמסר כי המידע בבדיקה.

עורך דינו של עוויווי ביקש שלא למסור בשמו תגובה.

עו"ד חיים בלייכר מארגון "חוננו" מסר בתגובה: "אנו נחשפים כיצד הטרור מהלך ביננו בלי שרשויות החוק עושות את הדרוש כדי לסכלו עוד באיבו. מדובר בחשוד שאיים עלי ועל נפגע העבירה באולם בית המשפט לאחר גזר דינו של אחיו המחבל, ועתה מתברר שאותו חשוד מפיץ תמיכה בטרור בעודו אוחז בהגה ומסכן בכך חייהם של עשרות אזרחים. מה עוד עולה חשש כבד כי החשוד כבר החל לממש את זממו לאחר שהחשוד נהג בפראות באוטובוס וגרם לפציעה קשה מאוד של רוכב אופנוע וחברו. אנו מצפים שהרשויות יפעלו לאלתר כדי לעצור את החשוד ובכך יסכלו אפשרות למעשי טרור קשים".

מארגון לביא נמסר: מתברר שמשטרת ישראל אינה פועלת בהתאם לסמכותה וחובתה להתלות רישיון נהיגה ציבורי מנהגים שמהם עולה חשש לעבירות ביטחוניות. אנו מצפים מהשר לביטחון הפנים להורות למשטרת ישראל למלא את חובתה על פי דין ולשלול רישיון נהיגה ציבורית מנהגים מהם עולה חשש לביצוע עבירות ביטחוניות.

 

 

 

א

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 45 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד