בע"ה ב' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

גרסת החיילים: הבדואים איימו. כעת "לא מאפשרים להגיש תלונה"

"בוא חייל, אני אדקור אותך". אביו של אחד הלוחמים שנחקר במצ"ח בפרשת 'תקיפת הבדואים' בנגב, מספר את גרסת החיילים לאירוע. "כולם מכירים את ההתנהלות של הבדואים בנגב"

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • כ"ה תשרי תש"פ - 08:53 24/10/2019
גודל: א א א

לאחר שלמעלה מ-20 לוחמי 'כפיר' נחקרו בחשד לתקיפת בדואים, 14 מתוכם עדיין נמצאים במעצר במצ"ח. זאת למרות שלדברי החיילים הם הותקפו ופעלו מתוך הגנה עצמית.

האירוע התרחש בלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר. סמוך לשעה 1:30, בשעה שכ-25 חיילים חזרו מהלוויה של אח של חבריהם, שנהרג מפגיעת ברק בחוף זיקים. המיניבוס עם החיילים עצר לתדלוק ומנוחה קצרה בתחנת הדלק דביר שבנב.

בתחנת הדלק הייתה קבוצה של כשבעה בדואים, בגילאי 17-25, מהעיר רהט. "הבדואים התגרו בהם, איימו עליהם שידקרו אותם בסכין. החיילים הגיבו כמו שחיילים צריכים להגיב", אומר בשיחה עם הקול היהודי משה (שם בדוי), אביו של אחד החיילים שנחקרו בפרשה.

בשלב מסוים צעק אחד מהצעירים הבדואים למפקד שהיה בשטח: "בוא חייל, אני אדקור אותך". לדברי עורך דינו של המפקד, עו"ד איתמר בן גביר, בשלב הזה, מתוך חשש שהצעיר הבדואי מתכוון לממש את כוונותיו, החל המ"כ לחתור למגע ועצר את הבדואי, כאשר בשלב זה החלו הצעירים הבדואים לנסות לתקוף את המ"כ. "החיילים הגיעו להגן עליו ועל חייהם", נמסר מטעמו של בן גביר.

בתקשורת דווח כי קבוצת הצעירים הבדואים הלכו, בכוחות עצמם, לקבלת טיפול במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, שם טופלו לאחר שסבלו מחבלות גוף. משם, הם ניגשו להגיש תלונה בתחנת משטרת רהט.

"זו לו פעם ראשונה שדברים כאלו קוראים בתחנות דלק באזור הנגב", אומר משה. מספר פעמים כבר דווח על תקיפת יהודים בידי בדואים באזור. "כולנו שמענו על ההפקרות בנגב. התנהלות הבדואים היא לא סוד במדינה. יש מקרים בהם הבדואים פוגעים בחיילים והחיילים בורחים. אני שמח שהחיילים במקרה הזה הגיבו ולא ברחו מהמקום. כך לוחמים צריכים לפעול".

משה מספר כי גם בנו וגם חבריו לנשק ביקשו מספר פעמים להגיש תלונה כנגד הבדואים, שלדבריהם תקפו אותם, אך מפקדיהם מנעו מהם לעשות זאת. "לבדואים יש יחסי ציבור, עורכי דין, חברי כנסת. הם חופשיים. הם הלכו להגיש תלונה במשטרה. לחיילים לא אפשרו להגיש תלונה, אף אחד לא דאג להם. מיד אחרי האירוע לקחו אותם לשמירות בבסיס".

"אין שום סיכוי שנדע באמת מה קרה", אומר משה בדאגה. "אף אחד לא חוקר את הסיפור באמת. חוקרים רק את החיילים ולא מאפשרים להם להגיש תלונה. כשהבן שלי סיים את החקירה הוא התקשר אלי. שמעתי ברקע את החוקרות של מצ"ח מפצירות בו ובחבריו שילכו להגיש תלונה. הבעיה היא שהמפקדים שלהם לא מאפשרים להם להגיש תלונה".

עו"ד בן גביר, המייצג את המפקד שנחקר אף הוא במצ"ח אמר, כי "שוב מדובר בהפקרת לוחמים. המ"כ עשה מה שמצופה ממנו והגן על עצמו ועל חייל. אם היה בורח הרי שזו הייתה רשלנות והפקרות, אך כנראה שצה"ל מעדיף חיילים מתים מאשר חיילים שמבצעים את תפקידם".

עורך הדין בן גביר תוקף בחריפות את המשטרה הצבאית החוקרת ואת ההחלטה לעצור את החיילים. "מדובר בשערורייה. רק בישראל ברירת המחדל זה לעצור חיילים ולהאמין לפורעים שביקשו לפגוע בהם במקום לתת גב ללוחמים שביצעו את תפקידם".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד