בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דו"ח 'עד כאן': אלו האנרכיסטים המתפרעים מדי שבוע

ארגון עד כאן פרסם מי הם האנרכיסטים האחראים על התפרעויות הערבים ביהודה ושומרון ב-14 השנים האחרונות

  • יח"צ
  • ט"ז אייר תשע"ח - 20:00 01/05/2018
גודל: א א א
אנרכיסט מעביר כסף לערבי צילום מסך
אנרכיסט מעביר כסף לערבי צילום מסך

מי אחראי על ההתפרעויות בכפרים ביהודה ושומרון, שגרמו לפציעתם של עשרות חיילי צה"ל ולמותם של ערבים רבים? ארגון 'עד כאן' מוציא דו"ח חדש המפרט את שמותיהם של מארגני ההתפרעויות, תפקידיהם, מקורות המימון שלהם ומהלכי הפעולה שלהם.

דו"ח של ארגון 'עד כאן' מביא מידע על הישראלים האנרכיסטים שמעורבים בארגון הפגנות יום שישי ב 14 השנים האחרונות. בדו"ח שהוציא הארגון מובאות מטרותיהן של ההפגנות, המוקדים שבהם פועלים האנרכיסטים, פציעות ואירועים מרכזיים בעקבות פעילות האנרכיסטים הישראלים, קשריהם בחו"ל ומקורות המימון שלהם.

בדו"ח על האנרכיסטים נכתב כי "תומכים כיחידים וכארגון בזריקות אבנים על חיילי צה"ל ואף עושים זאת בעצמם לעיתים. כמו כן, הם תומכים בחיסול הציונות והקמת 'מדינה פלסטינית דמוקרטית' מן הירדן ועד הים התיכון".

בנוסף מציינים בעד כאן כי "ההפגנות הופכות מידי שבוע לעימותים אלימים, וגבו לאורך השנים את חייהם של עשרות מפגינים פלסטינים והביאו לפציעתם של מאות רבות מהצד האחד, ומהצד השני לפציעתם של חיילי צה"ל רבים, כולל פציעות חמורות שהפכו מספר חיילים לנכים לצמיתות."

הדו"ח מפרט כי בין הפעילים הישראלים הבולטים בקרב ארגון 'אנרכסטים למען הגדר'  ניתן לראות את -  יונתן פולק, ממקימי הארגון ופעיל בכיר, אשר מארגן את ההפגנות בנבי צאלח ומשתתף בהן בתדירות גבוהה. קובי סניץ, רכז הפעילות בכפר נעלין ומראשי הארגון ופעיל בתנועת ה- BDS.אמנון לוטן, רכז הפעילות בכפר קדום. אילן שליף, פעיל בארגון אנרכו-קומוניסטי ורכז ההפגנות בכפר בילעין. טלי שפירו, מפגינה בבילעין ובנבי צאלח בתדירות גבוהה, מגייסת פעילים אירופאים ופעילה בתנועת ה- BDS. שי כרמלי פולק, אחיו למחצה של יונתן פולק ופעיל בארגון האנרכיסטים. לארגון גם עורכת דין בשם גבי לסקי.

"פעילי הארגון מדברים בגלוי על רצונם להפיל את השלטון היהודי-ציוני במדינת ישראל ולייסד במקומה 'מדינה פלסטינית דמוקרטית' על כל שטחה", נכתב בדו"ח. "הפעילים הישראלים המשתתפים בהפגנות הם חלק בלתי נפרד מארגון ההפגנות, משמשים עבור המתפרעים כמגנים אנושיים בפניחיילי צה"ל, ואף מנסים לסכל ולשבש את מאמציהם של חיילי צה"ל לפיזור ההפגנה ומעצר מתפרעים פלסטינים".

עתירה לבג"ץ: למה האנרכיסטים לא הועמדו לדין? 

בתוך כך, ארגון "עד כאן" הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ כנגד פרקליטות המדינה, משטרת ישראל, ופעילי השמאל עזרא נאווי, גיא בוטביה ונאסר נוואג'ה.

בעתירה, דרש ארגון עד-כאן מהפרקליטות להשיב מדוע טרם הועמד עזרא נאווי ופעילי השמאל הנוספים לדין, לאחר מצבור הראיות כנגדם וכן לתת הסבר על השיהוי המתמשך של המשטרה והפרקליטות בטיפול בתלונה ובהתנהלות מול ארגון עד-כאן שהגיש את חומר הראיות.

בעתירה הובאו הראיות כנגד פעילי השמאל, במסגרת תחקיר שערך הארגון. "ראיות המבססות חשד לעבירות בטחון חמורות, בין היתר של קשירת קשר לחטיפה ופגיעה באזרח ישראלי", נכתב. "עוד נאספו ראיות רבות המגבשות עבירות אלימות ועבירות ביטחוניות הקשורות בעצם פעילותם הקבועה של החשודים באזור שטחי יו"ש, החל מהפרות סדר כנגד כוחות צה"ל והמשך בעבירות ביטחוניות..".

בעתירה מסר הארגון כי את החומר מסר כבר לפני שלוש שנים לרכזי המודיעין בתחנות המשטרה, אולם זו לא פתחה בחקירה כלל, ואף דבר החקירה הודלף לעיתונאים ובעקבות כך פנה הארגון לכלי התקשורת בנושא. לאחר העלאת הנושא בתקשורת, ביצעה המשטרה מעצרים וחקירות אך בהמשך שחררה את החשודים מבלי שהוגש נגדם כתב אישום.

בעתירה נטען כי גם לאחר פנייתו של עו"ד הארגון "החקירה נמשכה בעצלתיים כאשר מעת לעת פונים נציגי העותרת למשטרה כדי לסייע לה בהחשת הטיפול בתיק, אך לשווא".

בהמשך העתירה הובאו הטענות כנגד הפרקליטות, שלא השיבה לפניות הארגון בדבר התקדמות החקירה, בטלפונים ובמכתבים. "גרירת הרגליים של מערכת אכיפת החוק... מצביעה על כשלים חמורים שנפלו בהתנהלותה, הפוגעים בהליך הפלילי, באמון הציבור במערכת אכיפת החוק ובמערכת הביטחון, ושחוסר הסבירות הקיצוני העולה מהם זועק לשמיים".

הטיעונים המשפטיים שהובאו בעתירה הם כי סמכויות הגשת כתב אישום מוטלות על המשטרה והפרקליטות – שלא ביצעו אותן, הפרת החובה לפעול במהירות הראויה, היעדר קבלת החלטה הפוגע במיצוי הדין הפלילי, באמון הציבור במערכת הביטחון ובאמון הציבור במערכת אכיפת החוק. לסיום נטען כי היעדר קבלת החלטה בדבר הגשת כתב אישום מהווה חוסר סבירות קיצוני.

בימים אלו פתח ארגון "עד כאן", שחשף בשנים האחרונות עובדות מתוככי ארגוני שמאל רדיקליים, במבצע מימון המונים באתר "GiveBack" להמשך פעילותו. "להם יש את הכסף מאירופה – לנו יש אתכם" נאמר בדף ההתרמה.

עו"ד קידר: לא נחקרת פשיעה לאומנית שמאלנית 

עו"ד עדי קידר מסר: "אם לא די בכך שמערכת אכיפת החוק כלל לא חוקרת פשיעה לאומנית מצד תומכי טרור מהצד השמאלי של המפה, גם כאשר קם גוף יוזם אשר מכין לפרקליטות תיק מוכן עם ראיות למכביר - המשטרה והפרקליטות גוררות רגלים. נציב התלונות כבר אמר את דברו וכעת הגיע תורו של ביהמ"ש העליון להורות למדינה לפעול בנחרצות כנגד החשודים ולהביא להעמדתם לדין לאלתר תוך מיצוי הדין עמם".

מנכ"ל ארגון "עד כאן", גלעד אך, מוסר: "לפני כשנתיים וחצי הגשנו למשטרת ישראל תיק ראיות מקיף ויסודי המראה כיצד פעילי 'זכויות אדם' בראשות עזרא נאווי מ'תעאיוש' ונאסר נאווג'ה מ'בצלם' הסגירו פלסטינים לביטחון המסכל בידיעה שהם יעברו עינויים ואח"כ יירצחו, רק מכיוון שאותם פלסטינים שקלו למכור קרקעות ליהודים. כבר לאחר חודשיים המשטרה העבירה את התיק לפרקליטות המדינה ומאז הוא מונח כאבן שאין לה הופכין.

למרות פניותינו הרבות לא זכינו להסבר למה לא ננקטים כל הליכים כנגד החשודים בשותפות בכ-4 מקרי רצח שונים, ובאוק' 2017 אף נציב הביקורת על הפרקליטות, דוד רוזן, התריע על התנהלותה הבעייתית של הפרקליטות בסוגיה.

גרירת הרגלים של הפרקליטות בסוגיה מתמיהה במיוחד לנוכח יעילותה המוגברת כאשר קיימים חשדות דומים או פחותים בצד אחר של המפה הפוליטית, דבר המעלה ניחוח של אכיפה בררנית כאשר צד מסוים במפה זוכה לחסינות מן החוק רק כי הגדיר את עצמו כ'פעילי זכויות אדם', כאשר אין קשר בין הגדרה זו לבין המציאות, ואילו על הצד השני מופעלים כל כלי האכיפה האפשריים.

לאחר שעברה כחצי שנה נוספת מקביעת הנציב ודבר לא השתנה, אנו פונים לבית המשפט העליון בתקווה שהוא יספק סעד ויביא למיצוי הדין עם שותפי הרצח ויפעל לאכיפה שוויונית כפי שאמור להיות במדינת ישראל".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד