בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאחר התרגיל: קריאות להדיח את האלוף פוקס

ראשי המועצות: להדיח את מי שכתב את התרגיל. השרים בן גביר וסמוטריץ זועמים

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • כ"ו שבט תשפ"ד - 22:38 05/02/2024
גודל: א א א
אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס (דובר צה"ל)
אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס (דובר צה"ל)

ביקורת ציבורית רבה חטף היום צה"ל כולו ובמיוחד אלוף פיקוד המרכז, יהודה פוקס, לאחר התרגיל שהתקיים באוגדת איו"ש. במסגרת התרגיל שנפתח הבוקר (ב') ומדמה אירועי חטיפת חיילים, טבח בישובים ופיגועים קשים חלילה, אלוף הפיקוד יהודה פוקס הגיע יחד עם מפקד אוגדת איו"ש החדש תת אלוף יקי דולף, קצין אג"מ פיקוד אל"מ רועי צוויג ובכירים נוספים בפיקוד ובאוגדה לזירה מרכזית של התרגיל בכפר פונדוק שם לפי התרגיל מתיישבים יהודים הציתו רכבים וחטפו ערבי בעקבות רצח תינוקת יהודיה.

בנוסף תרגלו הכוחות תרחיש במסגרתו מתישיבים מהישוב חוות גלעד חוטפים, בתור תגובה לפיגוע, ערבי, ומחזיקים אותו כבן ערובה ביושב. על הכוחות המתרגלים הוטלה המשימה להוציא אותו מידי המתנחלים שלבשו ווסטים עליהם כתוב "ביום אויב".

התרגיל עורר זעם רב וביקורת רבה בקרב הציבור. השר בצלאל סמוטריץ' הגיב כי "מישהו בפיקוד הבכיר של צה"ל הלך לאיבוד לחלוטין, ולמרבה הצער לא בפעם הראשונה. להציג את המתיישבים כאויב, כשרבים כל כך מהם מגויסים בחזית ומשלמים מחיר דמים יקר, זה אבדן עשתונות ערכי טוטאלי שמי שאחראי לו אינו יכול להמשיך בתפקידו ולהיות מופקד על שמירת חייהם וביטחונם של המתיישבים."

גם ראשי הרשויות ביו"ש, ראש מועצת יש"ע וראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, וראש מועצת בנימין ישראל גנץ,  יצאו בקריאה בהולה לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט להדיח את מי שכתב את התרגיל שבוצע ע"י פיקוד מרכז המדמה חטיפת פלסטיני ע"י ישראלי. במקום לדמות תקיפת יישובים ישראלים ע"י מחבלים ותרחיש היפוך קנים." בהמשך כתבו, "אנחנו דורשים מראש הממשלה ושר הביטחון להדיח את מי שכתב את התרגיל בזמן כזה. מי שידע להדיח לוחמי מילואים שכרזו פרק תהילים במסגד הג'נין בוודאי ידע להדיח את המפקד שתכנן תרגיל שגם מכפיש את ההתיישבות וגם מסכן חיים" קראו.

חבר הכנסת שמחה רוטמן התראיין בערוץ הכנסת ודיבר על האירוע. "בזמן שאנחנו מדברים שיח אחדות, צה"ל, והאלוף יהודה פוקס, מתרגל מלחמה במתנחלים." אמר. "אני חושב שהשיקולים המקצועיים שבאים ושולחים חיילים לתרגל מלחמה בתרחיש מדומיין ולא מתרגלים את התרחיש הסביר במיוחד של היפוך קנים... כנראה שיש עוד כמה גורמים שעוד לא החליפו דיסקט."

מיתר, אשתו של רס"ל במיל' ידידיה אליהו הי"ד, תושב רמת גלעד שנפל בקרבות בעזה הגיבה בחריפות לתרגיל שערך פיקוד מרכז שכלל תרחיש של חטיפת נער ערבי ליישובם:
"בזמן ש80 אחוז מתושבי רמת גלעד מגוייסים למילואים, בזמן שרק לפני חודשיים קברתי את בעלי היקר שנפל בעזה, יותר חשוב לאלוף פוקס לדמות תרגיל מפני המתנחלים המשיחיים ההזויים מאשר לטפל בכפר המרצחים עזון. בושה לכל מי שהיה שותף בדבר הזה", כתבה האלמנה. בהמשך הוסיפה וכתבה: "אני לא נרגעת מזה. באמת אתם חושבים שאנחנו האויב?? לא מצליחה להבין איך בכלל אפשר לחשוב את הדבר המזעזע הזה".

תנועת נחלה הגיבה לתרגיל המזעזע בפניה לרמטכ"ל הרצי הלוי: "עד כה הגנת על האלוף פוקס על אף הנזקים הרבים שהסב להתיישבות. תרגיל החטיפה המדומה בה מתנחל חוטף ערבי נולד במוחו הקודח של יהודה פוקס. קח בחשבון שקליפ החטיפה יהפך לויראלי לא כתרגיל אלא כאירוע אשר בו המתנחלים חטפו ערבים כמו שהיהודים באירופה השתמשו בדם ילד של שכניהם הגויים בשביל לאפות מצות. אנו דורשים את פיטוריו המיידיים של יהודה פוקס."

חברת הכנסת לימור סון הר מלך הגיבה ואמרה "כשמנרמלים את ההתבטאויות של אנשי מערכת הביטחון נגד מתיישבים, הדרך לראות במתיישבים אויב היא קצרה ותרגילים המדמים את המתיישבים כחוטפי ערבים הופכים ללגיטימיים. אני מגנה בכל תוקף את כל מי שקשור בתרגול התרחיש הזה ואדאג לקיים על כך דיון דחוף בועדת חוץ וביטחון לבדוק כיצד תרגיל בזוי כזה התרחש."

גם השר לבטחון פנים איתמר בן גביר הגיב לתרגיל. "הדיווח על התרגיל שערך פיקוד מרכז, במסגרתו דימו ״חטיפת ערבי ע״י מתנחלים״, הוא הזייה וטירוף מוחלט. בזמן ש-136 חטופים ישראלים נמצאים בשבי הנאצים מהחמאס, אלוף הפיקוד מורה לקיים תרגיל שבמרכזו התרת דמם של המתיישבים ויצירת דמוניזציה. המתיישבים לא חוטפים ערבים. הם לא נחשדים אפילו בתכנון משהו שקרוב לזה. ההיפך הוא הנכון: ערבים מסתובבים בתוך היישובים ביו״ש בלא כל חשש. קיומו של תרגיל כזה הוא שיתוף פעולה מלא בעלילת הדם על ״אלימות המתנחלים״. אני קורא לשר הביטחון יואב גלנט להתערב מיידית בנושא ולחקור את האירוע. לא נאפשר לעבור על סדר היום על התנהלות חמורה שכזו."

תגובת דובר צה"ל: במהלך תרגיל רחב באוגדת איו״ש לשיפור מוכנות האוגדה וההגנה במרחב לשמירה על ביטחון התושבים, תורגלו למעלה ממאה תרחישים שונים ובהם תרחישי קיצון.
צה״ל לא תירגל תרחישים המדמים מתיישבים כאויב, והסימון בוסטים המדוברים אשר מטרתם להפריד בין מתורגל למתרגל הינה כחלק משגרת הבטיחות התרגילית. במקרה הנוכחי טעות היה לסמנם בכיתוב שכזה ואנו מצרים על כך.
לצה״ל קשר הדוק עם ההתיישבות, והוא פועל להגנתם מסביב לשעון ובשיתוף פעולה.

 

תגובות (12) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון