בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האו"ם מסמן בנקים ביו"ש – ישראל מכשירה בנקים המסייעים לטרור

ה"רשימה השחורה" שפרסם האו"ם נגד עסקים הפועלים ביו"ש, הזכירה לנו כי ישראל מעניקה גושפנקא לפעילות מימון הטרור של הבנקים הפלסטינים.

  • יהודה פרל
  • י"ח שבט תש"פ - 09:29 13/02/2020
גודל: א א א
בנק ערבי, ארכיון (אסתי דוידוב, tps)
בנק ערבי, ארכיון (אסתי דוידוב, tps)

בעוד האו"ם פרסם "רשימה שחורה" של עסקים הפועלים עם ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, ביניהם בנקים ישראלים, בנקים פלסטינים המסייעים לטרור נהנים מהכשרה והגנה ישראלית לפעילותם.

השבוע כאמור פרסם האו"ם "רשימה שחורה", של 112 עסקים הפועלים עם ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, הכוללת בין היתר את חברת התחבורה אפיקים, אגד, רשת קפה-קפה, מאפיות אנג'ל, אמישרא-גז, חברת דלק, פלאפון, רמי לוי, שופרסל, ועוד.

באותה רשימה שפרסם האו"ם, מופיעים גם מספר בנקים, כמו בנק מזרחי טפחות, בנק לאומי, וכן גם בנק הפועלים ובנק דיסקונט.

בנק הפועלים ובנק דיסקונט קיבלו לפני כ-3 שנים, עידוד וגיבוי ממשלת ישראל לפעול מול בנקים פלסטינים המסייעים ותומכים בטרור, דבר שהינו עבירה על חוק סיוע לטרור והלבנת הון ומימון טרור.

ההחלטה, חסרת התקדים, התקבלה בידי הקבינט המדיני-בטחוני בי"ז טבת תשע"ז (15/01/2017) והיא כוללת חסינות לבנקים ישראלים העובדים עם בנקים פלסטיניים ביהודה ושומרון מפני תביעות בישראל וכן שיפוי על תביעות העלולות להיות מוגשות כנגדם בחו"ל.

מי שעשוי להגיש כנגדם את התביעות, אלו משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן בפיגועי טרור. הללו, יכולים לתבוע בנקים המחזיקים חשבונות בנק השייכים לארגון טרור ואלו המעבירים משכורות טרור למחבלים וכן את הבנקים העובדים עימם, בגין חשד למעורבות במימון טרור.

ההחלטה התקבלה בקבינט מחשש לקריסה כלכלית ברשות הפלסטינית.

אז, במהלך הדיון בקבינט בו התקבלה ההחלטה, משרד האוצר העביר דיווח לפיו נגיד הבנק הפלסטיני הממשלתי העביר מכתב רשמי שבו הוא מתחייב לבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי להבטיח שהבנקים הפלסטינים יעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים בכל הנוגע למניעת הלבנת הון ומימון טרור, מה שעד היום טרם התרחש.

בהמשך להחלטת הקבינט, הממשלה העבירה החלטה כשנה וחצי אחרי והורתה להקים חברה ממשלתית שהיא זו שתעבוד מול הבנקים הפלסטינים, המסייעים בין היתר לטרור. לפני מעט יותר מחצי שנה נרשמה חברת שירותי קורספונדנציה בע"מ, שזהו תפקידה אך זו טרם הגישה דוחות ולא ברור האם החליפה כבר את פעילות הבנקים בפועל.

כך או כך, ההכשר שנתנה המדינה לפעילות הבנקים הפלסטינים המעבירים מידי חודש משכורות טרור למשפחות מחבלים בגין פיגועים שביצעו, וכן מחזיקים בחשבונות בנק של ארגון טרור, מאפשר לרשות הפלסטינית ולבנקים להשתמש בזה כאשר יבקשו להטיל עליהם אחריות פלילית לתמיכה בטרור.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד