בע"ה ז' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האזינו: "פיגוע, הוא דרס אותו - רצו עם סכינים"

ארגון חוננו חושף את את ההקלטה של שיחת הטלפון הראשונה למשטרה לאחר פיגוע הדריסה בשער יפו בה מדווח האירוע כפיגוע ותוקף את התנהלות המשטרה

  • יח"צ
  • ב' ניסן תשע"ט - 21:10 07/04/2019
גודל: א א א
(צילום: מרדכי יורובצקי TPS)
(צילום: מרדכי יורובצקי TPS)

נחשפה שיחת הדיווח הראשונית של עדי ראיה לאירוע הדריסה בשער יפו לפני כשבוע וחצי, בה הם מתארים למוקד המשטרה פיגוע דריסה ותקיפה, כאשר התוקפים חמושים בסכין. מדובר בזוג שנישא ימים ספורים קודם לכן, היו עדים לדריסה והיו הראשונים לדווח למשטרה.

האזינו:

למרות הגדרתם את האירוע כפיגוע דריסה ודקירה, מיהרה המשטרה להוציא ידיעה כי מדובר בתאונה, עוד בטרם חקרה את בני הזוג. בעקבות חשיפת חוננו בני הזוג ימסרו את עדותם היום (א').

בהקלטת השיחה הראשונית למשטרה נשמעים בני הזוג מבוהלים "יש פה פיגוע, פיגוע דריסה בירושלים, דריסה ודקירה. בכניסה לעיר העתיקה מתחת לשער יפו. דקירה. הם רצו אליהם עם סכינים, הם יצאו מהאוטו, הוא התהפך, הוא מעך אותו על הקיר. הם שניים רדפו אחרי שני חבר'ה, אני לא יודע מה לעשות".

בהמשך השיחה חוזרים בני הזוג ומתארים אמת שהתרחש  "הוא דרס אותו, הצמיד אותו לקיר, השטיח אותו, הוא התהפך ורצו אליו עם סכינים שני חבר'ה. שניים עם סכינים... דרס אותו וירדו אליו עם סכינים. ראיתי רכב פונה ימינה בפראות מוריד בנאדם על גדר, רצו אליו, אני ראיתי סכין, קפצו עליהם".

לדברי בני הזוג, הנפגעים היו חרדים "שני חרדים ושניים לבושים שחור. הנפגעים היו חרדים והתוקפים היו שניים לבושים שחור, כהה מאוד. אשתי אומרת שהיא ראתה סכין, אני ראיתי שרצים ומתנפלים עליהם", בהמשך השיחה מכוונים בני הזוג את ניידות המשטרה למקום הדריסה.

שוטר המוקד מבקש מהגבר לתאר את הרכב "לא זוכרים צבע. פגוש ימני נפל, נשבר. אני הייתי בדיוק מאחורי הרכב שנסע. אני עמדתי, הוא פשוט פנה ימינה בפראות, העיף אותו ושני חבר'ה יצאו. אני כמעט בטוח שניים על שניים. אשתי ראתה סכין".

לאחר מכן מצטרפים בני הזוג למשטרה בשטח, והאישה מתארת לשוטר המוקד את האירוע מנקודת מבטה "פתאום בעלי אומר לי 'הוא דורס אותו, הוא דורס אותו', הסתכלתי על הגדר שני אנשים יצאו עליו, שניהם עם סכינים ואחד התחיל לדקור אותו. וישר עצרנו בהמשך והתקשרנו. אחד היה קצת מלא, פנים מאוד עגולות, בגדים שחורים, ההוא שנדקר היה עם לבוש חרדי. והיה עוד אחד לידו גם בלבוש חרדי. אני פשוט ראיתי אותו קופץ עליו, הוא נפל אחורה על הגדר והוא התנפל עליו, ממש על כל הגוף שלו".

נזכיר כי למרות הדיווח שנחשף כעת, מיהרה המשטרה להוציא הודעה רשמית כי מדובר בתאונת פגע וברח. המשטרה סירבה לבקשת עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו להכיר בפצוע הפיגוע כנפגע איבה, ובמכתב התשובה לבקשתו נכתב כי "מחקירת המעורבים באירוע, לא עלה חשד לפיגוע חבלני אלא לתאונת דרכים. תיק החקירה הועבר להמשך טיפול אגף התנועה".

אולם, בשונה מהמתואר במכתב השמטרה, בני הזוג שדיווחו על הפיגוע לא נקראו לתת עדות. הם בילו ירח דבש בלא מושג על הכחשת המשטרה לגבי הפיגוע. בעקבות הודעות ארגון חוננו הרגישו בני הזוג כי מחובתם לעזור, ובשבוע שעבר מסרו לעורך הדין את הקלטת שיחת הדיווח. ארגון חוננו פנה למשטרה, ובני הזוג יקראו למסור את עדותם לראשונה היום (א'), כשבוע וחצי לאחר המקרה.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמייצג את פצוע הדריסה מסר "מדובר בתקלה חמורה ביותר, בה מפגע שנתפס לאחר פיגוע אכזרי משוחרר שעות מספר לאחר מכן תוך שהמשטרה מקבלת את גרסת המפגע ומדבררת אותה לכל כלי התקשורת, בזמן שבשטח הראיות המידיות והברורות מדברות על מעשים מכוונים".

עוד הוסיף "במקרה הזה אין כל הסבר הגיוני להתנהלות המשטרה, השתקת הפיגוע והפגיעה הקשה בפצועים אשר הואשמו על ידי דוברות המשטרה בקטטה. אנו מקווים שהמשטרה והממונים עליה יתעשתו בהקדם, יעצרו את המחבלים וימנעו בכך מעשה טרור נוספים. אנו דורשים הקמת ועדת בדיקה מיוחדת לבדיקת סיבות התקלה, ובחינה של שרשרת מקרים נוספים בהם עולה חשד להתנהלות דומה".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד