בע"ה כ"ה אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם המחבלים מצאו את הדרך לשחרור מוקדם?

סיווגם של מחבלים שרצחו באכזריות את קטי דור הי"ד שונה בעקבות נסיונות התאבדות וכעם עומדת בפניהם האפשרות להקלות ושחרור מוקדם

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח טבת תשע"ט - 21:00 26/12/2018
גודל: א א א
שחרור מהכלא. אילוסטרציה (דוברות שב"ס)
שחרור מהכלא. אילוסטרציה (דוברות שב"ס)

בוועדת הפנים של הכנסת דנו אתמול (ג') בשינוי סיווגם של רוצחי קטי דוד הי"ד. 

הרוצחים נשפטו בעונש מאסר על רקע לאומני וכך הוגדרו בשב"ס כ'בטחוניים' מה שמחמיר את תנאי כליאתם לכאורה, אולם אמש נחשף כי סיווגם שונה ל'פלילי' ולכן תנאיהם מקלים יותר.

חברי הכנסת בוועדה טענו כי בעקבות ניסיונות התאבדות המחבלים בכלא, החליפו בשב"ס את מעמדם כדי לשמור על ביטחונם של האסירים.

משמעות השינוי היא כי כעת באפשרות המערכת לקצוב את עונשם ולהוציאם לחופשות, תנאים שאינם מתאפשרים למחבלים בתנאי אסירים בטחוניים.

בקיץ תשס"ה, עם סיום המשמרת בעבודתה כמאבטחת, ובדרך לביתה, נחטפה קטי דוד הי"ד, על ידי שני מחבלים ערבים ליער חדרה, דקרו אותה בסכין והיכו אותה עד מותה.  לאחר מכן דרסו אותה לשם וידוא הריגה. גופתה של קטי נמצאה ביער למחרת בבוקר.

ח"כ עודד פורר העלה את השאלה בפני נעמה לחיאני, ראש ענף רישום וניהול אסירים בשב"ס: "גילינו משהו שלא הכרנו – מסתבר שרוצחיה של קטי דוד ז"ל שנכנסו לכלא כאסירים ביטחוניים, קיבלו שינוי סטטוס לאסירים פליליים ולכן אפשר לקצוב את עונשם. אם נשפטת על פי חוק הטרור אז אתה מחבל. איך זה קורה? מי מחליט? מי מאשר? איך מחבל שרצח כבר לא מחבל?".

גם ח"כ ענת ברקו תמהה על מעבר של אסירים ביטחוניים לפליליים: "במקרה של אסירים ביטחוניים המושג שיקום לא קיים. הם לא תופסים עצמם כמי שעשו משהו רע. לכן הגישה של להעביר מחבל ממעמד של אסיר בטחוני לפלילי בגלל ניסיון אבדני אינה מתקבלת".

על החשיבות במעמדם, אומרת ברקו: "אני מודעת לקושי של ניהול כלא תוך שמירה על רווחתם וביטחונם של האסירים, אבל לא יכול להיות שמי שהיה שותף לפיגוע, כדי להוציא אותו לחופשות, מוציאים אותו מקטגוריית הביטחוניים. מי שנשפט על טרור, צריך לעמוד מאחורי הקטגוריות, גם אם זה לא נוח".

נעמה ליאני, רע"ן רישום וניהול אסירים בשב"ס השיבה לטענות חברי הכנסת: "בוצע רצח מחריד של קטי דוד ז"ל. בכתב האישום דובר על רקע לאומני, ולכן עם כניסתם למתקן השב"ס שני הרוצחים סווגו כאסירים ביטחוניים. אבל בהמשך בית המשפט המחוזי ואחריו העליון פסקו שלא ניתן לקבוע שהרקע לאומני. הכרעת הדין ניתקה את הרקע הלאומני, ולכן הם סווגו כפליליים".

"לעולם אין מצב שישנו סיווג של אסיר מביטחוני לפלילי בגלל שהוא ניסה להתאבד. הדבר הזה לא נכון עובדתית".

גם יואל הדר, יועמ"ש המשרד לביטחון פנים, הסכים לדבריה של ליאני: "השב"ס לא קובע את הסיווג על דעת עצמו. הוא מסתמך על קביעת בית המשפט ו/או השב"כ. סמכות השב"ס מאד מצומצמת".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד