בע"ה כ"ב אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם הפורעים הערבים ייעצרו? - תיעוד

​המטיילים שהותקפו יצאו לטיול נוסף באישור צה"ל אך שוב נחסמו בידי פורעים ערבים שלמרות תמונות מפלילות לא נעצרו. אחד המטיילים: "מה עזרה האבטחה של צה"ל?"

  • אלחנן גרונר
  • ה' אלול תשע"ז - 10:04 27/08/2017
גודל: א א א
אחד הפורעים שתקפו את המטיילים עם אבנים בידיים צילום: סוכנות TPS
אחד הפורעים שתקפו את המטיילים עם אבנים בידיים צילום: סוכנות TPS

בצה"ל מביעים שוב ושוב ביקורת על עריכת טיולים ללא תיאום עימם ביהודה ושומרון, אולם מתברר כי גם אישור ואבטחה של חיילים לא מביאים בהכרח להגעה ליעד.

לפני כשלושה שבועות תקפו עשרות ערבים מטיילים שערכו טיול זיכרון לנרצחי נווה צוף, וביקשו להגיע לאזור הכפרים ג'יביא, בורהום וכובר, ממנו יצא הרוצח, וזאת בכדי לטייל באתרי העתיקות הנמצאים בהם, ובראשם חירבת סיא בכפר ג'יביא.

בצה"ל העבירו ביקורת על כך שהטיול נערך ללא תיאום, ובעקבות כך תואם טיול נוסף לחירבת סיא שנערך ביום שישי האחרון באבטחת חיילים ובאישור צה"ל.

אלא שאותם פורעים ערבים שתקפו את המטיילים לפני שלושה שבועות ולא נעשה להם דבר, חיכו למטיילים שוב וחסמו את דרכם. המטיילים דיווחו כי לתגבורת הצבאית ובראשה סמח"ט בנימין לקח כשעה להגיע לאירוע וגם כח זה לא הצליח להתמודד עם הפורעים, ובהמלצת הצבא נאלצו המטיילים לוותר על ביקור במקום ולסגת מהאזור.

המטיילים עצמם זיהו בין הפורעים חלק מאלו שיידו עליהם אבנים שלושה שבועות קודם לכן ואף תועדו בידיהם. למרות זאת לא דווח ולו על מעצר אחד מקרב הפורעים, שעשרות מהם יידו אבנים על הכוחות, שבסופו של דבר הדפו אותם לכפר, שם נמשכו ידויי האבנים. לדברי המטיילים, למקום הגיע תגבורת של ערבים מהכפר כובר הסמוך, ממנו יצא מבצע הטבח בנווה צוף.

מאחר ובצה"ל לא הצליחו במשך שלושה שבועות לשים יד על הפורעים, ערכנו בקול היהודי השוואה של התמונות המפלילות, ובעזרת מקורות שונים התברר כי שמו של אחד ממיידי האבנים, בעל החולצה הירוקה, הוא סאמר חמדאללה זיבאר.

בסרטונים שפורסמו בין השאר בעמוד פייסבוק של כתב ערבי בשם עלי דאר עלי המתגורר בכפר בורהום הסמוך והגיע למקום, נראים ערבים מתעמתים עם החיילים, צועקים עליהם ומשפילים אותם כאשר החיילים נמנעים מתגובה.

"כשמטיילים בלי אישור של הצבא, הצבא אומר לנו איך לא ביקשתם אישור, ומאשים אותנו בכך שהותקפנו, ואילו כשמטיילים עם אישור הצבא, החיילים לא מעיזים להתמודד עם כמה עשרות ערבים ולאפשר את הטיול", אמר לקול היהודי אחד המטיילים. "כשזה המצב, מה עוזרת האבטחה של צה"ל? יש רק יותר בזיון מול הערבים כי הידיים של החיילים כבולות".


בדובר צה"ל סירבו להתייחס לשאלה מדוע הפורעים טרם נעצרו והסתפקו בתשובה הבאה: "במהלך טיול של מספר מתיישבים סמוך לכפר ג׳יביא התפתחה הפרת סדר של מספר פלסטינים אשר יידו אבנים לעבר כוחות צה״ל. הכוחות פעלו לפיזורה בעזרת אמצעים לפיזור הפגנות ומנעו חיכוך בין המתיישבים לפלסטינים, באירוע לא היו נפגעים."

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד