בע"ה כ"ד אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם תוקף הילדים בלינץ' קוצרא ישוחרר?

​בית המשפט הצבאי ידון בערעור על שחרורו של אברהים ואדי, אחד ממבצעי הלינץ' בטיול ילדי בר המצווה סמוך לקוצרא

  • יח"צ
  • ז' כסלו תשע"ט - 17:39 15/11/2018
גודל: א א א
ניסיון הלינץ' בקוצרא צילום: הלל מאיר TPS
ניסיון הלינץ' בקוצרא צילום: הלל מאיר TPS

בימ"ש הצבאי לעירעורים בעופר ידון היום (ה')  בערר שהגישה הפרקליטות הצבאית כנגד החלטת בימ"ש הצבאי להורות על שחרורו של אברהים ואדי ממעצר.

ואדי הינו אחד מהעצורים הבולטים בין תוקפי הילדים בלינץ' שהתרחש סמוך לכפר קוצרא במהלך טיול בר מצווה שהתקיים במקום. הוא נעצר מספר ימים לאחר הארוע, הוגש כנגדו כתב אישום והוא נעצר עד לתום ההליכים כנגדו.

לפני מספר ימים, התקיים לבקשת עורכי דינו דיון מחודש על שאלת מעצרו וכאמור בימ"ש הצבאי הורה על שחרורו בערבות.

הפרקליטות הצבאית אשר מתנגדת לשחרורו של ואדי, הגישה ערר על החלטת הן על עצם השחרור והן על גובה הערבות.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמייצג את נפגעי הלינץ' שלח מכתב לתובע הצבאי בו הוא מביע את התנגדות הנפגעים לשחרורו בערבות של ואדי.

נזכיר כי הלינץ' התרחש לפני כשנה, עת קבוצה של 22 ילדים ושני מבוגרים יצאו לטיול בר מצווה בי הישובים מגדלים וקידה. כשהגיעו סמוך לכפר קוצרא החלו עשרות פלסטינים לידות לעברם אבנים ולצעוק 'איטבח אל יהוד', ומלווי הקבוצה הכניסו את הילדים למערה, מתוך כוונה להגן עליהם. אחד המלווים נשאר עם הילדים במערה בעוד השני יצא לאבטח מבחוץ.

הפורעים הגיעו סמוך למערה והחלו לידות לתוכה אבנים, תוך שהם מתעלמים מקריאות המלווה כי מדובר בילדים. הפורעים נכנסו לתוך המערה, חטפו את אקדחו של המלווה, החלו להשליך על הילדים אבנים וסלעים, להכותם באלות, לרסס גז פלפל לתוך חלל המערה ועוד. באיומי האקדח גנבו הפורעים את תיקי הילדים, כולל הציוד שהיה בתוכם.

אחד הפורעים הבולטים בלינץ' זוהה כאברהים ואדי, אשר נכנס עם הפורעים למערה, תקף באלות את המלווה המבוגר בעת שהגן על הילדים. המלווה הגן על עצמו בעזרת זרועותיו ובכך ניצל ממכה קטלנית בראשו.

עו"ד חיים בלייכר מארגון  חוננו שמייצג את קבוצת המטיילים כנפגעי עבירה שלח מכתב לתובע הצבאי שדן בתיק, בו הוא מתאר את נקודת המבט של נפגעי העבירה. בלייכר מתאר במכתבו כי ואדי "היה בין מנהיגי הלינץ'". הוא מסביר כי נפגעי העבירה הסכימו להסדר פשרה בעקבות קושי בראיות הקיימות והעובדה כי הפורעים כולם "חברו קשר של שתיקה ושיבוש ראיות". 

עם זאת, בלייכר מדגיש כי ואדי זוהה בוודאות על ידי המלווה הבוגר "הוא בלט באכזריותו כאשר בעת שהמלווה מנסה להגן בגופו על הילדים, החל הנאשם להכותו באלה לכיוון ראשו. ורק בגלל שהמלווה הספיק להגן על עצמו עם ידו ניצל ממכה קטלנית בראשו". בלייכר הדגיש כי "את הנאשם הזה המלווה זכר בוודאות גמורה, מה עוד שיש תמונות וסרטונים הקושרים אותו לאירוע ולמערה ישירות"

לטענת בלייכר "אין ספק ששחרור הנאשם ממעצר בשלב זה מהוה סכנה ופוגע באפשרות ענישת הנאשם". בלייכר תיאר את הרגשת הילדים לנוכח התקיפה והמשך ההליכים "שחרור הנאשם מהוה סתירת לחי חזקה כלפי הילדים והמלווה שנפצע, בכך שהם רואים את הנאשמים גם אלה שיש נגדם ראיות חזקות משתחררים". בלייכר סיים את המכתב בדרישה "אנו נפגעי העבירה דורשים מבית המשפט שישיב לילדים שלנו את הביטחון והאמון".

מצורפות תמונות של ואדי אוחז באלות ששימשו אותו בזמן הלינץ', וכן מתראיין לטלוויזיה הפלסטינית על התקיפה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד