בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בשומרון שיגרו מכתב חריף לאלוף הפיקוד

המכתב מגיע על רקע פתיחת כביש גלעד לתנועת ערבים ובצל הפיגועים הקשים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח אדר ב תשפ"ד - 13:48 28/03/2024
גודל: א א א
צה"ל בצומת ג'ית, הכניסה לכביש גלעד. (TPS)
צה"ל בצומת ג'ית, הכניסה לכביש גלעד. (TPS)

לראשונה מאז ה 7 באוקטובר ופתיחת מלחמת חרבות ברזל הורה אלוף פיקוד מרכז האלוף יהודה פוקס להוריד סד"כ בשומרון. לפני שבועיים הסיר אלוף פקמ"ז פלוגה מחטיבת שומרון בעקבות זאת נרשמה עלייה של יותר מ 100% באירועי פח"ע על כביש גלעד מאז הסרת הכוחות לעומת ממוצע האירועים בחודש מתחילת השנה. בין השאר: זריקת אבנים על אלישבע חי אלמנת טרור ששכלה את בעלה הרב מאיר חי הי"ד שנרצח בפיגוע ירי לפני כ 13 שנים והותיר אחריו אשה ו 7 ילדים. 

שלשום קיבל אלוף פיקוד מרכז החלטה לפתוח את כביש גלעד הסמוך לחוות גלעד ויצהר, לראשונה מאז פתיחת המלחמה לתנועת פלסטינים. זאת על אף העלייה במספר אירועי הפח"ע על הכביש בשבועיים האחרונים.

ראש מועצת שומרון וראשי 5 הישובים בגב ההר ביקשו לעצור את פתיחת הכביש המוסיפה דאגות רבות לתושבים עד להידברות עם אלוף הפיקוד אולם נתקלו בסירוב. גם פניות למפקד אוגדת איו"ש הנכנס תת אלוף יקי דולף בנושא לא נענו.  

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

במועצה האזורית שומרון מדגישים שמעבר לחומרה שבהחלטה הזו שמסכנת בצורה ישירה את חיי האזרחים שנוסעים בכביש, ההתנהלות היא חמורה ביותר הן בהסתרת הצעד והן בזלזול בחששות הנהגות הישובים וחוסר מוכנות להידבר בצורה שקופה. לפני פחות משבועיים התקיימה פגישת עבודה מסודרת בין ראש המועצה יוסי דגן ואלוף פיקוד מרכז, בה ראש המועצה כלל לא עודכן שיש כוונה לפתוח את הכביש, כמו כן מאז שנודע על ההחלטה לפתוח את הכביש במשך יומיים וחצי ראש המועצה יוסי דגן פנה שוב ושוב בכתב הן למפקד פיקוד מרכז והן למפקד אוגדת איוש בבקשה שהגורם מקבל ההחלטה קרי אלוף פיקוד מרכז או מפקד אוגדת איוש יפגש טרם ההחלטה הסופית עם יושבי ראש ועדי הישובים בגב ההר ועם ראש המועצה ומנהל אגף הביטחון במועצה האזורית שומרון על מנת שיוכלו להציג את החששות שלהם ואת טענותיהם בנושא הביטחוני, ולא נענו. לא רק שהבקשה לא נענתה אלא שמי שהופנה לקיים את הפגישה היה מפקד חטיבת שומרון על אף שהוא כלל לא מקבל את ההחלטה בנושא זה. 

ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראשי 5 הישובים בגב ההר בהם אלון מורה, איתמר, הר ברכה, חוות גלעד ויצהר שלחו מכתב חריף לאלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס ולמפקד אוגדת איו"ש ת"ת יקי דולף בו כיתבו את שר הביטחון יואב גלנט וכן את יו"ר וועדת חוץ ובטחון ח"כ יולי אדלשטיין. במכתב נאמר בין השאר: 

"נדהמנו לשמוע כי על אף עלייה ברורה בנסיונות הפיגועים באיזורנו בכלל ובכביש גלעד בפרט, ורק 5 חודשים לאחר זוועת טבח השביעי באוקטובר שהוכיחה לכולנו את הרצחנות של אויבינו, טבח שהיינו מצפים שיבטל כל קונספציה אחרת של הסתמכות על "ההרתעה" בקרב האויב והמוכנות שלו לרצוח יהודים בכל דרך, בחרתם להורות לפתוח את כביש גלעד לתנועת ערבים מהרשות הפלסטינית וזאת לאחר 88 פיגועים על כביש זה בשנה האחרונה, ו-16 פיגועים על הכביש רק בשבועיים האחרונים, בהם הוסרה פלוגה שלמה מסדר הכוחות המוצב באיזור.  
על אף בקשותינו החוזרות ונשנות להידברות בנושא זה עם הנהגות הישובים ועם אנשי הביטחון האזרחיים מטעם המועצה באיזור, אתם מסרבים להדברות המינימלית הנדרשת קודם לביצוע החלטה שבעינינו ועל פי נסיוננו מסכנת חיים, וממשיכים בדרך שבוודאי תביא ח"ו לפיגוע הבא.  השאלה היא לא "אם" השאלה היא רק "מתי" ואיזו משפחה תצטרך להעלות לקורבן את יקירה כדי ששוב יסגרו את הכביש לשבועיים "עד יעבור זעם". אנחנו לא מבקשים לקבל פגישה אתכם אחרי הרצח הבא. אנחנו דורשים את הפגישה עכשיו. לפני הפיגוע שיגבה כאן דמים וקורבנות. ההתעלמות מהבקשות להידברות מעלות חשש לזלזול בהתיישבות היהודית בשומרון, זאת בנוסף למה שנראה כהעדפת שגרת החיים של האוייב על פני החיים של אזרחי ישראל. 

אנו חוזרים ומדגישים: ההחלטה לפתוח את כביש גלעד,  וחוסר המוכנות להדבר ולשמוע ולחשוב יחד קודם להחלטה הזו, היא החלטה שמסכנת בצורה ברורה את חיי התושבים, אנו כותבים זאת על פי נסיון העבר הקרוב והרחוק שלנו.  

למרות בקשותינו ותחינותינו אתם מסרבים להדבר עם ראשי הישובים וראש המועצה לפני ביצוע ההחלטה. זו דורסנות וזלזול שלא נתקלנו בהם באף תקופה בעבר, כולל בתקופות שהיו מתוחות בין הצבא להתיישבות, והיא משדרת להנהגות השומרון וממילא לתושבים, תחושה ברורה של זלזול הן בתושבים והן בדרישות הביטחון שלנו.   אנחנו דורשים לעצור עכשיו את ההחלטה ולבחון אותה בעיניים מפוכחות - יחד".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד