בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הדיווחים מצטברים: צה"ל נמנע מחיסול מחבלים בשל 'אוכלוסיה אזרחית'

הכוחות הקרקעיים של צה"ל מנהלים בחירוף נפש כבר 21 ימי לחימה קרקעית ברצועת עזה. 65 לוחמים נפלו בקרבות ורבים נפצעו. "אנחנו צריכים להחליט מי יותר חשוב לנו, האוכלוסיה או הלוחמים שלנו"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' כסלו תשפ"ד - 14:23 20/11/2023
גודל: א א א
לוחמי צה"ל בסימטאות ברצועת עזה (דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל בסימטאות ברצועת עזה (דובר צה"ל)

ישראל נכנסה ליום ה-45 למלחמה שפרצה ביום שמחת תורה והיום ה-21 לפעולות הכוחות הקרקעיים ברחבי רצועת עזה. ביממה האחרונה, הפעילות העיקרית של צה"ל מתמקדת בשכונות ג'באליה, רימאל, זייתון ובית לאהיה, ובעיר בית חנון.

המלחמה הקרקעית גובה קורבנות רבים מקרב לוחמי צה"ל, ומספר החללים שנפלו בקרבות הגיע הבוקר (שני) ל-65. רבים נוספים נפצעו בקרבות ברצועת עזה, אך בצה"ל לא פרסמו את הנתונים המלאים. לוחמי צה"ל הרבים שפרוסים בשטחי הרצועה מוסרים את נפשם בחירוף נפש במלחמה בין סמטאות, בתוך מבנים ולצד פירי מנהרות מוסתרים.

לצד הקושי לצייר פעילות קרקעית של כוחות שריון וחי"ר בשטח מלחמה ללא נפגעים והרוגים, נמתחת בימים האחרונים ביקורת קשה על כך ש"מוסר הלחימה" הגבוה של צה"ל פוגע ביכולותיו לחסל מחבלים ואף מאפשר פגיעה משמעותית בלוחמים בשטח.

הצטרפו לעדכונים מהקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

בראיון ל'ישראל היום' סיפר סא"ל במיל' י', בעברו טייס מסוקי קרב וכיום קצין אש בחמ"ל של חטיבה 215, על מקרה שבו לא היה ברור לצוות בחמ"ל האם מדובר במחבלים חמושים ולכן לא בוצע ירי מהאוויר. "אין לי ספק שעם 'סופר הזהירות' שלנו", אמר סא"ל י', "אנו גורמים לכך שיותר מחבלים מסתובבים ליד כוחותינו בגלל טוהר הנשק". עוד הוסיף ואמר: "לא תמיד קל לנו עם הרגשות שלנו, אבל כשאני בחמ"ל עם האוזניות והמפות, אני שומר על המקצועיות הצבאית שלי".

"טרוריסטים שהיו מוכרים לנו חמקו ועכשיו מסתתרים"

הפרשן הצבאי של ידיעות אחרונות, יוסי יהושוע, פרסם ציטוט מקצין בכיר בצה"ל שאמר כי "'מקדם השבירה' לפני הכניסה הקרקעית לג'באליה לא היה משמעותי בגלל שנשארה שם אוכלוסיה. אנחנו צריכים להחליט מי יותר חשוב לנו האוכלוסיה או הלוחמים שלנו. לי התשובה ברורה", צוטט הבכיר.

בכתבה שפרסם העיתונאי אמיר בוחבוט באתר וואלה, הובאו ציטוטים מגורמים בצה"ל שמספרים על מניעת תקיפות של מחבלים בטענה שלא היה ברור לגמרי האם האזור המיועד להפצצצה מפונה מ"אוכלוסיה אזרחית". "טרוריסטים שהיו מוכרים לנו חמקו ועכשיו מסתתרים", ציטט בוחבוט גורם ביטחוני.

"על אף ההתרעות שניתנו לאזרחים, גורמי צבא מיחידות אש שונות טוענים כי במספר רב של מקרים עמד צה"ל לקראת חיסול מחבלים אלא שרגע לפני התקיפה התקבלה החלטה לעצור, כי קציני אוכלוסיה טענו כי מדובר באזורים עם אחוז גבוה של אזרחים שטרם התפנו מבתיהם, ולפיכך בשל הסיכון הגבוה הוחלט לא לאשר את התקיפה", כתב בוחבוט.

בין כך ובין כך, כאמור, לוחמי צה"ל ממגוון רחב של חטיבות, בהם חי"ר, הנדסה, שריון ועוד, מחרפים נפשם בקרבות להשמדת המחבלים ואמצעי הלחימה השונים ברצועת עזה, ובחזרה לחבל הארץ שננטש.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 46 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד