בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

היועמ"ש והרמטכ"ל תוקפים את דברי בנט

בנט תקף את הפצ"ר והותקף על ידי היועמ"ש והרמטכ"ל. מנכ"ל חוננו: "המשפטיזציה בצה"ל הורגת אותנו"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"א כסלו תשע"ט - 13:30 19/11/2018
גודל: א א א
שוטר צבאי. ארכיון (דובר צה"ל)
שוטר צבאי. ארכיון (דובר צה"ל)

בנאומו הבוקר התבטא שר החינוך בנט בחריפות נגד הפצ"ר שרון אפק ואמר כי "חיילי צה''ל חוששים מהפרקליט הצבאי הראשי יותר ממנהיג החמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר".

בנט אמר עוד דברים רבים בנוגעה לחוסנו של צה"ל ולעצמת ההרתעה של המדינה. בעקבות הדברים היועמ''ש אביחי מנדלבליט והרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט תקפו את דברי בנט. הם הביעו תמיכה מלאה בפעילות אותה מבצעת הפרקליטות אשר הוכיחה פעם אחר פעם כי היא כובלת את ידי הלוחמיםומונעת מהם לתפקד כראוי.

היועמ"ש אמר כי ''היועץ המשפטי לממשלה מגבה באופן מלא את מלאכתם החשובה״.

הרמטכ''ל אמר בתגובה לדברי בנט כי הוא ''הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה״ל ומסייעת לו כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את יעודו. האלוף שרון אפק ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות שזוכה להערכה בצה״ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה״ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי", הוסיף איזנקוט.

מנגד ח"כ בצלאל סמוטריץ', מנכ"ל חוננו שמואל מידד (זנגי) ועוד רבים הביעו תמיכה בדברי בנט. 

''המשקולות ששמים המשפטנים על רגלי הלוחמים והמפקדים הם מסכנים חיים! נוהל הקש בגג, ביטול נוהל שכן, ועוד, מסכנים את חיי לוחמינו כדי לא לפגוע באוכלוסיית האויב. זה חלק לא מבוטל מהסירוס של צה"ל", דברי סמוטריץ'.

   | רדיפת חיילים יומיומית  

מנכ"ל ארגון חוננו שמואל (זנגי) מידד הגיב ואמר כי "לצערנו, אנו נתקלים בתופעה של רדיפת חיילים יום יום, חיילים שמסכנים את חייהם בפעילות מבצעית למען כולנו, מוצאים עצמם בחדרי חקירות. זה לא צחוק, מדובר בחיי אדם של כולנו, המשפטיזציה הזו בצה"ל כבר גבתה לצערנו קורבנות והיא הורגת", אומר מידד.

מידד סיפר על 'פרקליטות מבצעים' היחידה בפרקליטות הצבאית אשר מטפלת בפעילויות המבצעיות בצה"ל "לצערי השר בנט צודק. השיא שבפעילות הזו היא היחידה שהקימו בפרקליטות הצבאית כנגד לוחמי צה"ל - פרקליטות מבצעים. יושבים פקידים, שמעולם לא חוו לחימה, לא ירדו לשטח מעולם, וכל תפקידם לחפור אחרי החיילים בכל פעילות - מדוע עשו כך ולא כך, למה פעלו מול המחבל בצורה כזו או אחרת, זה אבסורד. הדבר מחלחל לשטח, החיילים מרגישים אזוקים." אומר מידד.

"אני קורא לכל אנשי כוחות הביטחון - שוטרים, חיילים, לוחמי מג"ב ומאבטחים. אל תהססו לשמור לכולנו על החיים. ואם נקלעתם לבעיה משפטית - יש לכם זכויות. פנו אל ארגון חוננו ואנו נסייע. לא נשאיר אתכם לבד." הוסיף לסיום.

   |  הפרקליטות תמשיך להכשיל אותנו כמערכת

בארגון חוננו הזכירו שגם אל"מ אלון מדנס הציף את הבעיה במסמך שפורסם לפני מספר ימים "כשמשפטן ללא רקע של פיקוד בשדה הקרב ונטול כל אחריות מקצועית, אזי הפרקליטות הצבאית תמשיך, ללא כל כוונה רעה, להכשיל אותנו כמערכת" כתב מנדס.

עוד הזכירו בחוננו כי בעבר חשף הארגון קשרי עבודה בין הפרקליטות הצבאית לארגון השמאל בצלם. המסמך נחשף במסגרת משפטו של לוחם מג"ב בן דרי המואשם בהרג מתפרע שיידה אבנים בביתוניא לעבר לוחמי מג"ב. במסמך, קבל סא"ל רונן הירש הפרקליט לעניינים מבצעיים לשעבר, על כך שבצלם הדליף טיוטת מסמך שהעביר להם במסגרת "דיאלוג שוטף" שבוצע בין הצדדים במסגרת חקירת הירי בשני הפורעים הערבים באירוע בביתוניא.

לאחר שהירש טוען כי הופתע מהתנהלות בצלם, הוא מפרט אודות היחסים בין הפרקליטות הצבאית לארגון השמאל הקיצוני בצלם "אני משמש כפרקליט לעניינים מבצעיים קרוב לארבע שנים", כתב סא"ל הירש. "במהלך שנים אלה, העמקנו את הדיאלוג הפורה עם ארגון "בצלם", גיבשנו נהלי פעילות משותפים והקפדנו על נורמות התנהלות ואתיקה ראויות, והכל מתוך ראיית האינטרס המשותף של אכיפה מבצעית אפקטיבית של תלונות המתייחסות לפעילות חיילי צה"ל". כך במסמך.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד