בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הלקח מהאירוע המשפיל בנגב: צה"ל ימנע ממרדפים אחרי בדואים

מסקנת התחקיר שערך צה"ל על האירוע שתועד, בו בדואים תקפו קציני צה"ל שרדפו אחריהם לאחר שגנבו תחמושת מבסיס אימונים, היא להימנע ממרדפים אחרי גנבי נשק ותחמושת. "מרדף אחר בדואים הינו סכנת חיים"

  • חדר התחקירים של הקול היהודי
  • י"א סיון תש"פ - 10:21 03/06/2020
גודל: א א א

בצה"ל הודיעו למפקדים וללוחמים שלא לבצע מרדפים אחר בדואים, גם כאשר הם גונבים נשק ותחמושת מבסיסי האימונים.

ההוראה החדשה, שניתנה מהמרכז לאימוני יבשה בצאלים, היא תוצאה של התחקיר שנערך בעקבות האירוע שתועד ופורסם השבוע.

באירוע, מספר קציני צה"ל פתחו במרדף אחר בדואים שגנבו תחמושת ואמצעי לחימה מבסיס האימונים בצאלים. במהלך המרדף, הצטרפו אל החשודים בדואים נוספים שהחלו לצעוק ולקלל את קציני צה"ל.

בשלב מסוים, הבדואים שהגיעו בג'יפים, הקיפו את הרכב הצבאי וצפרו ללא הרף עד שהקצינים נאלצו לעצור את הרכב. תיעוד האירוע פורסם באפליקציית טיקטוק ובו נראה רכב צבאי נוסע בכביש, בזמן שהוא מוקף ב-5 ג'יפים אזרחיים, בהם נסעו הבדואים.

הבדואים ירדו מכלי הרכב והקיפו את הכוח הצבאי, תוך שהם תוקפים אתם מילולית ומתקרבים אליהם. בשלב מסוים, אחד הקצינים ביצע ירי באוויר. בהמשך, הבדואים התפזרו. שוטרים שהגיעו למקום קיבלו תלונה מהקצינים על האירוע.

   | בתחקיר נכתב" מרדף אחר בדואים הינו סכנת חיים"

כאמור, לאחר האירוע ערך המרכז לאימוני יבשה בצאלים תחקיר על האירוע, במסגרתו הועברו למפקדים ולחיילים הנחיות לפיהן תפקיד הצבא כולל אמנם מניעת גניבות – אך לא ביצוע מרדפים, ועל כן הוחלט שלא יבוצע מרדף אחר גנבי תחמושת או אמצעי לחימה.

בתחקיר, הוגדר המרדף אחר בדואים כפעולה המהווה סכנת חיים, לאור האפשרות להתהפכות של הג'יפ. בנוסף, הוחלט להגביר את הנוכחות והשמירה באזור בסיס צאלים, שם מתרחשות גניבות רבות בידי בדואים.

במידה והחיילים מזהים גניבה או הטרדה של הכוחות, עליהם להפעיל את כלל המערכת הגדודית, הכוללת מפקדים, כוחות אבטחה, הזעקת משטרה והקפדה על הוראות הפתיחה באש. כך נכתב במסקנות התחקיר.

תגובות (18) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד