בע"ה י"ג אדר ב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המחבלים הנמלטים - קונספציית השב"כ נכשלה?

​25 ימים לפיגוע בברקן - המחבל עדיין מסתתר, ובמערכת הביטחון מתקשים לסגור עליו. האם ענישה קולקטיבית תשנה את המצב?

  • אלחנן גרונר
  • כ"ב חשון תשע"ט - 14:24 31/10/2018
גודל: א א א
אלוף פיקוד מרכז ומפקד אוגדת איו"ש בזירת הפיגוע בברקן  (דו"צ)
אלוף פיקוד מרכז ומפקד אוגדת איו"ש בזירת הפיגוע בברקן (דו"צ)

25 ימים שהחשמלאי אשרף נעאלווה, שביצע את פיגוע הירי במפעל בו עבד בברקן, עדיין מסתתר מהשב"כ ומצה"ל, ומהפרטים הנמצאים בידי הקול היהודי עולה כי במערכת הביטחון מתקשים לאתר מידע שיוביל ללכידתו.

החיפושים מתמקדים לעת עתה באזור שוויכה, כפרו של המחבל הסמוך לטול כרם.

בלילות האחרונים פשטו כוחות גדולים של צבא ויחידות מיוחדות על מאות מבנים ואתרים שונים במרחב הכפר, ובהם בתי קרובי משפחה, מבנים נטושים ומבנים אקראיים של המתגוררים בכפר.

כמה מבני משפחת המחבל נעצרו מאז הפיגוע, אולם בית המחבל עומד על תילו. פעולות נקודתיות בוצעו במקומות שונים ולקול היהודי נודע אף על פעילות במסגד באזור שכם שעלה חשד כי משמש מסתור עבור המחבל, אולם עד עתה לא הביאו הפעולות ללכידת המחבל.

תמיכה ברשתות החברתיות

בנתיים ברשתות החברתיות הפך המחבל לגיבור ומודל להערצה, בפרט לאור בריחתו מכוחות הביטחון הישראליים שהפכו למושא ללעג בידי הגולשים.

המחבל בן ה-23, עבד במפעלי אלון בברקן. בכ"ח תשרי הוא התייצב לעבודה לאחר שבוע היעדרות, קיבל משימות, אך כעבור זמן קצר עלה לקומת המשרדים, ופתח במסע ירי במהלכו רצח את מנהל החשבונות זיו חג'בי ואת אחת המזכירות קים לבנגרונד-יחזקאל ה' יקום דמם.

המחבל הורה למנקה ערבי לאזוק את קים בטרם רצח אותה, ועלה חשד כי תכנן לבצע פיגוע מיקוח. בהמשך התברר כי השאיר מכתב התאבדות אצל עובד נוסף שנעצר גם כן בחשד שידע על כוונתו לבצע פיגוע ולא מנע זאת.

הקושי של צה"ל והשב"כ לאתר מחבלים נראה יותר ויותר. כך נמלטו המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח סמוך לחוות גלעד במשך כחודש עד שאותרו באזור ג'נין. אז תלו זאת במערכת הביטחון בכך שהמחבלים היו חוליה מאורגנת. הם ביצעו שורת פיגועי ירי קודם לרצח הרב שבח אך במערכת הביטחון אל הצליחו לעלות עליהם.

גם המחבל שרצח את הרב איתמר בן גל הי"ד בצומת אריאל הצליח להימלט ולהסתתר כמה שבועות באזור שכם עד שנלכד. כאן היה מדובר במחבל שלא היה מוכר כפעיל מרכזי בארגוני טרור. האוכלוסייה האזרחית בשכם גוננה עליו והסתירה אותו.

במקרה של המחבל שביצע את הפיגוע בצומת חטמ"ר שומרון לפני כשבועיים היה המבצע ללכידתו מוצלח קצת יותר והוא נעצר כ-12 שעות לאחר הפיגוע בעת שניסה להימלט מהכפר בורין הסמוך לזירת הפיגוע ולצאת לעבר כפרו ג'מעאין.

דרושות פעולות תגמול וענישה קולקטיבית

הפיגועים ובריחת המחבלים מעלים תהיות קשות על הקונספצייה של השב"כ לפיה שליטתו בשטח אפקטיבית. שיאה של גישה זו היה בתמיכת ראש השב"כ לשעבר יורם כהן בשחרור מחבלים במסגרת עסקת שליט, וזאת לאחר שהצהיר כי "רמת הסיכון שאנו לוקחים היא רמה ואתגר ביטחוני שנוכל להתמודד איתם". בפועל משוחררי עסקת שליט אחראיים לפיגועים רבים וקשים שהשב"כ לא מנע.

בשב"כ אמנם מצליחים לסכל פיגועים רבים, אולם שיטת הטיפול במפגעים בפינצטה, ולא באוכלוסייה תומכת הטרור המאפשרת את יציאתם לפיגוע ובמקרים אלו גם את בריחתם וסיפוק מקומות המסתור עבורם, אינה נותנת מענה לפיגועים רבים.

מי שצידד בענישה קולקטיבית כנגד המחבלים, היה ראש המועצה האיזורית שומרון. לאחר הפיגוע בברקן אמנם הדגיש דגן את נושא ה"דו קיום" בברקן, אולם לאחר שהפיגועים המשיכו בצומת חטמ"ר שומרון ובצומת גיתי אבישר קרא דגן לפעולות ענישה קולקטיביות ופעולות תגמול שירתיעו את המחבלים הפוטנציאליים.

"אנו דורשים מהממשלה להורות לצה"ל לבצע פעולות תגמול כמו בעבר בכל מקום שממנו יוצא מחבל", אמר דגן.

"פעולות תגמול מסודרות וצבאית של צה"ל - צבא הגנה לישראל בכל מקום ובכל כפר שהסיתו ושלחו את המחבלים. צה"ל חייב לצאת לפעילות יזומה כנגד כל תשתיות הטרור של הרשות הפלסטינית ושל המחבלים".

   |  צעדת זיכרון ומחאה "השאלות הקשות חייבות להישמע"

ביום שלישי הקרוב תקיים מועצה איזורית שומרון צעדה לזכרם של קים לבגרונד יחזקאל וזיו חג'בי הי"ד. בהודעה שהוציאה המועצה נכתב כי "במלאת 30 להרצחם של קים וזיו האהובים בידי מחבל בן עוולה, נקיים צעדת לפידים כדי לזעוק את זעקתם וללכת בדרכם האחרונה.

ביום שלישי בשעה 18:00 ניפגש בכניסה לאזור התעשייה בברקן ונצעד יחד אל המפעל בו עבדו ושם גדע הרוצח הנתעב את חייהם. אנו קוראים לעם ישראל להצטרף ולהגיע בהמוניו.

השאלות הקשות חייבות להשמע : מדוע טרם נתפס הרוצח? מדוע עדיין עומד בית משפחתו על תילו? כיצד יתכן שאזרחית ישראלית יוצאת בבוקר לעבודה ולא חוזרת לאסוף את בנה הפעוט מהגן? חייבים לשים סוף להפקרות!!! האירוע באישור המשטרה ומאובטח. חשוב להגיע עם לפידים ודגלים.  לפרטים נוספים ניתן לשלוח אלי הודעה בווטסאפ:  0544521053 שחר לבנגרונד (אחותה של קים) אשרו הגעה, שתפו, הזמינו את חבריכם והעבירו הלאה", נכתב.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון