בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הסיוע לאויב: כמעט פי 2 מלפני המלחמה

גדול יותר מאי פעם ובשליטה מוחלטת של החמאס: בתשובת המדינה לבג"ץ התברר מה היקף הסיוע לאויב

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' אייר תשפ"ד - 10:47 15/05/2024
גודל: א א א
משאיות סיוע בתוך עזה. (Majdi Fathi/TPS)
משאיות סיוע בתוך עזה. (Majdi Fathi/TPS)

בנתונים שחשף לראשונה עקיבא ביגמן באתר "מידה", המדינה מפרטת לבג"ץ את היקף הסיוע שעובר לעזה בזמן המלחמה וכיצד החמאס שולט בו.

את הנתונים הגישה המדינה לבג"ץ בתגובה לעתירה של ארגון 'גישה'. בתשובת המדינה נכתב כי המדינה פועלת לאפשר כניסת סיוע לרצועה ולצפון הרצועה בפרט, הרחבת נתיבי סחורה, כולל מעבר דרך נמל אשדוד, הגברת הסיוע מירדן והכשרת מערבים ישירים לצפון הרצועה.

"פעולות אלה הביאו לעלייה משמעותית במספר משאיות הסיוע הנכנסות לרצועת עזה", "בנוסף לכל אלה, נציין את העבודה של גורמי מתפ"ש מול גורמים בין-לאומיים ומקומיים לשם הגברת הייצור העצמי של מזון".

על פי תשובת המדינה, כל יום נבדקות בין 350-400 משאיות, אך לעיתים אין מי שיאסוף אותן והן נשארות במשטח בצד העזתי. המדינה גם מצהירה שהיא לא מגבילה את כמות המשאיות הנכנסות, ולהפיך- היא מנסה לעודד ככל הניתן הכנסת משאיות נוספות. זאת מתוך תפיסה שלא צריך להכניס סיוע מינימלי לנפש אלא סיוע ומזון רב ככל הניתן.

בין השאר, בתשובה מדובר גם על התאמת כביש 10 במחיר של 40 מיליון ש"ח שיקצה משרד הביטחון, ובסך הכל לתוכניות שונות להגדלת הסיוע כ-200 מליון ש"ח

כמעט פי 2

על פי הנתונים, בין ה-21/10/23 ל-29/04/24 נכנסו לרצועת עזה יותר מ-26,000 משאיות, עליהן יותר מ-493,000 טון של סחורה מסוגים שונים. כ-350,000 טון מזון, 22,000 טון ציוד רפואי, 32,000 טון מים ו-52,000 ציוד למחסות.

בין התורמים ניתן למצוא סוכנויות וארגונים בינלואמיים, תורמים פרטיים ומדינות כמו סעודיה, טורקיה, רוסיה קטר ואיחוד האמירויות.

באפריל 2023 נכנסו מישראל לרוצעת עזה 3561 משאיות, זאת לעומת אפריל 2024 שעברו מעל ל-6000.

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

הישר לידי החמאס

כך נכתב בתשובת המדינה: "ארגון הטרור חמאס ממשיך להשתלט על חלק מהסיוע ההומניטארי הנכנס לרצועת עזה, לצרכיו, ומונע ממנו להגיע במלואו לתושבי רצועת עזה.

יתר על כן, ככל הידוע למשיבים, ארגונים בין-לאומיים ברצועה נדרשים לתאם את הפעילות שלהם עם ארגון חמאס, אשר שולט על נתיבי השיירות ונקודות החלוקה. הדבר מקנה לחמאס השפעה משמעותית על שרשרת ההפצה של הסיוע ההומניטארי.

ישנם אף דיווחים, כי ארגון הטרור חמאס איים על קבוצות של פלסטינים פן ישתפו פעולה עם ישראל באבטחת שיירות הסיוע, ואף דווח כי פגע בהם בפועל".

למרות כל זאת, כאמור, המדונה מעוניינת להעביר כצה שיותר סיוע לרצועת עזה.

 

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד