בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

העיכוב הארוך בחיסולו של בכיר ארגון הטרור ברצועת עזה

הלילה חוסל בכיר הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, כזה שהוגדר כפצצה מתקתקת. בישראל הבינו שיש לחסלו כבר מזמן, אלא שהחיסול התעכב בין היתר בשל בעיות משפטיות

  • יהודה פרל
  • י"ד חשון תש"פ - 08:22 12/11/2019
גודל: א א א
(מג'די פתחי, tps)
(מג'די פתחי, tps)

בפעילות מיוחדת וחריגה של צה"ל הלילה ברצועת עזה, חוסל מהאוויר מפקד הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה, בהאא אבו אל-עטא.

על פי התדרוכים של דובר צה"ל ודיווחים נוספים, אל עטא הוא מי שעומד מאחורי התגברות ירי הרקטות בחודשים האחרונות וכן ניסיונות פיגועים נוספים. אמנם הוא מוגדר כמפקד צפון הרצועה, אך השפעתו הצבאית היתה על הרצועה כולה. לאחרונה הוא הוגדר כפצצה מתקתקת ובשב"כ ידעו על כוונתו לבצע שורה של פיגועים כנגד יהודים בישראל, בין היתר באמצעות פיגועי צליפה וחדירה, וכן תקיפת רחפנים.

כבר לפני מספר חודשים התקבלה החלטה עקרונית בידי הדרגים הגבוהים של מערכת הבטחון כי יש לחסל את אל עטא, אלא שפעולת החיסול נתקעה בשל קשיים מבצעיים וכן קשיים משפטיים שונים, כך דיווח פרשן חדשות 12 עמית סגל. בינתיים, מאז שהתקבלה ההחלטה העקרונית ועד לביצועה, כך אומרים בצה"ל, בוצעו שוב ושוב ניסיונות לנסות להניא את אל עטא מפעילות הטרור כלפי ישראל. רק כשהבינו שאינו מפסיק, וכשהתקבלו האישורים המשפטיים והמבצעיים, המבצע יצא לפועל.

יש להבין, כשמדברים, בדרך כלל, על קשיים משפטיים לביצוע פעילות מבצעית, מדובר על חשש לפגיעה ברכוש או באנשים המוגדרים בידי מערכת הבטחון כ"בלתי מעורבים", זאת על אף שפעמים רבות מדובר על סביבה התומכת בדעותיו ובמעשיו של המחבל.

ביום ראשון שעבר אושר החיסול בקבינט המדיני-בטחוני, אולם מאז ועד לשעות הבוקר המוקדמות היום, הקיף עצמו אל עטא באנשים, נשים וילדים, המוגדרים בידי צה"ל כ"בלתי מעורבים", כך דיווח הבוקר כתב 'כאן' רועי שרון, ולכן החיסול בוצע רק הבוקר.

הפעולה עצמה שבוצעה, מהאוויר אגב, הייתה כירורגית מאוד ופגעה בחדר הממוקד בו שהה אל עטא, תוך ווידוי כי לא תהיה פגיעה בערבים נוספים.

   | חיסול ממוקד מייצר הרתעה? בצה"ל מבהירים:  "איננו חוזרים למדיניות החיסולים"

נקודה נוספת שיש לשים אליה לב, היא כי כלל הדוברים והמרואיינים ממערכת הבטחון בהווה ובעבר, מדברים על כך שהאפקט העיקרי בחיסול ממוקד, מלבד סיכולו של אותו מחבל וסיכול תוכניותיו, הוא ההרתעה שהחיסול מייצר כלפי טרוריסטים נוספים. "איש לא חסין בפני מדינת ישראל" ו "ישראל שלחה מסר חשוב - כל טרוריסט נמצא תחת ידה הארוכה וחייו בסכנה".

אולם, יחד עם זאת, בצה"ל הבהירו שוב ושוב בעבר, וגם כיום, כי הם אינם פועלים עם מדיניות החיסולים הממוקדים. גם החיסול הלילה, ממהרים במערכת הבטחון להבהיר, מדובר בחיסול חד-פעמי ונקודתי וכי מערכת הבטחון אינה חוזרת למדיניות החיסולים הממוקדים. כך שנראה, כי בכירי הטרור הנוספים אינם צריכים לחשוש.

מאז החיסול, כחצי מדינה מושבתת, כמו מוסדות לימוד, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית ועוד, בשל כוננות שיא וירי רקטות בלתי פוסק מרצועת עזה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד