בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפיגוע בגרמניה: הכתובת תמיד הייתה על הקיר

גרמני אנטישמי ביצע ירי סמוך לבית כנסת במדינה. שני בני אדם נהרגו וטרם ברור האם מדובר ביהודים. מספר מקרי האלימות האנטישמיים בעלייה ונציגים בגרמניה קוראים להסתיר את הכיפה במקומות מסוימים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"א תשרי תש"פ - 09:43 10/10/2019
גודל: א א א
(צילום מסך)
(צילום מסך)

גרמני אנטישמי כבן 27 ביצע פיגוע ירי סמוך לבית כנסת בעיר האלה שבמזרח גרמניה. על פי הדיווחים, החשוד ירה מספר פעמים בתת-מקלע וכתוצאה מהירי נהרגו שני בני אדם. עדיין לא ברור האם ההרוגים הם יהודים. כמה נוספים נפצעו.

הירי בוצע בשני מוקדים שונים. אחד מול בית הכנסת ברחוב הומבולדט ובבית העלמין היהודי הסמוך. לאחר מכן, השליך המחבל רימון יד לעבר בית העלמין. המחבל האנטישמי נמלט מהמקום ונתפס לאחר זמן קצר.

את הפיגוע העביר המחבל בשידור חי באתר אינטרנט. הוא דיבר באנגלית והגדיר עצמו כמכחיש שואה. "שורש של כל הבעיות הוא היהודי", אמר המחבל האנטישמי ואז ביצע את הירי.

התביעה הפדרלית בגרמניה אמרה כי היא לוקחת לידיה את חקירת. הממשלה הגרמנית אמרה כי מדובר בירי על רקע האנטישמי.

עם צאת יום הכיפורים בישראל, אישי ציבור ופוליטיקאים פרסמו הודעות גינוי לפיגוע הירי. בישראל לא הועברה ביקורת כלפי גרמניה על הפיגוע שבוצע בידי אזרח המדינה, בשטחה.

דוחות הבונדסטאג (בית הנבחרים הגרמני) מראים כי ההשתתפות במצעדי הימין הקיצוני והניאו-נאצי הוכפלה בממוצע בשנה הלועזית 2018 לעומת 2017. גם שירות מודיעין הפנים של גרמניה מסכם את השנה הלועזית הקודמת עם עליה של 71.4% במספר התקריות האנטישמיות האלימות במדינה.

במחצית הראשונה של שנת 2018 נרשמו קרוב ל-900 אירועים אנטישמיים שדווחו, שהם 61.5% ממספר התקריות בכל שנת 2017 כולה. אז המספר עמד על 1,453.

במשרד התפוצות מדגישים כי הנתונים ההלו מייצגים את רק מספר האירועים שדווחו למשטרה, וכי יש להניח שמספר האירועים האמיתי גדול בהרבה. הנחה זו מבוססת על פער בין הנתונים הרשמיים למספר שפרסמו הגומרים הלא ממשלתיים במדינה.

לאור נתוני האנטישמיות הללו, הממשלה הפדרלית של גרמניה מינתה "נציג אנטישמיות", את פליקס קליין. אולם בעוד מספר מקרי האלימות האנטישמיים במדינה עולה, קליין דווקא הודיע כי עלול להיות מסוכן לחבוש כיפה באזורים מסוימים.

גם יוסף שוסטר, נשיא 'המועצה המרכזית ליהודים בגרמניה' קרא ליהודים שלא לחבוש כיפה כשהם הולכים לבדם בערים הגדולות של המדינה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד