בע"ה ד' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפרזנטוריות של בצלם: אמהות של רבי מרצחים

תחת הכותרת "מסע הייסורים" פתח בצלם בקמפיין להקלת תנאי הביקור של מחבלים כלואים. הלכנו לבדוק את מה ש'בצלם' שכחו לספר על ה'לקוחות' שלהם

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ח שבט תש"פ - 20:58 13/02/2020
גודל: א א א
בצלם מתלוננים שלאמו קשה לבקר אותו - חאלד שבענה (צילום מסך)
בצלם מתלוננים שלאמו קשה לבקר אותו - חאלד שבענה (צילום מסך)

ארגון השמאל "בצלם" פתח היום (ה') בקמפיין למען משפחות המחבלים המתקשות לדבריו לבקר את בניהם בכלא הישראלי. ב'בצלם' דורשים כי ישראל תקל על משפחות המחבלים ותאפשר להם ביקורים נוחים יותר.

בכדי לנסות ולייצר אהדה, ב'בצלם' בחרו מספר "פרזנטוריות", אמהות מחבלים שסיפוריהן מובילים את הקמפיין, חלקן מוצגות כ"אלמנות".

אלא שמלבד ציון עונשי המאסר שנגזרו על ה"אסירים", ב'בצלם' לא טרחו לציין מה ביצעו אותם ילדים של אמהות שמתארות "מסע עינויים וסבל".

בדיקת הקול היהודי העלתה כי חלקם הם רבי מרצחים שביצעו פיגועים קשים.

כך למשל מתארת באתר 'בצלם' חוסנייה אבו שח'דם, "אלמנה בת 75 מחברון", כי הביקור של בנה בכלא הוא "מסע עינויים וסבל", וכי הגעגועים לבנה "שורפים לי את הלב".

מה שב'בצלם' משום מה לא הזכירו הוא שהבן יקיר לה, וואל אבו שח'דם, אחראי לפיגוע ההתאבדות שביצעה מחבלת ערביה מאזור בית לחם בסיוע ערבים אזרחי ישראל, בשוק מחנה יהודה בירושלים באפריל 2002.

בפיגוע, שהתרחש ביום שישי אחר הצהריים כאשר השוק הומה אדם בקניות לקראת שבת, נרצחו שישה: רבקה פינק הי"ד, ניסן כהן הי"ד, ילנה קונראב הי"ד ושלושה אזרחים סינים ששהו במקום: סוהילה הושי, צ'אי סאינג יאנג, ולינג צ'אנג מאי. כשמונים מבאי השוק נפצעו.

מאז וואל מרצה את מאסרו אך הספיק לזכות בתואר מטעם סוכנות האו"ם אונסק"ו בעקבות לימודים שערך בכלא נפחא בנושא "משפט בין לאומי וזכויות אדם".

תומכיו גם מפעילים דף פייסבוק שבו מפורסמות תמונות שלו שצולמו באמצעות פלאפון מוברח, ואם לא די בכך מתגאים בדף ומציגים את ספרו השני שהדפיסו לאחר שהוברחו חומרים שכתב מהכלא, יתכן ובאמצעות בני משפחתו המבקרים אותו.

אם נוספת שמוצגת בקמפיין היא אמו של חאלד שבענה מהכפר סינג'יל. היא התלוננה על החיפושים  שערכו על גופה, אך בבצלם נמנעו מלהזכיר את כמות ההברחות העצומה של פלאפונים ומסרים שונים בידי משפחות המחבלים, עמה מתקשים בשב"ס להתמודד.

"אני לא מאחלת לאף אחד להיות במצב כזה", התלוננה אמו של הרוצח. "17 שעות אנו נגררים ממקום למקום ומאוטובוס לאוטובוס ובדיקה לבדיקה - לעלות ולרדת, לעלות ולרדת. זהו מסע ייסורים ארוך ומפרך".

בדיקת הקול היהודי העלתה כי בנה, חאלד שבענה נידון למאסר עולם לאחר ששירת בכח 17 של הרשות הפלסטינית והיה מעורב במספר פיגועי ירי.

חברי חולייתו ביצעו בן השאר את מסע הרצח באזור צומת המשטרה הבריטית בנובמבר 2000 בו נרצחו שרה לישה הי"ד מנווה צוף והחיילים רב"ט אלעד ולנשטיין ז"ל, בן 18 מאשקלון, ורב"ט עמית זנה ז"ל, בן 20 מנתניה.

לקוחה נוספת של 'בצלם' היא אמו של המחבל ראאד ג'ליל, מחבל פת"ח משכם. בספטמבר 2003 ביהמ"ש גזר עליו ארבעה מאסרי עולם ועוד ארבעים שנות מאסר נוספות.

האם התלוננה באתר 'בצלם' כי בביקורים מפריד ביניהם חלון זכוכית וכי פגשה אותו פנים אל פנים רק ארבע פעמים כשבשב"ס אפשרו להם להצטלם יחד.

"כשמגיע רגע הפרידה לאחר 45 דקות מהירות כבזק, אני מרגישה עצב עמוק", התפייטה האם באתר 'בצלם'. היא אף סיפרה לבצלם על סבל המשפחה ועל כך שמאז שנעצר בנה הרוצח, מרוב צער לא הכינה את הקינוחים שהוא אוהב.

ג'ליל ביצע את פיגוע הירי בשכונת נווה יעקב ב-25/2/02 בו נרצחה השוטרת גלית ארביב הי"ד מנשר, שהסתערה על המחבלים, ונפצעו שמונה אזרחים ושוטרים נוספים.

באתר 'ישע ניוז' צוין כי הוא גם גייס את המחבל שביצע את פיגוע החדירה לישיבה התיכונית חיצים באיתמר בו נרצחו שלושת תלמידי הישיבה אברהם סיטון, גלעד שטיגליץ ונתנאל ריאחי הי"ד.

לאחר מספר חודשים אף הוביל רב המרצחים מחבל מתאבד שהיה אמור לבצע פיגוע אולם נוכחות צה"ל באזור מנעה ממנו לבצע את כוונותיו הרצחניות

ערביה אחרת שמשתתפת בקמפיין של בצלם היא אם לשלושה מחבלים שנידונו לתקופה של מעל 20 שנות מאסר בגין פיגועים.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד