בע"ה י"ז אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הקשר בין הרוצח ערביד לארגון 'זכויות אדם'

ארגון החרם הערבי אל-דאמיר נהנה ממימון ממשלתי-אירופאי, בעוד רואה החשבון של הארגון הוא פעיל בארגון טרור ואחראי לרצח רנה שנרב הי"ד. השר ארדן: "פעילי החרם והמחבלים בארגוני הטרור פועלים מאותם מניעים"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' תשרי תש"פ - 08:17 03/10/2019
גודל: א א א

לפני מספר ימים הותרו לפרסום פרטי חקירת פיגוע המטען במעיין דני (עין בובין) מכ"ב אב (23 באוגוסט), בו נרצחה רינה שנרב הי"ד ונפצעו אביה ואחיה.

סוכנות הידיעות TPS ומכון המחקר NGO Monitor חושפים, כי סאמר ערביד, ראש חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע הרצחני, עבד כחשב (רואה חשבון) בארגון החרם הערבי אל-דאמיר, הנהנה ממימון ממשלתי-אירופאי, תוך שהוא פעיל בארגון הטרור החזית העממית (חז"ע).

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >>

הירשמו לניוזלטר שלנו >>

עד לפני כשנה, היה רשום ערביד באתר אל-דאמיר כרואה החשבון של הארגון. בעוד שכבר חמש שנים קודם לכן (2013) נעצר בידי צה"ל בגין פעילותו בארגון הטרור חז"ע.

בחודש אדר בשנה שעברה (פברואר 2019) פרסם המשרד לנושאים אסטרטגיים את דו"ח "מחבלים בחליפות" שחשף למעלה מ-100 קשרים בין ארגוני הטרור המוכרזים, חמאס וחז"ע, לבין ארגוני דה-לגיטימציה וחרמות.

לפי הדו"ח, החיבור בין ארגוני הטרור לבין ארגוני BDS, מהווה חלק משיטת הלחימה נגד ישראל. למעשה, ארגוני הטרור מלבינים את פעילותם במערב, מגייסים כספים, מקיימים פגישות מדיניות וצוברים לגיטימציה, באמצעות שימוש בארגוני חברה אזרחית בתחפושת, המקדמים את קמפיין הדה-לגיטימציה והחרם נגד ישראל.

אחד מהארגונים המופיעים בדו"ח "מחבלים בחליפות" הוא אל-דאמיר, אליו השתייך הרוצח ערביד.

מכון המחקר NGO Monitor מתריע מזה שנים כי רבים מעובדי ארגון אדאמיר ועובדיו לשעבר הם בעלי קשרים לחז"ע. ממשלות אירופה ממשיכות לתמוך בארגון בטענה שהוא מקדם זכויות אדם, למרות שהחז"ע מוכרז כארגון טרור באיחוד האירופי, קנדה, ארה"ב וישראל.

    | רבים מעובדי ארגון 'זכויות האדם' בעלי קשרים לחזית העממית

אל-דאמיר הוקם על ידי פעילי חז"ע וחלק מהצוות שלו בעבר ובהווה הואשם בפעילות טרור. כך, ח'אלדה ג'ראר, נציגה בכירה של חז"ע באיו"ש, שימשה כיושבת ראש (2006-1993) וסגנית יו"ר הוועד המנהל והאסיפה הכללית (2017-2006) של הארגון. ג'ראר ישבה תקופה ממושכת במעצר מנהלי, ושוחררה מהמעצר לפני מספר חודשים בודדים.

כאמור, ערביד שימש בתפקיד חשב הארגון לפחות עד אמצע השנה הלועזית 2017, ואשתו, נורה, משמשת כגזברית הארגון בשנתיים האחרונות.

לפי מידע שפורסם על ידי התורמים, בין השנים 2017-2019 אל-דאמיר קיבל מענק ישיר בסך 180 אלף אירו ממשלת ספרד, ומענק בסך 118 אלף דולר ממשלת שוויץ. בשנים 2014-2017 אל-דאמיר קיבל מענק על סך חצי מיליון דולר "מהמנהלת לזכויות אדם ומשפט בינלאומי" (קרן סיוע משותפת של הולנד, דנמרק, שוויץ, שבדיה), 200 אלף דולר מממשלת נורבגיה (2016-2015) ו-150 אלף אירו מאירלנד (2016-2017). תורמים נוספים כוללים סוכנויות האו"ם, קרנות ממשלתיות ורשויות מקומיות אך הסכומים העדכניים אינם ידועים.

אל-דאמיר מתחזק את קשריו עם ארגון הטרור חז"ע, הכוללים ייצוג משפטי של מחבלי החזית העממית המואשמים בטרור, חלקם בעלי תפקיד בארגון, וקמפיינים משותפים לשחרור פעילי טרור. יש לציין כי לפני שבועות ספורים, בי"ח אלול (18 בספטמבר) ביצעו כוחות הביטחון פשיטה על משרדי הארגון ברמאללה.

השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר לסוכנות TPS לאחר החשיפה, כי "מדובר בהוכחה חותכת לחיבור ההדוק שבין ה-BDS לטרור. פעילי החרם והמחבלים בארגוני הטרור פועלים מאותם מניעים - הרצון לחסל את רעיון המדינה היהודית. כל מי שנותן יד ל-BDS האנטישמי, חייב להבין מהיום שהוא מסייע לתומכי טרור".

בתכנים שאתם קוראים בקול היהודי, הושקעו מאמצים רבים. בואו להצטרף לפעילות. כאן נרשמים כדי להתנדב וכאן ניתן לתרום להשמעת הקול היהודי.

לאור העובדה שהאחראי על הכסף בארגון מואשם בפעילות טרור, NGO Monitor קורא לממשלת ישראל, ממשלות אירופה המממנות וסוכנויות האו"ם לבצע חקירה מקיפה כיצד הוחלט על מתן המענקים למרות כל הממצאים והעדויות בדבר קשרי הארגון לחז"ע, מדוע תהליך המימון לוקה בחוסר שקיפות וכיצד תפקידו של ערביד כרואה החשבון של ארגון המקבל כסף אירופי מתיישב עם פעילות הטרור בה היה מעורב.

פרופסור ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor אמר לאחר החשיפה, כי "כפי שראינו רק השבוע, החז"ע היה ונשאר ארגון טרור פעיל. מאז 2016 אנו מתריעים על התופעה בה ארגוני 'חברה אזרחית' פלסטיניים במימון אירופאי קשורים ברמות שונות לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין".

פרופסור שטיינברג מוסיף ואומר, כי "ארגון אל-דאמיר הוא חלק בלתי נפרד ממערך ארגונים אלו. ממצאי המחקר שלנו, יחד עם הפרסומים האחרונים בדבר זהות העובדים בארגון לא משאירים ספק – על ממשלות אירופה וסוכנויות האו"ם להפסיק את המימון לארגון לאלתר ולפתוח בחקירה מקיפה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 62 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד