בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

התביעה בהאג: חשש מצווי מעצר לבכירים ישראלים ולחיילים

בקבינט העריכו ״בסבירות גבוהה״ - בתוך 90 יום בית הדין יפתח בחקירה נגד ישראלת המשמעות: בכירים עשויים להיעצר בחו"ל ולהיות מוסגרים להאג.

  • יח"צ
  • ט"ו טבת תש"פ - 14:04 12/01/2020
גודל: א א א
(שי וקנין, tps)
(שי וקנין, tps)

בישיבת הקבינט הביטחוני־מדיני שהתקיימה ביום רביעי שעבר, הוצגו תרחישים קשים מאוד במקרה שבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC) יחליט לפתוח בחקירה נגד ישראלים. הוצגה האפשרות שבית הדין יוציא צווי מעצר בינלאומיים סודיים נגד מי שבעיניו הם חשודים. כך פורסם הבוקר ב'ישראל היום'.

לפני חודש המליצה התובעת הראשית של בית הדין לפתוח בחקירות על פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, כביכול, שבוצעו לדעתה על ידי ישראלים ופעילי חמאס. התובעת, פאטו בנסודה, ביקשה את אישור שופטי בית הדין לפתוח בחקירות, והקציבה לכך 120 יום.

הדרג המקצועי נתן לשרים סקירה על בית הדין, על ההיסטוריה שלו ועל פעולותיו. בין היתר, הודגש כי הוא הוקם כלקח מהשואה במלחמת העולם השנייה. הוצגה ההערכה "בסבירות גבוהה" כי שלושת שופטי בית הדין יאמצו את עמדת התובעת, ויורו על קיום החקירות נגד בכירים ישראלים.

גורמי המקצוע שמו את הדגש על כך שהסיכונים מיידיים, משום שלעצם פתיחת החקירה - צעד שעשוי כאמור להתרחש בתוך 90 יום בלבד - יהיו השלכות חמורות מאוד על ישראל. כאמור, הוצגה האפשרות שבית הדין יוציא צווי מעצר בינלאומיים סודיים נגד מי שבעיניו הם חשודים. כמו כן, כל בכיר ישראלי שהיה שותף לקידום בנייה ישראלית בירושלים, יהודה ושומרון, עשוי להיות בסכנת מעצר בלי שיידע זאת. על פי ההערכה שהוצגה בדיון, הסיכון הרב יותר מבחינתה של ישראל הוא דווקא בסוגיית הבנייה בירושלים וביו"ש, וזאת מנימוקים משפטיים.
פרק אחר בישיבה הוקדש למאבק הקשה בין בית הדין לבין ממשל טראמפ. לאחר שהתובעת הודיעה כי תחקור חיילים אמריקנים על תקריות שהתרחשו באפגניסטן, החליט ממשל טראמפ על שלילת ויזות הכניסה לארה"ב של עובדי בית הדין, וכן איים בסנקציות נוספות. ימים ספורים לאחר מכן הודיעו השופטים כי אין הצדקה לחקירות. ואולם, התובעת ערערה על ההחלטה וכעת התיק נמצא בערכאת הערעור של בית הדין.
בהמשך דנו השרים באפשרויות ההתמודדות עם בית הדין. בשלב זה ישראל פועלת בכלים מדיניים לגייס את ידידותיה בעולם בבקשה ללחוץ על בית הדין להימנע מפתיחה בחקירות נגד ישראל. הראשונה להיענות לבקשת הסיוע הישראלית היתה הונגריה, ששר החוץ שלה, פטר סיז'רטו, כתב למקבילו הישראלי ישראל כץ כי "אין לבית הדין סמכות לדון בתיק נגד ישראל. הונגריה שותפה לחששותיה של ישראל לגבי פוליטיזציה של בית הדין". כץ הודה לשר ההונגרי על עמדתו. 
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד