בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

התגובה הראויה לפיגוע: "לצאת עוד הבוקר לפעולת תגמול"

דביר שורק הי"ד נרצח הלילה בגוש עציון. הפוליטיקאים מיהרו להוציא הודעות לתקשורת. רובם קוראים לחיזוק ההתיישבות או תפיסת המחבלים, מעט מאוד דורשים תגובה ביטחונית רחבה ומשמעותית

  • ז' אב תשע"ט - 08:03 08/08/2019
גודל: א א א
דביר שורק הי"ד (אריה סביר, tps)
דביר שורק הי"ד (אריה סביר, tps)

גופתו של דביר שורק הי"ד, בחור ישיבת ההסדר מחניים ובן הישוב עפרה אותרה הבוקר (חמישי) סמוך לישוב מגדל עוז שבגוש עציון, ועליה סימני דקירה.

שורק נחטף ונרצח הלילה בגוש עציון בעת שעשה את דרכו לישיבה בה למד. המחבלים דקרו אותו למוות והטילו את גופתו בצידי הכביש שבין מגדל עוז לאפרת. דביר הי"ד הוא בנם של יואב ורחל שורק מעפרה.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

כוחות צה"ל ושב"כ פועלים בניסיון לאתר את המחבלים. כבר בשעות הערב אמש ניסו חבריו ובני משפחתו של החייל ליצור איתו קשר ללא הצלחה. 

הרב שלמה וילק, ראש הישיבה בה למד החייל שנרצח אמר הבוקר כי "הוא הלך לירושלים לקנות מתנות לרבנים שלו ובדרך חזרה היה הפיגוע. הוא נמצא מחובק עם הספרים שקנה. היה בחור ירא שמיים ומלא שמחה".

   | חיזוק ההתיישבות או שינוי אסטרטגיה ביטחונית?

לאחר הפיגוע, אישי ציבור ופוליטיקאים מיהרו להגיב לרצח הקשה. אולם רובם התייחסו אך ורק לתפיסת הרוצחים או חיזוק ההתיישבות. מעט מאוד מהם דיברו אודות שינוי מדיניות או פעולות מכריעות כנגד הטרור.

עו"ד איתמר בן גביר, יו"ר מפלגת עוצמה יהודית, אמר הבוקר כי "התגובה שנדרשת ממשלת ישראל ומהקבינט הביטחוני היא החזרת הסיכולים הממוקדים, גירוש משפחות המחבלים ותומכיהם וחקיקת עונש מוות למחבלים. רק אלה ירתיעו את בני העוולה וכל דרישה אחרת כמו תוספות בניה ביו"ש היא פגיעה וזלזול באינטליגנציה. טרור מנצחים בהתקפה ולא בבניית מרפסות והרחבת כבישים".

הודעה דומה הוציא שר התחבורה ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ'. בתחילת הודעתו ביקש השר סמוטריץ' לחזק את ידי כוחות הבטחון ואמר "עלינו להשיב את ההרתעה ולגבות מחיר כבד מהמחבלים, שולחיהם, מסיתיהם ותומכיהם, ובראשם מהרשות הפלסטינית והעומד בראשה".

גם מפלגת נועם הוציאה הודעה דומה. "בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו. הפיגוע הקשה הלילה הוא תזכורת קשה למאבקנו על ארץ ישראל ועל תקומת ישראל שעדיין לא הסתיימה על אדמתנו". עוד הוסיפו וקראו במפלגת נועם לצה"ל "לצאת עוד הבוקר לפעולת תגמול בכפרי הרוצחים ולהחזיר את כבוד ישראל שנרמס".

שלמה נאמן, ראש המועצה האזורית גוש עציון אמר, כי "גוש עציון התעורר לבוקר קשה של שפיכת דם טהור על ידי רוצחים מנוולים". עוד אמר נאמן כי "בימים אלו של חודש אב, ימי אבל על חורבן המקדש והגלות הארוכה, אנו מכריזים בראש מורם שישיבתנו בארץ האבות היא לא אפיזודה חולפת אלא עובדה קיימת לעולמי עולמים. לממשלת ישראל אנחנו אומרים שוב – תסיימו את המלחמה הזו בניצחון. תגדעו את הדמיונות של בני עוולה. אל תשאירו להם כל אופציה. זו הדרך היחידה להיות ברורים ולא להשאיר כל פתח לתקוותם. ריבונות ישאל  בגוש עציון בפרט וביהודה ושומרון כלל היא התשובה הלאומית היחידה המתבקשת".

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ, אמר בתגובה לרצח תושב עפרה כי "המועצה תלווה את המשפחה. אנחנו מצפים ובטוחים שכוחות הבטחון יפעלו בכל הכוח למציאת וחיסול הרוצחים. אנחנו דורשים מראש הממשלה לטפל בנחישות בשורש תשתיות הטרור, להבטיח את שללומם ובטחונם של תושבי יהודה ושומרון ולהחיל ריבונות במעשים ולא בדיבורים".

גם תנועת ריבונות, ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי, וח"כ ניר ברקת (הליכוד) קראו בהודעתם להחיל ריבונות על יהודה ושומרון.

גם שר הבטחון לשעבר, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, התייחס לפיגוע וקרא להכניע את הטרור באמצעות שינוי המדיניות מול חמאס ואמר כי "הסדרה היא מכבסת מילים לכניעה לטרור". ח"כ גבי אשכנזי קרא לחזיר את ההרתעה מול הטרור.

נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע כאב וצער על הרצח הקשה וקרא "לפעול ביד קשה מול הטרור" כשהוא מתייחס לתפיסת הרוצחים בלבד. יו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ שלח תנחומים להורי החייל שנרצח והתייחס גם הוא לתפיסת המחבלים.

גם יו"ר העבודה עמיר פרץ התייחס אך ורק לתפיסת המחבלים ולא דיבר על שינוי פעילות כולל מול המחבלים והמתפרעים הערבים. שר החינוך הרב רפי פרץ אמר כי "המסר חייב להיות ברור – דם יהודי אינו הפקר" אך בפועל דיבר אך ורק על תפיסת הרוצחים שביצעו את הפיגוע. שר הבטחון לשעבר ח"כ משה (בוגי) יעלון הוציא הודעה דומה.

ראש הממשלה ושר הבטחון בנימין נתניהו, שמעט התעכב עם תגובתו לפיגוע, אמר כי "כוחות הבטחון נמצאים עכשיו במרדף כדי ללכוד את המחבל ולבוא עמו בחשבון" וכן שלח תנחומים למשפחה. סגן שר הבטחון הרב אלי בן דהן אמר כי "הרשות הפלסטינית אינה הפתרון אלא הבעייה, היא ורק היא האשמה בטרור. ההסתה והתמיכה במחבלים היא המעודדת את מעשי הרצח האלו".

ארגון 'תורת לחימה' הגיב גם הוא לרצח החייל ואמר, כי "הערבות ההדדית מחייבת אותנו לחדול משיח תפיסת 'המפגע הבודד' לאחר מעשה, ולהורות לכוחות הביטחון להילחם כבר היום במנגנון הקולקטיבי, המשלח רוצחים נגד חיילים ואזרחים בתוככי ארצו".

ח"כ מוטי יוגב, החבר גם בועדת חוץ ובטחון בכנסת, אמר אמנם כי "יש לנו עסק עם רשות פלסטינית שמחנכת את ילדיה בתעשייה 'חינוכית' לרצח יהודים, את החינוך הזה צריך לגדוע ולחזק את שליטתינו והרתעתינו ביו"ש". אך עם זאת, קרא יוגב להרחבת הבניה ביו"ש כתגובה לרצח.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד