בע"ה י"ח אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

התחקיר מאשים את הלוחמים, שמאשימים בחזרה את המדיניות

הפיקוד באוגדת עזה ביצע תחקיר על הפיגוע בו נפצעו שני לוחמים וקצין לפני כשבועיים, והדיח קצין ושני לוחמים שנמנעו מחתירה למגע. הלוחמים בשטח הפיקו לקחים אחרים: "להפציץ מהאוויר, אין סיבה לסכן חיילים"

  • יהודה פרל
  • כ' אב תשע"ט - 09:16 21/08/2019
גודל: א א א
גדר רצועת עזה. ארכיון צילום: דובר צה"ל
גדר רצועת עזה. ארכיון צילום: דובר צה"ל

כשבועיים לאחר הפיגוע שביצעו ערבים סמוך לגדר רצועת עזה, בו נפצעו שני לוחמים וקצין, מודיע דובר צה"ל כי הושלם התחקיר המבצעי.

"כל אירוע מבצעי בצה"ל מתוחקר לעומק על מנת לייצר למידה והפקת לקחים", מסר דובר צה"ל והוסיף "כך בוצע גם באירוע זה".

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את האפליקציה שלנו >>

הירשם לתפוצת המייל של הקול היהודי >>

מדובר על אירוע שהתרחש ביום חמישי כ"ט תמוז (1 באוגוסט), אז חדר מחבל, "פעיל ריסון" של חמאס, הסתתר מאחורי סוללות עפר שהקים צה"ל לצורכי מיגון. המחבל, שהיה חמוש ברובה קלצ'ניקוב ומספר רימונים, המתין לכוח רגלי של צה"ל שיגיע למקום בשל החדירה שזוהתה בידי תצפית צה"לית.

כשהכוח הגיע למקום, ביצע המחבל ירי לעברם. כאמור, קצין ושני לוחמים נפצעו ופונו לקבלת טיפול רפואי כשמצבם מוגדר בינוני וקל. לפרטים נוספים על האירוע והאירועים שהתרחשו סביבו >>

השבוע פרסם צה"ל את תחקיר האירוע. ”התחקיר העלה פעולות מבצעיות ראויות לצד פערים בהתנהלות אחד הכוחות", נכתב בהודעת צה"ל.

בעקבות התחקיר, החליט מפקד חטיבת גולני אל"מ שי קלפר על הדחתם של סמל ושני לוחמים מתפקידי לחימה ופיקוד. על פי התחקיר, השלושה היוו כוח נוסף בשעת האירוע שנמנע מלהיכנס למרחב הלחימה ולא פעל כאשר חבריהם עמדו בקרב יריות מול המחבל.

"לא פעלו כמצופה באירוע מבצעי". בנוסף, מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה לירון בטיטו, החליט להדיח את נהג הסיור מתפקידו.

   | הלוחמים בשטח עם לקחים אחרים: "צריך להפציץ רק מהאוויר"

לוחמי צה"ל המשרתים באוגדת עזה, ומתמודדים יום-יום עם ניסיונות חדירה של הגדר ועם ההתפרעויות ההמוניות, מותחים ביקורת על ההחלטה להדיח את הקצין והלוחמים.

"האשמה לא צריכה להיות על הכוח שהיה בשטח ולא חתר למגע. האשמה צריכה להיות על הממשלה והדרג המדיני", אומר לוחם המשרת באגודה. "ברגע שדיווחו לנו מהתצפית והיה זיהוי של חמושים, היתה צריכה להיות פעילות מהאוויר בלבד".

הלוחמים מותחים ביקורת על התנהלות הדרג המדיני והאסטרטגיה הצבאית מול הטרור על גדר רצועת עזה.

לוחם אחר מסר לקול היהודי, כי "לא היה צורך לסכן כוחות כלל. ברגע שהתצפיות זיהו שהמחבל חמוש, היה צריך לבצע ירי מיידי של טנק או כלי טיס לעבר המחבל ולגמור את הסיפור, וכך לא היינו מגיעים למצב שלוחמים נפצעים".

לוחם אחר, שכבר השתתף במספר אירועים באוגדת עזה אומר, כי "יש פה רשלנות שמאשימים את הלוחמים בשטח בכל דבר. לא יתכן מצב שכשאומרים ללוחמים לעשות א' והם עשו א' יבואו אליהם בטענות 'למה לא עשיתם ב'.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד