בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
חשיפת הקול היהודי:

התכנית האסטרטגית של מנסור עבאס למאבק בציונות דרך הפוליטיקה

אמנת התנועה האסלאמית נחשפת: פעילות פוליטית כדי להיאבק בציונות מלב מוסדותיה, להביא לזכות השיבה וזכויות לאומיות לערבים בישראל. התחקיר מוכיח את שקרי עבאס - צפו

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ט אלול תשפ"ב - 14:09 15/09/2022
גודל: א א א
חשיפת הקול היהודי
חשיפת הקול היהודי

תחקיר ממושך של הקול היהודי חושף את תכניתם האסטרטגית של מנסור עבאס ורע"מ להיאבק בציונות מתוך מוסדות המדינה באמצעות הפוליטיקה, ואסטרטגיית ה"מואטנה" – קבלת זכויות אזרחיות, ולאחריהן זכויות לאומיות לערבים בישראל עד להשגת זכות השיבה למיליוני "פליטים" והקמת מדינה פלסטינית.

שעות אחרונות להגדלת הכוח וההשפעה של הקול היהודי - הצטרפו למבצע ההתרמה עכשיו >>

אנו חושפים לראשונה קטעים מתורגמים לעברית מתוך אמנת התנועה האסלאמית (הפלג הדרומי), שאת כתיבתה ואישורה הוביל עבאס כיסוד לכניסתו לפוליטיקה, ומוכיחים כאן בתחקיר שקר אחר שקר של מנסור עבאס, שמנסה לטעון כי האמנה הינה טיוטה לא מאושרת ומחייבת. גם במקרה זה – מנסור עבאס בעברית מדבר בצורה אחת, בעוד סרטוני הוידאו ותכנים נוספים שתורגמו מוכיחים – מנסור עבאס בערבית מדבר ומתכנן אחרת לחלוטין.

אמנת התנועה האסלאמית

למרות השיח האינטנסיבי סביב מפלגת רע"מ שהפכה בשנה וחצי האחרונות ללשון המאזניים ולגורם דומיננטי בפוליטיקה הישראלית, כמעט ואי אפשר למצוא אזכורים למסמך המפורט ביותר שמציג את האידיאולוגיה הסדורה של מפלגת רע"מ והתנועה האסלאמית.

למעשה, למעט בודדים, הציבור הישראלי בכלל לא נחשף ל"אמנת התנועה האסלאמית" - מסמך רשמי ועדכני שאושר בספטמבר 2018, המספר בצורה הברורה ביותר את המטרות והיעדים של התנועה האסלאמית והזרוע הפוליטית שלה – מפלגת רע"מ, ואת האסטרטגיה שבחר מנסור עבאס כדי ליישם אותה אל מול ישראל.

"הקול היהודי" חושף לראשונה פרקים מרכזיים מתורגמים מתוך האמנה, המציגים את התוכנית האסטרטגית מאחורי הפרויקט הפוליטי של מנסור עבאס. אבל קודם כל בואו נחזור מעט אחורה. 

שעות אחרונות - הצטרפו עכשיו לשינוי המציאות >>

ב-2010 מנסור עבאס מתמנה לתפקיד סגן יושב ראש התנועה האסלאמית (הפלג הדרומי). במשך השנים הוא מבצע תפקידים שונים מטעם התנועה האסלאמית. בשנת 2016 הוא אחראי על הניסיונות של הפלג הדרומי להביא לפיוס בין הפת"ח לחמאס כדי להביא לסיום הפילוג ברשות הפלסטינית. במהלך הניסיונות האלו הוא גם נוסע במיוחד לקטאר, ונפגש שם עם הנהגת החמאס. 

בשנה שלאחר מכן הוא מוביל את כתיבת "אמנת התנועה האסלאמית" - מסמך מקיף ומסודר המפרט את החזון, היעדים, האסטרטגיה ודרכי הפעולה של התנועה האסלאמית. מתוך המקורות האסלאמיים ותפיסת עולמו של עבדאללה נימר דרוויש, מייסד התנועה האסלאמית בישראל, האמנה מפרטת את אסטרטגיית ה"מואטנה" עליה נרחיב בהמשך, את נסיבות הקמת התנועה האסלאמית והליכתה לכנסת, ואת המטרות לשמן נכנסה לפוליטיקה הישראלית.

אז איך קרה שלמרות קיומו של מסמך מקיף ומפורט בן 73 עמודים, המפרט את תפיסת העולם הקיצונית של רע"מ, ולמרות השיח הער סביב המפלגה - אמנת התנועה האסלאמית כמעט ולא מוכרת לאף אחד?

השקר של מנסור עבאס

מסתבר שמנסור עבאס עושה מאמץ להסתיר כיום את האמנה מהשיח בעברית. התנהלותו מול עיתונאית "טיימס אוף ישראל" טל שניידר ממחישה את הדבר. שניידר והעיתונאי אהרון בוקסמן פרסמו בעבר קטעים מצומצמים מהאמנה המדברים על יחסו לציונות כפרויקט "גזעני קולוניאליסטי" ועל תמיכתו ב"זכות השיבה". אך כששניידר שאלה לפני כחדשיים את מנסור עבאס ב"שבת תרבות" ברמת השרון, על הפער בין דיבוריו המתונים לבין האמנה, הגיעה תשובה מפתיעה.

עבאס הכחיש למעשה את קיומה של אמנה מאושרת: "אין נייר כרגע רשמי מפורסם מאושר, שקוראים לו האמנה של התנועה האסלאמית". אחר כך הוא טען ש"כאשר התחלנו לכתוב אותו אני עוד לא הייתי חבר כנסת, אפילו לא חשבתי להתמודד לכנסת. ואז כאשר התחלנו את התהליך הצעתי לחברים בואו נפסיק לרגע ובא ניתן לתהליך למצות את עצמו.. ולכן אין אמנה".

תחקיר הקול היהודי מוכיח כי מדובר בשקר מוחלט - אמנת התנועה האסלאמית היא מסמך מאושר שכפי שאף מופיע במסמך עצמו - אושר בוועידה הכללית של התנועה האסלאמית. בידי הקול היהודי אוסף של התבטאויות של בכירי התנועה האסלאמית ומועצת השורא המתייחסים לאישורה של האמנה, כולל הודעות רשמיות מהתנועה שיצאו לעיתונות הערבית באירוע הראשון בו היא אושרה בינואר 2018. ממספר פרסומים ואזכורים עולה כי עבאס עצמו הוא זה שהוביל את כתיבתה.

שעות אחרונות להגדלת הכוח וההשפעה של הקול היהודי - הצטרפו למבצע ההתרמה עכשיו>>

גם הטענה של מנסור עבאס שכאשר נכתבה האמנה הוא לא שקל להתמודד לכנסת, היא שקר. הוועידה השניה בה אושרה האמנה היא אותה ועידה שבה נבחר מנסור עבאס ליו"ר רע"מ והתחיל את הקריירה הפוליטית שלו. בנאום בחירתו לתפקיד הוא אף הצהיר כפי שנפרט מיד, כי רק בשל אישור האמנה הוא נכנס לפוליטיקה.

כותרת הועידה דיברה על פרויקט פוליטי חדש, ולא בכדי - תכף נראה כי יש קשר הדוק בין אישור האמנה לפרויקט הפוליטי שמנסור עבאס מוביל כיום.

צפו בנאום בחירת מנסור עבאס ליו"ר רע"מ:

בנאום שתורגם בידי הקול היהודי, ואותו מסר מנסור עבאס מיד לאחר בחירתו ליו"ר רע"מ - באותה ועידה שבה אושרה האמנה, הוא חוזר שוב ושוב על כך שהאמנה היא מקור הסמכות.

הוא גם מקשר את כניסתו לפוליטיקה והדרך הפוליטית שיוביל, אל האמנה. "אחד הדברים שגרמו לי ללכת להתחיל לעסוק בעבודה הפוליטית הוא שיש אמנה לתנועה האסלאמית", מצהיר עבאס. "אני יכול, והאחים שלי יכולים לצאת ממנו כדי לנסח שיח אסלאמי פוליטי".

עבאס חזר בנאום בחירתו ליו"ר רע"מ שוב ושוב על המחוייבות שלו לאמנה והיותה מקור הסמכות הבלעדי: "אני קראתי שוב את האמנה של התנועה האסלאמית, ואני אמשיך לדבר עליה, כי היא מקור הסמכות. אנחנו לא צריכים אג'תהאדאת (מושג אסלאמי לדעה פרטית על לקונה הלכתית א"ג) פרטיות, כולנו סיפקנו אג'תהאדאת בהקשר לאמנה, האמנה היא מקור הסמכות, תקראו אותה קריאה פוליטית".

"בכל התגובות שלקחנו מהוגי דעות, משכילים וממנהיגים בזרם האסלאמי העולמי שיבחו את האמנה הזאת", הוסיף עבאס, "ולכן אחיי היקרים אני קורא לכם שוב שהאמנה הזאת תלמד באופן נרחב ומעמיק... אני באופן אישי, האמנה הזו, בעזרת אללה, תהיה תמיד נוכחת בשיח שלי, בכל מקום".

גם בינואר 2019, תקופה בה מנסור עבאס כבר יו"ר רע"מ והבחירות יצאו לדרך, והוא אף גיבש כבר את התוכנית שלו לנסות ולפנות אל הימין, ערכה התנועה האסלאמית מסיבת עיתונאים בה הוצגה האמנה.

מי שהוביל את מסיבת העיתונאים וענה לשאלות היה שוב מנסור עבאס בכבודו ובעצמו.

במאמר שפרסם ביולי 2019 עבאס אף סיפר כפי שהזכיר בנאומו בועידה, כי האמנה נשלחה לפני אישורה להערות של כ-70 אקדמאים ומובילי דעה בציבור הערבי בישראל, מה שמחזק עוד יותר את אישורה לאחר עבודה רחבת היקף ומחשבה מדוקדקת על כל אחד מפרטיה.

עבאס מתייחס לאמנה כמסמך מחייב ומאושר גם בראיונות נוספים, אולם מי שרוצה הוכחה אחרונה לרלוונטיות של האמנה ימצא אותה בראיון שנתן איברהים חיג'אזי לערוץ "כל אל ערב" בדצמבר 2021. כאשר חיג'אזי, שהוגדר בידי העיתונאי רביב דרוקר כ"איש החזק ביותר ברע"מ", נדרש להשיב אודות אמירה "מתונה" של עבאס בתקשורת הישראלית הוא הסביר כי מי שקובעת היא האמנה. "מי שקובע זה לא אברהים ולא מנסור אלא האמנה. היא מקור הסמכות".

צפו: איך אברהים חיג'אזי מתייחס לאמנה?

שעות אחרונות להגדלת הכוח וההשפעה של הקול היהודי - הצטרפו למבצע ההתרמה עכשיו >>

הסיבה לכניסה לפוליטיקה: מאבק בציונות מתוך מוסדות המדינה

אז מה יש באותה אמנה שמנסור עבאס מנסה כל כך להסתיר מהאוזן והעין היהודית ישראלית?

האמנה מגדירה את חזון התנועה, מטרותיה, מפרטת את ההיסטוריה של הקמת התנועה האסלאמית ואת היעדים אליהם היא שואפת. בהקשר של ישראל, מגדירה האמנה את ישראל כ"פרויקט קולוניאליסטי של גזל ועוול",  מתנגדת לכל שיתוף פעולה והכרה בציונות הוא הזדהות איתה, מתנגדת לגיוס לצה"ל, ודורשת הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים וזכות השיבה לפליטים ולעקורים, והכל מתוך אסטרטגיית ה"מואטנה" – אודותיה כאמור נרחיב בהמשך.

האמנה מצהירה כי כל פנייה של הערבים אזרחי ישראל אל ישראל, היא מכוח "זכותנו ההיסטורית והטבעית על פלסטין שכן אנחנו בעלי האדמה ואנשי הארץ". האמנה מציעה לישראל שלוש אפשרויות: או שתאפשרו לפלסטינים להקים מדינה בנוסף לזכות השיבה לכל הפליטים והעקורים, או שתהיה כאן מדינה דו לאומית. ואם לא - פונה האמנה ליהודים: "כפי שאללה הביא אתכם לפה כערב רב, כך אתם תבואו אליו בכבלים מהודקים".

אם היו קולות שראו בשותפות של רע"מ בקואליציה מסר של השתלבות - האמנה קובעת במפורש כי אסור להזדהות עם ישראל, לא לקחת חלק ב"ישראליזציה" ולא לייצג את מדינת ישראל, ובוודאי שלא על ידי שירות בצבא או במשטרה.

וכאן מגיעה גולת הכותרת שאנחנו חושפים היום לראשונה בקול היהודי. אמירה מפורשת על הסיבה שבגינה רע"מ נמצאת בפוליטיקה והצטרפה לממשלה.

שעות אחרונות - הצטרפו עכשיו לשינוי המציאות>>

"השותפות הפוליטית שלנו בכל הרמות שלה – במועצות המקומיות, ברשות המחוקקת בפרלמנט ובמוסדות האזרחיים הרשמיים – אינה אלא כדי להגן על הזכויות והאינטרסים של החברה הערבית הפלסטינית שלנו בַּפּנים [ישראל], וכדי לתמוך בסוגייה הפלסטינית ולהתעמת עם התזות, המדיניות ותוכניות הפרויקט הציוני בלב מוסדות המדינה".

בפרק העוסק בסקירה ההיסטורית, סוקרת האמנה את ההיסטוריה של התנועה האסלאמית ואת המטרה שהגדירה לעצמה  - "המטרה החשובה ביותר שלנו למול מדינת ישראל ברמת החברה הערבית הפלסטינית, היא לשמור על הישארותנו במולדתנו, ולשמור על זהותנו ועל זהות ארצנו, כערבית אסלאמית ונוצרית".

אסטרטגיית ה"מואטנה"

אז מהי אותה אסטרטגית "מואטנה" עליה מדברת האמנה? הטענה של מנסור עבאס היא שבאמצעות הדרישות האזרחיות ותביעת אזרחות שווה, יהיה אפשר לממש את כל היעדים הלאומניים של הערבים החיים בישראל - ממדינה פלסטינית ועד לזכות השיבה.

צפו בראיון של מנסור עבאס לאחמד דראושה בינואר 2019:

ואם המושג "שיח אזרחי" מוכר לכם - לא טעיתם, זו בדיוק הדרך שבה פועל מנסור עבאס כיום. אם נצטט מתוך האמנה, ככה זה כתוב, בצורה הכי מפורשת: "המואטנה [האזרחות] החסרה שישראל כפתה על בני העם הערבי הפלסטיני הילידי, שנשאר באדמתו ומולדתו, היא כלי חשוב והכרחי,.. דרכם אנחנו מביעים את זכויותינו הלאומיות, האזרחיות והדתיות, כחברה ילידית שחיה במולדתה, אשר אין לה מולדת אחרת חוץ ממנה. עד להגעה להשלמת זכויות של מואטנה מלאה, במישור של זכויות לאומיות, אזרחיות ודתיות בתוך ישראל, והקמת המדינה הפלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה ובירתה ירושלים המבורכת, ושיבת הפליטים והעקורים".

גם במסיבת העיתונאים שערך עבאס על האמנה בינואר 2019 הוא חוזר על דברים דומים, ומסביר שהאמנה מציעה דרך להתמודד עם הסוגייה הפוליטית והדרך להתייחס לישראל, כשהוא מתכוון לאותו כלי של ה"מואטנה" - השימוש בשיח האזרחי ככלי למימוש יעדים לאומיים.

החלטה משותפת עם חמאס בעזה וביו"ש

האמנה אף מספקת הצצה לחלוקה בין חמאס לתנועה האסלאמית בישראל ולסיבתה. היא מספרת על גיבוש אסטרטגיית התנועה האלסאמית לאחר כישלון התארגנות הטרור של מייסד התנועה האסלאמית, עבדאללה נימר דרוויש. באמנה נכתב כי יחד עם "אחיו מקרב ההנהגה האסלאמית בעזה ובגדה" – אחמד יאסין מייסד חמאס, הוחלט כי הערבים אזרחי ישראל צריכים לנהוג בצורה שונה כדי להגיע לאותן מטרות.

שעות אחרונות - הצטרפו עכשיו לשינוי המציאות>>

"לאחר מכן החליטו השיח' עבדאללה נימר דרוויש ואחיו מקרב ההנהגה האסלאמית בעזה ובגדה, שלעבודה האסלאמית בפנים הפלסטיני תהיה הייחודיות שלה, הנבדלת מהמציאות בגדה המערבית וברצועת עזה, וזאת בשל המצב המשפטי והמציאות השונה שבו התאפיין כל איזור, בין אם בשיקולים המקומיים או הבינלאומיים", נכתב באמנה. "וכך המשיכה התנועה האסלאמית בפנים הפלסטיני בראשות השיח' עבדאללה נימר דרוויש למלא את תפקידה בעצמאות ארגונית, ייחודיות מחשבתית ועם מתודולוגיה/שיטה נבדלת מיתר התנועות האסלאמיות".

האמנה אף מתייחסת בפרק העוסק בדרכי הפעולה של התנועה האסלאמית לפעילות הפוליטית "דרכה אנחנו עמלים להשיב את זכויותינו שנגזלו על הארץ".

האמנה גם מתארת כי הסמיכה גוף בשם 'סומוד – המרכז המשפטי לסוגיות האדמה וזכויות אדם' מטעם התנועה האסלאמית. גוף זה אמון על טיפול בנושאים משפטיים, הכוללת גם ייצוג משפטי ל"אסירים פוליטיים" (מחבלים), ו"פיתוח תוכניות לנוער על זכויות עצורים והתנהגות עם חקירות שב"כ ומשטרה". בהקשר זה יצוין, כי אותו ארגון פרסם מיד לאחר פרעות תשפ"א מודעה בה הציע סיוע משפטי לעצורי הפרעות ב"התקוממות" האחרונה.

פנינו למפלגת רע"מ ולמנסור עבאס, אך לא נמסרה תגובה.

את המסמך תוכלו להוריד כאן

*את תרגום קטעי האמנה והסרטונים ביצעה מורן טל

תחקיר זה, בדומה לתחקירים רבים נוספים של הקול היהודי, דרש השקעה של עשרות אלפי שקלים.

אין לנו לא ספונסר, ולא תקציבים מהמדינה - יש לנו רק אתכם.

הצטרפו אלינו לשעות האחרונות של מבצע ההתרמה.

יחד נשמיע את הקול יהודי ונשנה מציאות!

תגובות (11) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד