בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

זעקת פצועות הטרור: "נגמרו המילים"

הדס מזרחי נפצעה מירי, אדל בנט נדקרה בכל גופה. הן לא יכלו לשתוק כשגילו שמחבלת צפויה לקבל ניתוח קוסמטי בזמן שהן מתחננות לעזרה ממדינת ישראל

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ד אייר תשפ"ב - 14:31 25/05/2022
גודל: א א א
בית כלא. ארכיון (דוברות שב"ס)
בית כלא. ארכיון (דוברות שב"ס)

הדס מזרחי שכלה את בעלה ברוך, סנ"צ במשטרה. מחבל משוחרר עסקת שליט יחד עם בנו, ירו על הרכב בו נסעה משפחת מזרחי סמוך לקרית ארבע. ברוך נרצח, הדס וחלק מילדיה נפצעו.

כאשר שמעה על כך ששב"ס שוקלים לאפשר ניתוח קוסמטי למחבלת, לא יכלה לשתוק.

"כשאני ביקשתי ניתוח קוסמטי לפציעות בגב אמרו לי שלא מאשרים כיון שזה מקום שמכוסה", סיפרה הדס לקול היהודי.

"זה אבסורד! הם לא מוכנים לתת לנו מה שאנחנו צריכים ולמחבלים הם נותנים? אנחנו צריכים להילחם על הזכויות שלנו והם מקבלים ככה על חשבון המדינה? אין מילים כבר. אומרים לנו שצריך לשמור את הכסף של מדינת ישראל ואז מביאים את הכסף למחבלים. צריך שיכירו את הפנים האמיתיות של משרד הביטחון".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

"למחבלת יש ארגוני זכויות אדם ולנו אין אף אחד"

הדס לא לבד. אדל בנט נפצעה קשה מעשרות דקירות של מחבל בפיגוע בו נרצח מול עיניה בעלה אהרון הי"ד שהיה אז בשירות צבאי.

בשעה שצעדו בשער האריות בירושלים התנפל עליהם מחבל ערבי. בפיגוע נרצח גם הרב נחמיה לביא הי"ד שנחלץ לנסות להגן עליהם. בנה הקטן נפצע גם הוא ועד היום עובר שרשרת ניתוחים ברגל.

"אני עם 17 צלקות על הגוף", היא מספרת לקול היהודי. "ביררתי איך אפשר לקבל ניתוחים קוסמטיים ואמרו שזה לא בקלות כי זה מצריך ועדות מיוחדות ורפואה פרטית ומימון חלקי שלי, במילים אחרות אמרו לי תתייאשי מראש... אז הנחתי לדברים כי זה תהליך מורכב".

"כששמעתי על המחבלת הייתי הרבה זמן פשוט בהלם. זה נורא. זה מערער, זה טירוף. אני חסרת מילים מהסיטואציה ההזויה הזאת. איבדו את זה לגמרי. זה לא נתפס", היא אומרת.

"אנחנו צריכים השתתפות או בקשות מיוחדות ומחבלת מקבלת את זה? לה יש ארגוני זכויות אדם ולנו אין אף אחד שמסייע לנו. אני מקווה שנקום ונתאחד כולנו כל נכי הצבא ונפגעי הטרור ונעשה מעשה".

המחבלת מטרטרת את כל המערכות

אסראא ג'עאביס נידונה ל-11 שנות מאסר לאחר שניסתה להחדיר מכונית תופת לירושלים אך כשנבלמה פוצצה את המכונית על שוטר שנפצע קשה.

כתוצאה מהפיצוץ המחבל סובל מפגיעה בפנים וחלק מאצבעותיה נדבקו זו לזו.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי מזה מספר שנים היא מנהלת הליכים כנגד שב"ס בדרישה לקבלת טיפול רפואי. לאחר אבחונים שונים במרפאות המרכז הרפואי רמב"ם אישרו לה בשב"ס שני ניתוחים להפרדת האצבעות אך סירבו לאשר ניתוח לשחזור האף.

היא הגישה באמצעות עורך הדין תמיר בלנק מארגון השמאל "רופאים לזכויות אדם" עתירה בדרישה לאפשר לה את הניתוח על חשבון המדינה.

"המחבלת סובלת מהשפעות נפשיות שליליות"

פרופסור אייל גור, מומחה מטעמה של המחבלת, טען שהטיפול הינו חלק מסל הבריאות ואף קבע כי "ישנן השפעות נפשיות שליליות על המשיבה כתוצאה מהמום באף".

שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה רון שפירא דחה את העתירה.

הוא גם הדגיש את הנסיבות שבהן נגרם למחבלת הנזק - ביצוע הפיגוע, וקבע כי "בפסיקה נקבע, לעניין אישור טיפול רפואי פרטי לאסיר, כי יש להבחין בין פציעות שנגרמו לאסיר על ידו במכוון, מהתוויה רפואית אחרת בה לקה האסיר שלא ברצונו. כאשר הפציעה נגרמה על ידי האסיר במכוון – קמה עילה משמעותית שלא לאשר את הטיפול...

הוא כתב עוד כי "דברים אלו מקבלים משנה תוקף כאשר האסיר דורש שעלות הטיפול תושת על שירות בתי הסוהר. על אחת כמה וכמה, מקום בו הטיפול הרפואי אותו דורשת העותרת נגזר ישירות מהעבירות החמורות אותן ביצעה, ובגינן היא יושבת למאסר (ובמקרה שבפנינו הטיפול הרפואי המתבקש הוא לריפוי פגיעה שנגרמה לעותרת במעשה החבלה שביצעה)". (ההדגשה במקור)

הכדור אצל שב"ס

כפי שפרסם כתב "כאן" אמוץ שפירא", רופאים לזכויות אדם הגישו בקשת רשות ערעור לביהמ"ש העליון וטענו נגד הקביעה של השופט שפירא שכאשר הבעיה הרפואית נגרמה כתוצאה ממעשה האסיר זה דבר משמעותי.

שב"ס הגיבו ואמרו שהם בוחנים כעת חוות דעת שמאפשרת טיפול אחר לאף של המחבלת ללא ניתוח, ולפיכך בקשת רשות הערעור נדחתה בידי ביהמ"ש העליון שקבע כי אין כאן מקרה רוחב המצדיק התערבות משפטית.

כעת הכדור אצל שב"ס שצריך להחליט האם לאשר למחבלת פרוצדורה נוספת ואם כן איזו.

יש לציין כי חוץ מההליך המדובר, הגישה המחבלת באמצעות עו"ד כאמל נטור, עתירה נוספת לפני כשלושה שבועות בדרישה לקבוע מועד ניתוח להסרת פוליפ באף.

השופט שפירא תמה מה ההבדל בין העתירות ואז כתב עו"ד נטור לבית המשפט כי הוא מבקש למחוק את העתירה וטען כי לא ידע שהוגשה בעבר עתירה נוספת בידי המחבלת.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד