בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חודש לפני הפיגוע: המחבל שיתף תמיכה ברב מרצחים

חשיפה: המחבל מברקן שיתף פוסט תמיכה במחבל בן כפרו שתכנן לאחרונה מהכלא פיגוע חטיפה. האם יתכן שתכנן פיגוע מיקוח ולכן אזק את אחת הנרצחות? וכיצד קיבל אישור עבודה?

  • אלחנן גרונר
  • א' חשון תשע"ט - 11:09 10/10/2018
גודל: א א א
פוסט התמיכה במחבל שתכנן פיגועי חטיפה חודש לפני הפיגוע (צילום מסך פייסבוק)
פוסט התמיכה במחבל שתכנן פיגועי חטיפה חודש לפני הפיגוע (צילום מסך פייסבוק)

חשיפת הקול היהודי:

בדיקת הקול היהודי בדף הפייסבוק של המחבל מברקן (אליו הגענו בסיוע סוכנות TPS), מעלה תהיות קשות על תפקוד כוחות הביטחון והאישור שניתן לו לעבוד בברקן למרות ששיתף פוסטים המביעים תמיכה במחבלים, ומעלה השערה שהמחבל תכנן פיגוע חטיפה בהשראת בן כפרו.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי המחבל אשרף נעאלוה, החשמלאי ממפעל אלון בברקן שביצע את פיגוע הירי ורצח את זיו חג'בי וקים לבנגרונד- יחזקאל הי"ד, שיתף בדף הפייסבוק של פוסט תמיכה ברב המרצחים מוחמד נאיפה, וזאת fחודש לפני הפיגוע.

השניים הם בני אותו כפר - שיווכה שבאזור טול כרם, והפוסט מביע תמיכה במחבל ובמשפחתו לאחר שזה תכנן פיגועי חטיפה מתוך הכלא.

תיעוד מהלוויתו של מוחמד זעבור עם ירי מחבלים, בו תוייג המחבל

דף הפייסבוק של המחבל מברקן אמנם הוסר בסמוך לפיגוע, אך בקול היהודי הספקנו לתעד פוסטים המביעים תמיכה בטרור ובמחבלים, וכן סרטון בו מתויג המחבל בהלווית מוחמד זעבור, בכיר תנזים אחר מבלאטה שחוסל בקרבות עם הרשות הפלסטינית על רקע סכסוכים פנים ערביים. בסרטון נראים מחבלים רבים המבצעים ירי באוויר.

אולם הפוסט החמור והמחשיד ביותר הוא פוסט התמיכה בנאיפה, ויתכן והוא אף מספק מידע אודות כוונותיו של המחבל.

הפוסט פורסם חודש לפני ביצוע הפיגוע השבוע, והוא מתייחס למחאת משפחתו של מוחמד נאיפה על פגיעה בתנאיו בכלא, לאחר שבעיתון הארץ פרסם הכתב יהושע בריינר כי שב"ס חשפו שתכנן מתוך הכלא חטיפת חייל.

נאיפה, שנחשב מבכירי "התנזים" באזור טול כרם, התגורר בכפר שוויכה, בו התגורר גם המחבל מברקן. הוא נידון ל-13 מאסרי עולם ועוד 50 שנה לאחר שתכנן והוביל מספר פיגועים קשים ובהם שילוח המחבלים שביצעו את הפיגוע בקיבוץ צמר, בו נרצחו אם ושני ילדיה, והפיגוע ביישוב חרמש בו נהרגו שלוש יהודיות.

האם המחבל תכנן פיגוע מיקוח?

שבועיים לאחר פרסום התמיכה בנאיפה ולפני ביצוע הפיגוע, פרסם המחבל קטע מהסרט "מגידו" המתעד את המחבלים בכלא וכתב דברי תקווה לשחרורם המהיר. בבוקר הפיגוע העלה המחבל פוסט המלמד על רצונו לבצע פיגוע ולמות כשהיד.

לא ניתן שלא לתהות על קשר אפשרי לאלמנט הייחודי של מבצע הפיגוע בברקן שבחר להורות באיומים לאחד הפועלים הערבים שהיו במקום, לאזוק את אחת הנרצחות, דבר שמצביע על כך שיתכן ורצה לבצע אירוע מסוג אחר של חטיפה או החזקת בני ערובה, אירוע שיתכן ויצא משליטה ולכן נמלט.

גם היעדרותו בשבוע שלפני הפיגוע מהעבודה, מעלה סבירות גבוהה לכך שתכנן את הפיגוע בצורה שבנתיים מקשה על הצבא להגיע אליו.

איך ניתן למחבל היתר תעסוקה?

שאלה נוספת העולה מהעניין היא כיצד ערבי המפרסם פוסטים התומכים בטרור, מקבל אישור עבודה מטעם הרשויות, ובכלל, האם דפי הפייסבוק והתבטאויותיהם השונות של העובדים הערבים בעלי אישורי העבודה נבדקות על ידי גורם כזה או אחר.

מהמנהל האזרחי מסרו לקול היהודי בתגובה כי היתר תעסוקה מונפק לאחר קבלת אישורי כלל גורמי הביטחון. 

מהשב"כ נמסר לקול היהודי בתגובה: "חקירת הפיגוע בעיצומה. לא נוכל להתייחס לפרטים הנוגעים אליה".

בתנועת "דרך חיים" הזכירו בעקבות הדברים את המשפט אותו מנהלת התנועה נגד נציבות שוויון ההזדמנויות בתעסוקה על רקע חשש מעסיקים מפני עובדים ערבים המביעים תמיכה בפגיעה ביהודים, ותמהים מה היה קורה לו בעל המפעל היה מחליט לפטר את המחבל על רקע הפוסטים שפרסם.

המשפט מתנהל על רקע האיסור אותו הוציאה הנציבות על פרסום מנשר התנועה שהציע סיוע משפטי לבעלי עסקים שהסתבכו עקב רצונם לפטר את העובדים הערבים.

"ממש בימים אלו אנחנו מנהלים משפט בבג"ץ נגד נציבות "שוויון הזדמנויות בתעסוקה", שאסרה עלינו לפרסם מנשר המציע סיוע משפטי למעסיקים, מעובדיהם המביעים תמיכה בטרור", אמרו בתנועה. "לא רק זאת, בנציבות קבעו שלדבר על "טרור נגד יהודים" זו גזענות מכיוון שכולם מבינים שמדובר בטרור הערבי... 

מי שהתייצבו לצידה של הנציבות בעתירה הם הרפורמים ואנשי הקרן החדשה לישראל, שלא בוחלים באף אמצעי כדי לקעקע את הזהות היהודית ולפגוע בביטחונם של היהודים, וכפי שראינו לצערנו אתמול זה מגיע גם לסכנת חיים של יהודים בפועל.

הגיע הזמן שכולנו - כל עם ישראל נתייצב יחד מול הרפורמים ומול "הקרן החדשה לישראל" ונגיד: מי שנאבק בחלוצי העבודה עברית - מסכן את חיינו. מי שבשם ערכים מדומים של "שוויון" ו"דו קיום", אוסר לדבר על מה שידוע ומוכר לכולם, הוא לא רק מסכן אלא גם מסוכן!".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 3 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד