בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ההפקרות: יומן מבצעים של חברת האבטחה בצאלים נחשף

המסמך שהתפרסם מציג את חוסר האונים של חיילי צה"ל וגם מאבטחי הבסיס אל מול הבדואים הגונבים מכל הבא ליד

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח שבט תשע"ח - 15:40 13/02/2018
גודל: א א א
בדואים בשטחי אש בנגב צילום: תנועת רגבים
בדואים בשטחי אש בנגב צילום: תנועת רגבים

מיומן המבצעים של חברת אבטחה פרטית, המאבטחת מתקנים הנמצאים בתוך בסיס האימונים בצאלים, נחשף גודל תופעת ההפקרות בשטחי האש ובבסיסי צה"ל בדרום.

היומן, שנתונים מתוכו פורסמו בעיתון ישראל היום, כולל רק שבועיים במחצית השנייה של אחד החודשים האחרונים, אך בו לא פחות מ־36 אירועים שונים, מהם כ־30 שבוצעו על ידי בדואים המסתובבים בשטחי האימונים.

מהיומן עולה כי בחלק מהמקרים מדווח כי המאבטחים ביקשו סיוע מסיורים וכוחות תגבור של הצבא, אך לא נענו במשך זמן רב. 

כך, למשל, באחד האירועים בשעה 09:25 בבוקר דווח על "טנדר לבן וטרקטורון כתום שנוסעים על ציר לכיוון מאל"א, למשטח". כשסיירים מטעם החברה הגיעו למשטח, החל ה"משחק": "הבדואים בשלב מסוים התפצלו - טנדר נשאר במשטח, וטרקטורון המשיך לגזרה מערבית. בכל פעם שסיירים ניסו להתרחק מהמשטח, הטנדר היה מתקרב לאחורי הקרוואנים". על פי הדיווח, "מההתחלה ביקשו סיירים סיוע מהצבא, אך אף אחד לא הגיע". וזה לא נגמר: "עד סוף המשמרת הם המשיכו לחזור ולברוח. במהלך כל המשמרת אף גורם צבאי לא הגיע".

במקרה אחר דווח על "טנדר כסוף שנמצא ליד הפחים במשטח. הגענו למקום, היה בדואי מבוגר עם ילד. אותו בדואי היה בגזרה לא פעם, הסברנו לו שלא מסתובבים פה, אך הוא המשיך. לקחתי לו מפתח של הרכב, הזמנתי תגבורת למקום". עם זאת, גם כאשר הגיעה התגבורת הצבאית, המשטרה לא הופיעה: "התגבור הזמין משטרה, אך הם לא הגיעו". בישראל היום נכתב כי מבירור שנערך עם המשטרה, הסיבה לכך היא שהצבא ביטל את הקריאה. 

מקריאה נוספת בדו"ח עולה כי לא פעם היו גם איומים על מאבטחים:

באירוע נוסף דווח על "שני טרקטורונים שהגיעו לפחים במשטח". אך כאשר מפקחת הגיעה למקום, "הם התחילו לאיים שיעשו נזק לרכב אם היא תתקרב. היא צילמה אותם ואז הם ברחו לגזרה דרומית".

"המסמכים האלה מוכיחים שהצבא ידע ויודע על מכת הגניבות, ובכל זאת מפקיר את החיילים, את ביטחוננו ואת הציוד שלנו", אמר ל"ישראל היום" אריק גרינשטיין, ממובילי מחאת המילואימניקים בנושא.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל פועל לטיפול בתופעה המדוברת בכלל האמצעים בשיתוף עם משטרת ישראל. בניגוד לטענות, בשנה האחרונה לא התבצעה חדירה לבסיס צאלים. בבסיס מתבצעת פעילות שוטפת לשיפור המיגון ולמניעת הישנות אירועים אלו בתחום שטחי האש הסמוכים לבסיס".

ממשטרת ישראל נמסר: "הפנייה רצופה באי־דיוקים, הן בפרטים והן בעובדות. ראוי לציין כי האחריות הכוללת לאבטחת בסיסי הצבא, לרבות שטחי אש, היא של צה"ל בלבד, ולמשטרה אין סמכות לפעול באזורים אלה. זאת ועוד, ככל שמתבצעת עבירה בשטחים אלו, הגוף האמון על חקירת האירוע הוא המשטרה הצבאית".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד