בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חיילי צה"ל בשירות השב"חים

כוחות צה"ל ומשטרה הגנו על ערבים מיהודה ושומרון מפני בדואים שדרשו מהם "דמי חסות" ואיפשרו להם להסתנן דרך פירצה בגדר

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד אדר תשפ"ב - 22:58 15/02/2022
גודל: א א א
שב"חים ערבים וחיילי צה"ל במעבר מיתר. ארכיון (צילום מסך פייסבוק)
שב"חים ערבים וחיילי צה"ל במעבר מיתר. ארכיון (צילום מסך פייסבוק)

חיילים ושוטרים הוזעקו על מנת להגן על ערבים  מיו"ש, ולאפשר להם לחצות את הגדר באופן בלתי חוקי.

במשך שנים, עוברים ערביי יהודה ושומרון אל תוך תחומי הקו הירוק, דרך פרצות שונות בגדר, באין מפריע. לרשות הערבים המסתננים עומדים מערכי הסעות מאורגנים היטב, המשנעים אותם מהכבישים הסמוכים לפרצות אל ערי המרכז, שם הם עובדים כפועלים במגוון תחומים.

בעיית הערבים המסתננים מוכרת מזה זמן רב, וכבר לפני כ-4 שנים, התקבלה הצעת חוק להחמרת הענישה על הסעת שב"חים, ולפיה בנוסף לקנסות הנקובים בחוק, ניתן אף לשלול רשיון נהיגה בשלילה מנהלית למיש נתפס כשהוא מסיע שוהים בלתי חוקיים.

השב"חים יעד אטרקטיבי לארגוני הטרור

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "המציאות הביטחונית והחברתית בישראל מלמדת כי עבירות ההסעה שלא כדין הן עבירות נפוצות אשר מבצעיהן מעדיפים את טובתם הכלכלית על פני ביטחון הציבור, ובכך מסכנים אותו".

המחוקק היה מודע להיקף התופעה וכבר אז נכתב כי "תופעת הסיוע לשוהים הבלתי חוקיים בתחום ההסעה, השתכללה מאוד. לצד מסיעים בודדים יש כיו ארגוני הסעות שמטרתם לאפשר כניסה לישראל של שוהים בלתי חוקיים ואשר התמריץ העיקרי לפעילותם הוא כלכלי".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

עוד נכתב בדברי ההסבר כי "עקב היכרות השוהים הבלתי חוקיים עם ישראל, דרכי הכניסה אליה ויכולת ההיטמעות שלהם באוכלוסייה, הם מהווים יעד אטרקטיבי לגיוס ולהפעלה של גורמי טרור ואמצעי נוח לקידום פעילות טרור, ובשנים האחרונות ניכרת מעורבותם במעשי טרור, באופן ישיר או עקיף".

אמנם, נדמה כי על אף הסכנה הביטחונית שרואה מדינת ישראל בכניסת השוהים הבלתי חוקיים לישראל, בצה"ל ובמשטרה לא רק שמזלזלים בתופעה ומאפשרים את קיומה ללא הפרעה, אלא שלאחרונה כוחות צה"ל והמשטרה דאגו לאבטח בעצמם את הערבים המסתננים.

"עולם הפוך"

האירוע המדובר אירע במוצאי השבת האחרונה, בסמוך למעבר מיתר, שם קיימת כבר תקופה ארוכה פירצה גדולה מאד בגדר, דרכה נכנסים מידי יום לישראל אלפי ערבים מיהודה ושומרון בניגוד לחוק.

הבדואים, שעד עתה הסתפקו בפרנסה משירותי ההסעה הבלתי חוקיים עבור השב"חים, החליטו לסגור את הפירצה על מנת להשאיר רק מעבר צר, ולדרוש דמי חסות – 10 שקלים לכל ערבי שמסתנן.

"רק שתבינו את הסיטואציה, איזה עולם הפוך" אומר חייל מילואים שהיה במקום, "הבדואים התחילו לקחת "פרוטקשיין" על הפרצה בגדר שליד מעבר מיתר. הם עמדו בפרצה, וכל ערבי שרוצה לעבור 10 שקלים. אז הערבים מיו"ש התעצבנו והתחיל פה "כאסח" וזריקות אבנים הדדיות. עכשיו, צבא ההגנה לישראל הודף את הבדואים עם אמצעים לפיזור הפגנות כדי שהערבים מיהודה ושומרון יוכלו לעבור באין מפריע. עולם הפוך", מסכם החייל.

בתגובה לפנייתינו אישר דובר צה"ל כי אכן "ב-12.02 כוחות צה״ל מהחטיבה המרחבית "יהודה" ומשטרת ישראל הגיעו למרחב גדר ההפרדה הסמוכה למעבר מיתר, בעקבות דיווח אודות הפרת סדר אלימה. הכוח פיזר את ההתקהלות במקום בעזרת שימוש באמצעים לפיזור הפגנות".

עוד נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה מעבר לשטח ישראל באופן לא חוקי ופועל נגדו בהתאם להערכת המצב בשטח ולכוחות בגזרה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון