בע"ה י"א תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חיילי צה"ל משרתים את המחבלים בכלא עופר

פוסט שפרסם "הצל" גרר עדויות רבות מחיילים שהיו כלואים בכלא 6 ונשלחו לשרת מחבלים. צה"ל אישר חלקית את הפרטים

  • אלחנן גרונר
  • י"ט ניסן תשע"ט - 21:15 24/04/2019
גודל: א א א
מחבלים חוגגים בכלא. ארכיון (מחבל אלמוני)
מחבלים חוגגים בכלא. ארכיון (מחבל אלמוני)

אחרי שנחשף כי סוהרות נשלחו לספק את רצונותיהם של מחבלים הכלואים בישראל, מתברר כי גם חיילי צה"ל נשלחים לשרת את המחבלים.

פוסט שפרסם יואב אליאסי - "הצל", ובו עדות של אב ללוחם שבנו נשלח לשרת מחבלים בכלא עופר, זכה לכ-2,3000 שיתופים, ותגובות רבות ובהן עדויות של חיילים משוחררים שאישרו את הפרטים, ותיארו כיצד נשלחו במהלך שהותם בכלא הצבאי לבצע "עבודות חוץ" במתקן שב"ס - כלא עופר - בו מוחזקים מחבלים.

"אני אבא של לוחם ביחידה מובחרת מאוד, שבשל טעות בשיקול דעתו - ישב עד לאחרונה בכלא 6 וסיים לרצות את עונשו", כתב אב של לוחם בפוסט ששלח ל"צל".

"כאשר שוחחתי איתו לאחרונה על תקופת השהות שלו בכלא הצבאי הסתבר לי נתון מזעזע שהכניס אותי לתדהמה ובושה. הוא סיפר לי שחלק מהחיילים הכלואים יוצאים ל"עבודות חוץ" - עבודות שהם מבצעים מעת לעת תוך כדי ריצוי העונש שנגזר עליהם.

מסתבר לי שאחת מ"עבודות החוץ" כוללת העברת החיילים הכלואים לעבודות בכלא אזרחי של שב"ס ושם הם מגישים אוכל למחבלים ואסירים ביטחוניים (!!!)

בתפיסתי, כקצין בצה"ל במיל', כאבא ששלח את בנו לשרת ביחידה לוחמת - מדובר בתופעה בלתי מתקבלת על הדעת והדבר מזעזע אותי. לא מתקבל על הדעת שחיילים (גם אם הם בכלא צבאי ומרצים את עונשם מכל סיבה) - יגישו אוכל למחבלים ואסירים ביטחוניים בכלא!

למיטב ידיעתי חלק מחיילים השפוטים בכלא הם לוחמים ביחידות שונות שעד למועד כליאתם (בשל נפקדות או כל טעות שעשו ועליה הם משלמים מחיר בראש מורם) - היו נלחמים במחבלים אלו".

עד מהרה התאספו בתגובות לפוסט עדויות של חיילים משוחררים רבים שתיארו כי המצב מוכר מזה שנים רבות, וכי בשל התנאים הירודים בכלא 6, חיילים אף מבקשים להגיע לכלא עופר, שם הם זוכים לתנאים טובים יותר בזמן שהם משרתים את המחבלים, הזוכים לדבריהם ל"פינוקים שונים".

"זה אמיתי לגמרי", כתב אחד המגיבים. "הייתי כלוא בכלא 6 ושלחו אותנו לעבודות חוץ בכלא עופר למשך כמה ימים. בימים האלה היינו מכינים אוכל לאסירים ביטחוניים פלסטיניים ודואגים למשלוחים של האוכל הטרי שהם מקבלים ביום יום ממש בשעות הבוקר המוקדמות. בנתיים בכלא 6 ובכלא 4 מגישים לחיילים אוכל תפל ומקולקל בחלק מהמקרים... השוני עצום - מחבל שבא לרצח בעם אחר מקבל תנאי מלכות. חייל שערק לפרנס את משפחתו מקבל תנאי עולב. ישראל".

מגיב נוסף כתב: "כשהיתי בכלא 6 העבירו אותי לכלא "עופר", כלא של מחבלים. בתור חייל כלוא היתי מחליף להם את הפחים 4 פעמים ביום, מביא להם משטחים של מוצרים כגון: סלטים של צבר, בשרים של טירת צבי ומלא שתיה בשפעעע!!! פשוט עצוב ומגעיל..אנחנו אכלנו אוכל מזעזע כמו כלבים בושה למדינה! אם היתי יכול לא היתי מתגייס עדיף ללכת ללמוד".

מגיב אחר כתב: "בוקר טוב אליהו. עוד שאני הייתי בכלא 6 ( לפני עשר שנים) זה היה קורה. ולצערי כל החיילים בכלא רוצים לסוע לשם כי התנאים שם פי 10 יותר טוב מאשר בכלא 6".

"כבר שנים זה ככה עוד מאז שכלא עופר היה כלא צבאי ובטחוני יחד", כתב חייל משוחרר שאף כתב כי סירב פקודה בשל כך. "אני סירבתי פקודה כשביקשו ממני לעשות את זה וביטלו לי ביקורים בעקבות זה. המדינה הזו לא נדפקה המדינה הזו כבר דפוקה שנים!".

חייל משוחרר אחר תיאר כי החיילים המגיעים לכלא עופר נאלצים גם לנקות את תאי הבידוד של המחבלים, בין השאר מהצרכים שהם עושים במקום. "זה השפלה שאנחנו חיילים במדינת ישראל מנקים ומגישים אוכל למחבלים שמחפשים למחוק אותנו", כתב. "אני אישית סירבתי שאמרו לי לעשות והחזירו אותי חזרה לכלא הצבאי יש כאלה שעשו בשביל לא לחזור לכלא הצבאי"

בדובר צה"ל אישרו כי חיילים מגיעים לכלא עופר אך טענו כי מדובר בעבודות עבור הסגל ולא עבור המחבלים. עם זאת, עדויות כה רבות מתקופות שונות ומגיבים בעלי רקע שונה מקשות על קבלת גירסת צה"ל.

"במסגרת העסקת והפעלת החיילים הכלואים בבסיסי הכליאה הצבאיים, מתבצעות עבודות בבסיסי צה"ל השונים ובמתקן שירות בתי הסוהר עופר", נמסר מדובר צה"ל. "העבודות האלו כוללות בין היתר עבודות מטבח, נקיון ותחזוקה. העבודות הנ"ל מבוצעות במתקני הסגל ובעבור אנשי הסגל, ולא בעבור האסירים השוהים במתקנים השונים".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד