בע"ה ט"ו חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: מחבלים כלואים מבזבזים מים בשווי מיליוני ש"ח

מנתונים שהגיעו לידי הקול היהודי עולה בזבוז מכוון של המחבלים על רקע לאומני של כ- 750,000 קוב בשנה בשווי של כ-5 וחצי מיליון ₪. שב"ס: "תופעה מדאיגה"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ז אב תשע"ח - 15:46 29/07/2018
גודל: א א א
ארכיון (שבס)
ארכיון (שבס)

חשיפת הקול היהודי: המחבלים הכלואים בבתי הסוהר בישראל מבזבזים מאות אלפי קוב מים בשנה בשווי של מיליוני שקלים, ולמרות שבשב"ס מודעים במשך שנים לתופעה, היא לא נעצרה.

בזמן שרשות המים מקיימת קמפיין ממשלתי שכותרתו "ישראל מתייבשת" וקוראים לצרכן המים הביתי לחסוך במים, מהמידע שהגיע לידי הקול היהודי, ואושר בידי גורמים בשב"ס, עולה כי המחבלים משאירים באופן מכוון את הברזים פתוחים בתאים רבים, וזאת על רקע לאומני במטרה לבזבז מים לישראל.

המידע הוצג כבר לפני כעשור בכנסת בידי ח"כ דני דנון, ולפני 11 שנה בהודעה שהוציאו בשב"ס בנושא נכתב כי בשב"ס החליטו "לגבש תוכניות לצמצום תצרוכת המים".

אולם מבדיקת הקול היהודי עולה כי למרות שכלל הגורמים בשב"ס מודעים למצב, הנושא לא נפתר למרות שעבר יותר מעשור(!) והמחבלים ממשיכים לחגוג ולבזבז מיליוני שקלים בשנה למשלם המיסים וכמובן את משאבי הטבע.

מחבל צורך מים כמו עשיר ישראלי

מנתונים עדכניים שהגיעו לידי הקול היהודי עולה כי צריכת המים השנתית של מחבל היא בממוצע לא פחות מ- 248.4 מ"ק לשנה.

לשם המחשה, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צריכת המים של אזרח רגיל היא בממוצע כ-70 מ"ק לשנה, כלומר הצריכה של מחבל בכלא היא כפי 3 וחצי מאזרח רגיל.

באשכול 10, הגבוה ביותר בדירוג החברתי כלכלי מגיעה צריכת המים לממוצע של כ-260 מ"ק נכון לנתונים שנמדדו בשנה הלועזית 2014, וזאת בעקבות הצריכה הגבוהה לגינון ובריכות פרטיות בסביון, כפר שמריהו וישובים נוספים בהם מתגוררים עשירי ישראל.

יש לציין כי גם אסירים פליליים רגילים צורכים מים יותר מאזרח, וזאת בין השאר בגלל החום הכבד השורר ברבים מבתי הסוהר, וכן העובדה שהמים אינם על חשבונם.

בשב"ס לא הצליחו למסור לקול היהודי נתונים מדויקים על צריכת המים של אסיר פלילי, וזאת משום שהנתונים בוססו על נתוני צריכה בבתי סוהר, וחלק מבתי הסוהר שרובם פליליים כוללים גם אגפים ביטחוניים. אולם לאחר בדיקה של פרסומי עבר והערכות שונות, ניתן לקבוע כי אסיר פלילי רגיל צורך בממוצע כ-120 קוב לשנה.

מנתונים שהגיעו לידי הקול היהודי עולה כי בשב"ס ישנם כיום כ-5800 מחבלים כלואים. אם מחשבים את הפער שבין הממוצע של אסיר פלילי לביטחוני עולה כי בממוצע מתבזבזים על ידי המחבלים הכלואים כ-750,000 מ"ר בשנה.

בשב"ס אומרים כי תמחור המים עבור הארגון יוצא כ7.5 ₪ לקוב, מה שמביא לתוצאה של כ-5,660,000 מיליון ₪ בשנה לשווי המים המבוזבזים.

אם מחשבים את הנתון גם לשנים אחורה, לכל הפחות עשור מאז התגלתה התופעה, אנחנו מגיעים לבזבוז של כ-7.5 מיליון קוב מים בשווי עשרות מיליוני שקלים.

שב"ס בתגובה: "תופעה מדאיגה – פועלים לצמצום הצריכה"

גורם בשב"ס אמר לקול היהודי כי בבתי הסוהר הביטחוניים ישנו גם סגל יותר גדול, וכי בניגוד לאסירים הפליליים שרבים מהם יוצאים לתעסוקות שונות המחבלים כלואים בתא רוב שעות היממה, אולם גם בשב"ס מודים כי למרות שניתן למצוא הסברים שונים לצריכת יתר ברמה גבוהה מעט מאסירים פליליים, הרי שהנתונים מלמדים על בזבוז מים גדול במיוחד, ומכנים את התופעה "מדאיגה".

לקול היהודי נודע כי בעבר ניסו בשב"ס לצמצם את צריכת המים במקלחות המחבלים, אך ההגבלה בוטלה משום שמערכות השירותים והברזים מחוברות.

יחד עם זאת מסרו לקול היהודי מדוברות שב"ס כי הנושא נמצא בימים אלו בטיפול חלקי במטרה להפריד את מערכות המים בין המקלחות והשירותים, וזאת בכדי לאפשר הגבלה על זמני המקלחות.

בשלב ראשון תיושם ההפרדה, שגם היא תעלה סכומי כסף גדולים, באגפים החדשים הנבנים בימים אלו בכדי ליישם את פסק בג"ץ בנושא תנאי המחייה של האסירים, ובשלב שני מתכננים בשב"ס לבצע אותה גם במתקנים הישנים.

מדוברות שב"ס נמסר לקול היהודי כי "על פי הנתונים המצויים ברשותנו צריכת המים הממוצעת בשב״ס עומדת על 14.4 קוב לאסיר לחודש. צריכת המים הממוצעת לאסיר ביטחוני היא 20.7 קוב לאסיר לחודש.

לעומת אסירים פליליים, אסירים ביטחוניים בבתי הסוהר בישראל שוהים במשך רוב שעות היממה בתאיהם. בנוסף, עקב אילוצים ביטחוניים, המקלחות והשירותים נמצאים לרוב בתוך התאים ואין מקלחות משותפות באגף, דבר המאפשר שימוש יתר במים.

בשב"ס מכירים את התופעה המדאיגה ופועלים כבר תקופה להגבלת השימוש במים וצמצום הצריכה, בין השאר באמצעות הפרדת מערכת המים של השירותים ממערכת המקלחות. שעות המקלחת יוגבלו משמעותית והצריכה תרד. פעולה תשתיתית זו כבר נעשית והיא תמשיך ותיושם בכל בתי הסוהר הביטחוניים".

תגובות (11) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד