בע"ה י"ז אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: סוכן המשטרה שאימן נערים בנשק לפני רצח רבין

לצד אבישי רביב פעל סוכן משטרה ויחד הם ניהלו את קייטנת "ברוך הגבר". הסוכן המשטרתי אף אימן את הנערים בנשק

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ב' כסלו תשפ"ב - 19:35 06/11/2021
גודל: א א א
זוהר כובאני שוכב ואבישי רביב עומד מעליו ב"קייטנת ברוך הגבר" (באדיבות כאן 11, מתוך תכנית יומן הערוץ הראשון של רשות השידור)
זוהר כובאני שוכב ואבישי רביב עומד מעליו ב"קייטנת ברוך הגבר" (באדיבות כאן 11, מתוך תכנית יומן הערוץ הראשון של רשות השידור)

תחקיר הקול היהודי חושף סוכן שהפעילה המשטרה בקרית ארבע ובתנועת כך לפני רצח רבין ואשר אימן נערים בנשק והיה אחראי יחד עם אבישי רביב לקייטנת ברוך הגבר אשר הפרסומים אודותיה הובילו להסתה נגד הימין והמתיישבים ביהודה ושומרון.

לאחר רצח רבין נעלם מהשטח באופן פתאומי זוהר כובאני, מי שבשנים שקדמו לרצח הסתובב בקרב פעילי כך. היו שכבר לפני רצח רבין חשדו בכך שמדובר בסוכן, אולם היעלמותו הביאה לחיזוק החדשות. לפני מספר שנים פרסם כתב הארץ חיים לוינסון אודות החשדות, שהפכו לראיות נסיבתיות לאחר שהתברר כי כובאני עבר לעבוד כסגן קב"ט בשגרירות ישראל באירלנד.

אולם בפרוטוקול שאיתרנו חושף כובאני את העובדה שהיה סוכן, וזאת במהלך עדות בבית המשפט במהלך דיון בו נדרש להעיד במסגרת תפקידו האחרון במשטרה כאחראי על ביעור תיקים במשטרת ישראל.

כובאני סיפר בדלתיים פתוחות כי משנת 1991 פעל בסוכן משטרתי סמוי. האירוע המתוקשר בו נטל חלק התרחש כשנה לפני רצח רבין. כובאני הוביל יחד עם סוכן השב"כ אבישי רביב קייטנה בה נטלו חלק נערים מקרית ארבע ומתנועת כך תחת הכותרת "קייטנת ברוך הגבר". כתבי טלוויזיה שהוזמנו לסקר את הקייטנה תיעדו אותם מתאמנים בנשק בהדרכתו של כובאני, שרים שירי הלל לברוך גולדשטיין ולהרג הערבים במערת המכפלה, ויוצאים לסיורי עימותים עם ערבים בחברון ובמזרח ירושלים.

בטורו במעריב חושף קלמן ליבסקינד כי רביב וכובאני לא ידעו זה על זה וכי האחרון הופעל בתחילה יחד עם השב"כ אך בהמשך רק בידי המשטרה.

מפעילו סיפר כי פעילותו פוקחה בידי הפרקליטות אולם פרקליט מחוז ירושלים דאז משה לדור טוען כי לא זוכר דבר שכזה.

רק בשבוע שעבר, התרברב חזי כאלו ראש האגף הלא יהודי בשב"כ בזמן רצח רבין אצל רונן ברגמן בידיעות אחרונות שהמחלקה היהודית בשב"כ העבירה התרעות רבות על כוונה לפגוע בראש הממשלה דאז רבין ובערבים. מתברר שבמקביל השב"כ והמשטרה אימנו נערים יהודים בנשק והדריכו אותם לשיר שירי הלל לברוך גולדשטיין.

"כמה ארגון יכול לספר לעצמו שהתמורה ראויה, גם כאשר הסוכן שלו הופך להיות האיש הדומיננטי באירועים שעליהם הוא אמור רק לדווח, וגם כאשר הוא מייצר הכפשה נגד ציבור גדול של אנשים שאין להם מושג מה מתרחש סביבם", כתב ליבסקינד.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 66 מהשבוע האחרון