בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: צה"ל אוסף נשקים מיהודים ביהודה ושומרון

חשיפת הקול היהודי: לאחר שפועל ערבי גנב נשק ממתנדב משטרה ורצה לבצע פיגוע הורו בצה"ל לרבש"צים לאסוף נשקים מתושבים רבים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ז' אדר ב תשפ"ב - 08:51 10/03/2022
גודל: א א א
אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס והרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: דובר צה"ל)
אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס והרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: דובר צה"ל)

חשיפת הקול היהודי: אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס הורה בימים האחרונים על צמצום מספר המורשים לשאת נשקים צה"ליים בקרב תושבי הישובים ביהודה ושומרון, וזאת דווקא בשל תכנון פיגוע מצד פועל ערבי. חלק מהתושבים שנדרשו להחזיר את הנשקים: מג"דים וסמג"דים קרביים במילואים.

רבש"צים בישובים בשומרון ובאזור יהודה קיבלו הודעה מהחטיבות המרחביות לפיהן יש להחזיר לאסוף נשקים רבים מתושבים שאינם חברי כיתת כוננות. מהמידע שברשות הקול היהודי מדובר לכל הפחות על עשרות בעלי נשקים שיצטרכו להחזיר את הנשקים דווקא בתקופה חמה מאוד והתגברות הטרור, ולקראת חודש הרמדאן המוסלמי המאופיין בפיגועים רבים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

התירוץ שסיפקו בצה"ל למהלך הוא אירוע גניבת נשק שהתרחש לפני כשבוע בנווה דניאל בגוש עציון. פועל ערבי שהועסק בבית של מתנדב משטרה המתגורר בישוב גנב נשק מסוג M16 שהיה בבית.

תחילה דווח כי הפועל גנב את הנשק על רקע פלילי אולם במסמך שפרסמו החטיבות המרחביות נכתב כי הפועל כיבה את מכשיר הפלאפון שלו ותכנן לעשות פיגוע אך נתפס כעבור מספר ימים. "לאור אירועים אלו ירדה הנחיה פיקודית מידית לצמצם את אוחזי הנשק ביישוב אשר אינם חברי כיתת כוננות", נכתב במסמך שהועבר לרבש"צים.

אלא שבמקום למנוע כניסת ערבים לישובים או להדק את השמירה על הפועלים, אשר בישובים רבים מסתובבים ללא פיקוח, בצה"ל החליטו כי הפתרון הוא לאסוף את הנשקים מהתושבים.

שכונות ישארו ללא נשק

המשמעות הביטחונית גדולה. במסמך הצה"לי עצמו שהגיע לידי הקול היהודי נכתב כי "הגנת הישובים בפקמ"ז נשענת על אזרחים המהווים חלק ממערך הביטחון היישובי".

תושבים בעלי נשק ארוך, רובם בוגרי יחידות קרביות בצבא ומשרתי מילואים, מהווים לצד כיתות הכוננות את קו החזית באירועים ביטחוניים בישובים עצמם. בשכונות מסוימות בישובים צומצם כעת בצורה דרסטית מספר בעלי הנשקים.

בין התושבים שנדרשים להשיב את נשקם: סגן מועצת שומרון דוידי בן ציון המשמש כסמג"ד מילואים, סא"ל במיל' יהודה ליבמן תושב מגדלים אשר שימש עד לאחרונה כמפקד גדוד המילואים של הגמ"ר שומרון ועוד קצינים במילואים ותושבים המיומנים בשימוש בנשק ובאחריות על החזקתו. בנוסף, איסוף הנשקים מתבצע גם בישובים בהם כלל לא מועסקים ערבים, דבר המעלה תהיות בדבר כוונות אלוף פיקוד המרכז וקציני הגמ"ר.

תגובת דובר צה"ל:

כחלק מתפיסת ההגנה הביטחונית ביישובים ביהודה ושומרון, חולקו במהלך השנים נשקים צבאיים למספר קבוצות אזרחיות ביישובים, הנושאות בתפקידי שמירה על הישוב, ביניהם חברי כיתות הכוננות, רבש"צים, סיירים וקב״טים. בנוסף להם, חולקו כלי נשק צבאיים גם לאזרחים ("אוחזי נשק"), שהוחלט כי ייטלו חלק בהגנה על הישוב בו הם מתגוררים, בהתאם לצורך הנגזר מהערכת המצב הביטחונית.  

על רקע גניבת נשק צבאי מאזרח בעת האחרונה, הוחלט על צמצום כמות כלי הנשק הנמסרים לאזרחים ("אוחזי הנשק"). זאת, במטרה לאפשר לגורמי הצבא לקיים ניהול ובקרה מהודקים על כלי הנשק הצבאיים, ולצמצם את פוטנציאל אירועי גניבת הנשקים, המעמידים בסיכון את תושבי הישובים. אין בהחלטה זו כדי לפגוע בביטחון התושבים ובפעילותו הבלתי מתפשרת של צה"ל לשמירה על שלומם וביטחונם של תושבי אזור יהודה ושומרון בכל עת.  

למען הסר ספק, ההחלטה לא מונעת מאזרח להחזיק בכלי נשק פרטי, בהתאם להרשאות שבדין.

מילה קטנה לסיום:

השמעת הקול היהודי דורשת כסף ומשאבים רבים.

רק בזכותכם, ובזכות השותפים שלנו, אנחנו מצליחים לפעול ולחשוף את מה שבכלי התקשורת האחרים לא רוצים שתשמעו.
הצטרפו עכשיו לקול היהודי - יחד נשנה מציאות!

לתרומות לחצו כאן >>

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד