בע"ה כ"ט אלול תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כיצד הבעירה הרשות את הר הבית בט' באב?

הרש"פ יזמה שורת צעדים על מנת לייצר את ההתפרעויות בהר הבית בתחילת השבוע. הסתה מכוונת ושיבוש זמני התפילה במטרה להביא מתפרעים רבים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד אב תשע"ט - 11:10 15/08/2019
גודל: א א א
ההתפרעויות בהר הבית (דוברות המשטרה)
ההתפרעויות בהר הבית (דוברות המשטרה)

ביום ראשון צמו המוני בית ישראל את צום תשעה באב לציון 1949 שנים חורבן בית המקדש. ביום זה השנה גם חל החג המוסלמי 'עיד אל אדחא'.

בכל השנה נוהגים הערבים לשבש את עליית היהודים להר הבית באמצעים שונים שלא פעם מתלקחים להתפרעויות חמורות, השנה, כאשר חל החג המוסלמי יחד עם היום בו נוהג עם ישראל להתחבר יותר מכל למקום המקדש יצרה הרשות הפלסטינית שורת צעדים חמורה על מנת להתסיס את ההר ולתקוף את העולים.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

בדרך כלל מונפת האצבע המאשימה במתחולל בהר כלפי הוואקף הירדני, אלא שאתר מבט לתקשורת הפלסטינית חשף כי לאירועים האחרונים היתה האחראית הבלעדית הרשות הפלסטינית באמצעות המופתי הראשי של ירושלים הממונה על האיזור מטעמה.

בין הצעדים שנקטה הרשות היו שינוי זמני התפילה של המוסלמים בהר הבית, ומתן הנחיה לנעול את שערי המסגדים בירושלים ובסביבתה, על מנת "לגייס" מספר גדול ככל האפשר של מוסלמים שיגיעו להר על מנת להתעמת עם העולים.

לפי לוח הזמנים של חמש התפילות האסלאמיות התפילה הראשונה ביום ראשון האחרון צריכה היתה להיערך בשעה  04:29, השנייה ב 05:56 בבוקר, והשלישית בשעה 12:44. 

אלא שהמופתי הראשי של ירושלים, הממונה מטעם הרש"פ, החליט לאחר את תפילת הבוקר משעה 5:56 לשעה 07:30 ביום החג.

אם תהיתם מה מטרתו של השינוי הלא מקובל, מטרת שינוי המועד הייתה להבטיח כי מספר גדול ככל האפשר של מוסלמים יהיו נוכחים בהר הבית בשעה שיהודים יתחילו לעלות להר הנפתח ב-7:30.

ביום שני, לאחר שבעקבות העימותים נאסר על יהודים לעלות להר הבית, הוחזרו התפילות לזמנם המקורי.
 
בשידורים מהר הבית, הטלוויזיה הפלסטינית הראתה כיצד הטקטיקה הזו הצליחה, וכאשר הגיעה השעה לעליית היהודים להר הבית, קבוצות גדולות של מוסלמים התאספו ליד שער המוגרבים שמעל הכותל, על מנת למנוע כניסת יהודים משם. כשהגיע הזמן, בשעה 09:10, המופתי קרא למוסלמים להתאסף לתפילה ספונטנית בכניסה לשער. 


 
בציטוטי הטלוויזיה הערבית שנאספו על ידי אתר מבט לתקשורת הפלסטינית נשמעת הכתבת: "צופים, ננסה כרגע להגיע למופתי של ירושלים,  כבוד המופתי עורך כרגע תפילה מול שער המוגרבים [בכניסה להר הבית]. כפי שהוא אמר לנו כרגע שהתפילה מול שער המוגרבים כצעד מחאתי"

בהמשך היא צוטטה עוד: "איך אתה מסביר את קיום התפילה עכשיו, את תפילת הצהריים עכשיו? האם זו סצנה מחאתית בתגובה על כוונת הכיבוש ועדרי המתנחלים לפרוץ [למסגד אל-אקצא]?" פאדי עליאן (איש וואקף): "כמובן, המוסלמים נוקטים בדרכים שונות למניעת הפריצות למסגד אל-אקצא המבורך".

כתבת: "כלומר, התפילות מתקיימות שלא במועדן, בכדי להגן על אל-אקצא?"

עליאן: "בדיוק. התפילות מתקיימות שלא במועדן בכדי להגן ולקבע שהמקום הזה הוא לחלוטין של המוסלמים".     

 יועצו של אבו מאזן לענייני דת, והשופט השרעי העליון, מחמוד אל-הבאש, פרסמו הסבר דומה לדחיית השעה של תפילות הבוקר.

אל-הבאש קרא בעמוד הפייסבוק שלו לפלסטינים למלא את חובת ה"ריבאט" - מושג אסלאמי שמשמעו הגנה על שטח שנחשב אסלאמי, בכל הדרכים החל מפיגועי טרור ועד למחאה פסיבית - והוסיף אמירה שנראית כקריאה ישירה לאלימות: "אל-אקצא הוא הג'יהאד שלנו."

צעד נוסף של הרש"פ היה להבטיח שהפלסטינים יבואו בהמוניהם להר הבית, ושלא ילכו בחג למסגדים הקרובים שבשכונות מגוריהם. המופתי הורה לסגור את כל המסגדים של ירושלים ביום הראשון של חג הקורבן המוסלמי.

   | מועצת הבטחון של האו"ם דנה בהסתת מערכת החינוך של הרשות 

בתוך כך, לפני יומיים מועצת זכויות האדם של האו"ם בג'נבה כינסה את הוועדה למיגור אפליה גזעית  לדיון בהסתה, בגזענות ובאנטישמיות ברשות הפלסטינית.

בניגוד להתנהלות הקבועה במועצת זכויות האדם המומחים בוועדה החליטו הפעם באופן חסר תקדים לתת את הדעת לממצאים שהדגישו את ההסתה והגזענות ברשות הפלסטינית.

הממצאים הוגשו מטעם מכון המחקר NGO Monitor ע"י פרופ' ג'ראלד שטיינברג, יחד עם מנכ"ל ארגון Impact-se מרקוס שיף, החוקר את ההסתה בספרי הלימוד של משרד החינוך של הרשות.

בתום הדיון, מומחי הוועדה תשאלו את הנציג של הרש"פ עומר חיז'אזי, בדרישה לתשובות והתייחסויות בנידון.  למעט הארגון הערבי אל-חק, שנכנס לוועדה ברגע האחרון, שטיינברג, שיף  ונציגת ארגון UN Watch, היו נציגי ארגוני החברה האזרחית היחידים שנכחו בחדר. 

בתום הדיון מסר פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor: "הנקודה החשובה היא שפה באו"ם, הפלסטינים נאלצים פתאום להתמודד עם האנטישמיות שהם בעצמם מקדמים, כולל בספרי הלימוד שלהם.  בניגוד להתנהלות הקבועה במועצת זכויות האדם, המומחים בוועדה הקשיבו לממצאים של UN Watch, NGO Monitor ו-Impact-se, והתעמתו עם הפלסטינים. התפתחות זו מהווה תקדים משמעותי."

מרקוס שף מנכ"ל Impact-se אמר: "הסתירה בין העמדה הפלסטינית הטוענת לדבקות באנטי-גזענות לבין האנטישמיות הבוטה, השנאה והקיצוניות בתכנית הלימודים ברשות הפלסטינית לא אבדה מעיני הוועדה. בצדק, חברי הוועדה דרשו תשובות מנציגי הרשות הפלסטינית סביב הדוגמאות שהוצגו בפניהם על ידי IMPACT-se . אין טעם להכחיש את השנאה הקיימת בספרי הלימוד הפלסטינים החדשים. השנאה שם. שחור על גבי לבן. " 
 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד