בע"ה י"ג אדר ב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך הפך צה"ל אירוע מביך להצלחה

בידיעה על הגדוד המעורב קרקל, הפך המחדל בו הותקפו חיילים וחיילות בקלנדיה להצלחה גדודית. הפצועים כלל לא הוזכרו

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח חשון תשע"ט - 12:15 06/11/2018
גודל: א א א
הטיולית שהותקפה (צילום: משטרת ישראל)
הטיולית שהותקפה (צילום: משטרת ישראל)

אתר צה"ל פרסם ידיעה מפרגנת על תפקודו של הגדוד המעורב קרקל לראשונה בתעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון, ובישר כי בעוד כשנה גם הגדוד המעורב ברדלס יגיע בעקבותיו לשירות בגזרה.

הכתבה, שפורסמה באתר ערוץ 7 ככתבה וכלשונה מאתר צה"ל, עוררה תגובות רבות המבקרות את דברי ההלל לגדוד המעורב המתפרסמים בערוץ 7 ללא ביקורת אלא ככתבת יח"צ של הצבא.

"0 חדירות לפסגות ותל ציון", ציטט אחד הגולשים מהכתבה של צה"ל בה התגאה בכך מפקד הגדוד סא"ל סעד. "זה הישג?", כתב הגולש, "כמה חדירות כבר היו אי פעם? אבל לא ציינתם את מספר הבקת"בים על היישובים הנ"ל שעלה והכפיל את עצמו ושילש בתקופה שקרקל היו פה. יח"צ ללא שום קבלות".

ואכן, לצד התשבחות העצמיות שמרעיפים קציני הגדוד על עצמם, שכוללות בעיקר פעילות שגרתית כמו "מעל 100 מעצרים", קשה להתעלם מאירוע מביך שהפך בכתבה של צה"ל ללא פחות מאירוע הצלחה גדודי.

טיולית ובה מספר לוחמים מהגדוד טעתה ונכנסה לקלדניה לפני כחדשיים. עד מהרה הותקפו יושביה בידי עשרות ערבים, ושלושה מהם נפצעו.

בכתבה של צה"ל כלל לא מוזכר שהלוחמים נפצעו, צורת דיווח התואמת את שיטת דובר צה"ל לגמד אירועים בכדי לא לפגוע ב"תחושת הביטחון", ואין התייחסות לחוסר התפקוד של הלוחמים בטיולית באירוע שכזה. תחת זאת מתואר אירוע החילוץ של הטיולית שנוהל בעיקר על ידי כוחות מג"ב, "כעדות ליכולת מבצעית מרשימה של הגדוד".

הפעילות של הגדוד ברמאללה לאחר שבצה"ל החליטו לשנות את גזרות החטיבות המרחביות, פותחת צוהר למוסר הלחימה המעוות שחדר לצבא, כאשר השלכת מטעני חבלה בידי ערבים מסווגת כהפרת סדר וזוכה ליחס בהתאם.

"אנחנו מוצאים את עצמנו מול הפרות סדר של מאות מתפרעים", תיאר סא"ל סעד. "בעוד מתבצעת זריקה מסיבית של מטענים ובקת"בים לעברנו, אנחנו מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי צלפים קל, ומצליחים פעם אחר פעם לפזר את הפרות הסדר".

שוב: מפקד דתי לגדוד מעורב

ובתוך כך, שלשום הודיע דובר צה"ל על מינוי נוסף של קצין דתי לתפקיד מפקד גדוד מעורב. רס"ן תום פרץ, בנו של הרב רפי פרץ לשעבר הרב הצבאי הראשי ומייסד מכינת עצמונה, יפקד על גדוד "לביאי הבקעה". 

מדובר בגדוד מעורב התופס את הקו בדרום בקעת הירדן ובאזור יריחו. פרץ יחליף את סא"ל ניר דופט, מפקד הגדוד הנוכחי שגם הוא בוגר המכינה בעלי, חובש כיפה ומתגורר בישוב ברוכין שבשומרון.

בתחילת השבוע פורסם כי חיילי הסדר שובצו לגדודים מעורבים.

על פי הפרסום בערוץ שבע, חיילים תומכי לחימה מקרב בני הישיבות שובצו באוגדה 162 של פיקוד הדרום ובאוגדה 98 של פיקוד המרכז.

חיילי הקשר משרתים לצד חיילות במהלך היום ללא כל הפרדה, מלבד ההפרדה הקיימת במגורים. כמו כן, החיילים שהתלוננו לארגון 'צו 1' ולמשרד הבטחון מסרו כי צה"ל קיים בגדודים פעילויות הווי משותפות, טיולים ומסע אלונקות משותף לחיילים בני ישובות ולחיילות.

"פקודת השירות המשותף היא פקודה רעה אשר יוצרת מציאות בלתי נסבלת שבה בכל יום נפגעים חיילים שומרי תורה ומצוות", אמרו בארגון צו 1. "אין כל סיבה כי חייל בן תורה יאלץ לשרת בניגוד לאמונתו ויקבל יחס מפלה לעומת מסלולי שירות אחרים. אנו דורשים מהרמטכ"ל גדי איזנקוט להתייחס כהלכה לכל חייל אשר נאמן לתורה על פי נהלים שיוויוניים ללא קשר לצבע הכיפה. חיילי ההסדר לא יהיו בכיס של אף אחד".

מאיגוד ישיבות ההסדר נמסר: ''כלל שיבוצי החיילים בני ישיבות ההסדר מתואמים ומוסכמים בין האיגוד ואכ״א. מדובר בטעות בשיבוץ ולכן שיבוצם של חיילים אלו ישונה ליחידה אחרת. האיגוד ימשיך ללוות את תלמידיו בכל מקום שהם ויפעל להסדרת תנאי השרות ההולמים את אופיים של בחורי הישיבות''.

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 31 מהשבוע האחרון