בע"ה י"ב תשרי תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: כך הפכו החתונות הערביות למפגני הכח של המחבלים

הצצה לדף פייסבוק של צלם חתונות מאזור שכם מגלה כי החתונות הפכו למפגני כח ותצוגת תכלית של החמולות וארגוני הטרור. עשרות נשקים, ירי מאסיבי ותהלוכות לכבוד "השהידים", והכל בפנים גלויות ולאור יום.

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ז אלול תשפ"א - 11:21 25/08/2021
גודל: א א א

שבת בצהריים לפני שבועיים וחצי, את השקט של הרי השומרון מפירים צרורות ירי ארוכים שנשמעים היטב בישוב הר ברכה, כמו גם בחטמ"ר שומרון הסמוך.

לא מדובר בפיגוע אלא בחגיגות חתונה בכפר קליל הנמצא כ-500 מטרים קו אוירי מבתי הר ברכה וכקילומטר בלבד מחטמ"ר שומרון. הודעת הרגעה נשלחת לתושבים במוצאי השבת.

האירוע הזה אינו חריג, אך עוד נשוב אליו. גם תופעת הירי בחתונות הערבים בכלל וביהודה ושומרון בפרט אינה חדשה. בעשרות ואף מאות מקרים לאורך השנים, קליעים תועים או לא תועים גם פוגעים במבנים וכלי רכב בישובים היהודיים.

אלא שבדיקת הקול היהודי מלמדת כי נראה שמלבד אפקט "השמחה" שמייחסים הערבים לירי באוויר באירועים, הפכו החתונות גם למפגן כח של החמולה או ארגון הטרור אליהם משויכים החתן ומשפחתו, ואף לסוג של אימון נשק על רטוב.

החתונות נערכות לרוב בסופי שבוע ומלוות בשיירות רכבים ותהלוכות ברחבי הכפר. בשירים ובריקודים נשמעים לא פעם גם שמותיהם של השהידים והמחבלים העצורים בבתי הכלא, ולעיתים גם מונפות תמונותיהם. גם הירי מגיע לא פעם לאחר הזכרת שם של אחד המחבלים.

"קבלת פנים לחתן ותצוגת נשק"

הצצה לדף הפייסבוק של חאלד ג'ראדאת, אחד מצלמי החתונות הפופולאריים באזור שכם מלמדת כי את כל זה מבצעים החמושים, חלקם מחבלים, גם מול המצלמות ולאור יום ללא חשש.

כך למשל החתונה עליה כתבנו בפתח הכתבה לא היתה סתם עוד חתונה בכפר אלא חתונת בנו של "השהיד" מג'יד אל קוני, מבכירי מחבלי גדודי חללי אל אקצא באזור שכם, שעליו גאוות הכפר קליל.

בסרטונים שפורסמו מהחתונה נראים כ-20 חוגגים החמושים ברובי M16 צה"ליים.

התיאור בערבית לסרטון הוא "קבלת פנים ותצוגת נשק בחתונת בנו של השהיד מג'יד אל קוני". כן כן, תצוגת נשק. למג'יד אל קוני קיים בפייסבוק דף אוהדים והחתונה של בנו הפכה למפגן כח המהלל את שמו של המחבל.

החתונות הופכות לאימון נשק

וכך זה נראה גם בחתונות אחרות, בפרט במחנה בלאטה הסמוך לקבר יוסף הצדיק בשכם. החמושים מבצעים ירי ראווה, אגב ירי מסוכן ביותר מבחינה בטיחותית גם לחוגגים עצמם. באחד הסרטונים נראה חמוש יורה צרורות מרובה M16 במרחק של סנטימטרים מראשו של ילד שממהר להתכופף בבהלה.

גם הילדים מחזיקים את הנשקים שעוברים מיד ליד, והחתונה הופכת למעין אימון נשק. דריכות, תפעול מעצורים וירי של מאות כדורים, ברוב מוחלט של המקרים בידי יורים גלויי פנים ולאור יום.

גם בחתונה נוספת נראה ירי מאסיבי של מאות כדורים בצרורות ובבודדת לאור יום בידי עשרות חמושים.

יש לציין כי במחנה בלטה שמככב בסרטוני החמושים שלו, נהרג השבוע נער ערבי שניסה להשליך בלוק על חיילים שביצעו פעילות במקום. בתמונות שהופצו בידי הערבים הוא נראה אוחז ברובה M16 עם מטול.

בהלוויתו השתתפו עשרות מחבלים חמושים שביצעו ירי וקראו קריאות נגד ישראל והיהודים, גם כאן, חלקם בפנים גלויות. בין המלווים בהלוויה איתרנו את אחד מערביי בלטה שדקות אחדות קודם לכן במסגרת הכתבה לכדנו תמונה שלו מחתונה בבלטה בה הוא אוחז בילד כבן 3 המחזיק אקדח טעון במחסנית, שוב דבר המחזק את העובדה שהנשקים מופנים במקביל לטרור נגד יהודים ולירי בחתונות.  

אז איפה צה"ל?

בכפרים ובערים ביהודה ושומרון מוחזקים עשרות אלפי כלי נשק, חלק גדול מהם נמסרו בידי ישראל לרשות הפלסטינית בהסכמי אוסלו.

אז איפה צה"ל בסיפור הזה? רק לאחרונה חולקו תעודות הבגרות ברשות הפלסטינית, אירוע שמלווה בירי מאסיבי לאורך כמה יממות. בשנה שעברה כאשר פנינו לגורם בדובר צה"ל בשאלה מדוע צה"ל לא מונע את הירי הזה נענינו בתשובה כי "אין מה לעשות חוץ מלהיכנס לכפרים ולאסוף את הנשקים". כאשר השבתי לו כי זה נשמע צעד די הגיוני נעניתי בטענה שאני קטנוני. כשביקשתי בכל זאת את תגובת דובר צה"ל נאמר לי כי לא צריך להזכיר את צה"ל בכתבה כי "צה"ל לא קשור לזה".

אמנם יש לציין כי לפני כחמש שנים סגר הצבא אולם חתונות באל עזרייה הסמוכה למעלה אדומים לאחר עשרות אירועי ירי בחתונות בהם ירו ערבים קליעים שפגעו במרפסות בתים במעלה אדומים.

אולם מדובר בטיפה בים של נשקים וירי יומיומי בכל רחבי יהודה ושומרון שכלל אינו זוכה לטיפול.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לקול היהודי: "זליגת ירי היא אירוע חמור אשר מטופל ברצינות הראויה על ידי צה״ל. לוחמי צה״ל באיו״ש פועלים כל העת לאיתור אמצעי לחימה בלתי חוקיים במטרה למגר טרור ולהגן על התושבים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 58 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד