בע"ה ג' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך ישראל מממנת סיוע לעזה במיליוני שקלים

לא רק כסף קטארי: ערבים אזרחי ישראל תרמו 7 מיליון ₪ לטיפול ב"פצועי צעדות השיבה", ארגון שמאל קיצוני העביר את הכסף לעזה ומשלם המיסים יממן החזר מס

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ד אדר תשע"ט - 17:38 19/02/2019
גודל: א א א
שלט תודה של משרד הבריאות של ממשלת חמאס לארגון רופאים למען זכויות אדם - ישראל (צילום מסך - רופאים למען זכויות אדם)
שלט תודה של משרד הבריאות של ממשלת חמאס לארגון רופאים למען זכויות אדם - ישראל (צילום מסך - רופאים למען זכויות אדם)

התקפות הטרור בגבול הרצועה מתגברות, והיום חזרו גם בלוני התבערה שמשגרים ערבים ואחד מהם גרם לשריפה בעוטף עזה, אלא שמתברר כי מדינת ישראל עשויה לממן סכום של כ-2,450,000 ש"ח לסיוע לערביי רצועת עזה, וזאת כהחזר מס לערבים אזרחי ישראל שגייסו מעל 7 מיליוני שקלים עבור ערביי הרצועה.

הדבר עולה מפרסום קמפיין גיוס תרומות של ארגון השמאל הקיצוני "רופאים לזכויות אדם" שהמייסדת שלו ועד לאחרונה נשיאת הארגון הינה תומכת BDS מוצהרת.

"אזרחי המדינה מחפשים דרכים לתמוך בעזה"

באתר "שיחה מקומית" דווח בימים האחרונים כי ערבים אזרחי ישראל תרמו בשנת 2018 יותר מ-7 מיליוני שקלים לסיוע רפואי לתושבי עזה דרך עמותת השמאל הרדיקלי "רופאים לזכויות אדם - ישראל", לה זיכוי ממס לתרומות בגובה של עד 35% מגובה התרומה.

"רופאים לזכויות אדם" הוא ארגון שמאל רדיקלי. ד"ר רוחמה מרטון, מייסדת הארגון, היא תומכת BDS מוצהרת שקוראת שוב ושוב לחרם על ישראל.

למרות זאת ועל אף מאבקים ציבוריים שהתנהלו בשנים האחרונות, מדינת ישראל מאפשרת לעמותה הטבת מס על פי סעיף 46, המזכה את התורמים דרך העמותה בהחזר מס מכובד של 35%.

בכתבה מתואר כי התרומות מגיעות בעקבות "מצבה החמור של מערכת הבריאות בעזה ואלפי הפצועים בצעדות השיבה" – או בעברית מדוברת, נוכח אלפי פורעים ערבים שנפצעו במהלך התקפות טרור בגדרות הגבול הכוללות שיגור בלוני תבערה ונפץ, השלכות מטעני חבלה, רימונים, בקבוקי תבערה ואבנים ואף ירי לעבר כוחות צבא, וכן פגיעות בגדר הגבול, חדירות והבערת צמיגים.

"בשנה החולפת הצלחנו לגייס יותר משבעה מיליון שקל דרך תרומות ושווי תרופות וציוד רפואי. הפלסטינים אזרחי המדינה מחפשים דרכים לתמוך בעזה", אמר ל"שיחה מקומית" סלאח חאג׳ יחיא, מנהל המרפאה הניידת של עמותת רופאים לזכויות אדם (רל"א) ומי שאחראי על המשלחות הרפואיות של העמותה לרצועת עזה.

חאג׳ יחיא עובד ברופאים לזכויות אדם כבר יותר משלושים שנה, מאז הקמתה בתקופת האינתיפאדה הראשונה.

לפי הפרסום, בשנה החולפת הוא נכנס לעזה עשר פעמים עם משלחות רפואיות. במהלך הביקורים המשלחות מעניקות טיפולים רפואיים, מעבירות ציוד, מבצעות ניתוחים וגם אוספות מידע מבתי החולים, צוותי הרפואה ומשרד הבריאות בעזה.

שלט תודה ממשרד הבריאות של ממשלת חמאס

לדבריו, הערבים אזרחי ישראל ערכו קמפיינים למען רצועת עזה ותרמו סכומי כסף גדולים, בכמה מקרים לאחר הרצאות שנתן בכפרים ובערים.

"גייסנו מיליון שקל דרך קריאות שלנו לציבור. פעילים בעראבה אספו לבד יותר מחצי מיליון שקלים אחרי שנתתי שם הרצאה. בכאוכב אבו אלהיג'א, ישוב קטנטן, קרה אותו דבר. גם בטייבה, קלנסווה ועוד מקומות התנהלו קמפיינים מרשימים. בג'ת במשולש גייסו 650 אלף שקל דרך הרופא מוראד ותד.

שייח' ראיד פתחי פתח בקמפיין פייסבוק וגייס שני מיליון שקל דרך הדף שלו. ועדת המעקב של הערבים בישראל והמפלגות גייסו מיליון ומאתיים אלף שקל וקנו ציוד ותרופות בעצמם.

עוד כמה עמותות נתנו לנו כסף. יש כמה חבר'ה צעירים מוואדי עארה שהביאו יותר ממאתיים אלף שקל, לגמרי לבד. הכסף שלהם מילא לנו שתי משאיות, אז צילמנו את המשאיות כדי שהם יראו שזה נכנס. אנחנו מתעדים כל סיוע לרצועה ונותנים קרדיט לתורמים".

אלא שאם בעמותה נותנים קרדיט לתורמים, הרי שממשלת חמאס נתנה קרדיט לעמותה בשלט שפרסם משרד הבריאות בעזה המודה לארגון על התרומה.

"לשלול את הטבת המס"

בעקבות הדברים פנה שי גליק מנכ"ל ארגון "בצלמו" למנהל תחום עמותות רשות המיסים ארז אורעד ודרש לשלול את הטבת המס מהארגון.

"לא ייתכן שמיליוני שקלים של אזרחי ישראל יממנו את הטיפול במחבלים בעזה וישמשו להם לניתוחים וטיפולים רפואיים", אמר גליק לקול היהודי. "הטבת מס סעיף 46 מיועדת עבור פעילות לטובת אזרחי ישראל.

ארגון רופאים לזכויות האדם אשר פועל גם במימון הקרן החדשה לישראל, פועל לטובת מחבלים בעזה - ההיפך הגמור מטובת אזרחי ישראל או זיקה לאזרחי ישראל.אני קורא לרשות המיסים לשלול להם מידית את הטבת מס סעיף 46.

בנוסף בכוונתי לפנות לרשם העמותות שיבדוק היטב האם כל ההעברות הללו נעשו כדת וכדין ולא נעשתה כל הלבנת הון חלילה".

מרשות המיסים נמסר בתגובה: "במגבלות חובת הסודיות נוכל לציין כי רשות המסים בדקה ומצאה שהעמותה עומדת בתנאים לחידוש האישור".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


98 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 310 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד