בע"ה י"ח אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כמה כסף הופקד למחבלים בכלא?

בניגוד למסקנות הוועדה לצמצום תנאי המחבלים בבתי הכלא- תקרת הפקדת הכספים למחבלי החמאס גדלה.

  • יח"צ
  • י"א אלול תש"פ - 07:56 31/08/2020
גודל: א א א
מחבלים חוגגים בכלא, ארכיון.
מחבלים חוגגים בכלא, ארכיון.

בתשובה לבקשת חופש מידע של האגף המשפטי של תנועת "אם תרצו" בנוגע לתנאי המחבלים בבתי הכלא, עולה תמונה מדאיגה ולפיה בניגוד למסקנות הועדה בנוהל שעוסק ב"הפקדות משפחה ואחרים לחשבון האסיר" ועודכן במהלך חודש יולי 2020 למניינם, התגלה כי למחבלי החמאס, הכלואים בבתי הכלא הישראליים, נוספו דמי הפקדה של 200 ₪ מדי חודש בנוהל של יולי 2020 לעומת הנוהל שהוסדר בשנת 2015.

לפני למעלה משנה וחצי פורסם כי השר לביטחון הפנים דאז גלעד ארדן אימץ את מסקנות הוועדה לצמצום תנאי המחבלים בבתי הכלא. אחת ההמלצות הייתה כי יתבצע קיצוץ משמעותי בכספים המופקדים על ידי בני המשפחות למחבלים בבתי הכלא שבאמצעותם הם רוכשים מוצרים בקנטינה. בהודעה שליוותה את פרסום אימוץ המסקנות טען מי שהיה בזמנו השר לביטחון פנים, גלעד ארדן כי: " כיום ניתן להפקיד סכום כולל של 1,200 עד - 1,600 שקלים לחודש לכל אסיר ביטחוני. את הסכומים האלה אנחנו נקצץ בחצי בכדי למנוע את יכולת המחבלים לרכוש מוצרי מותרות".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

על פי הנתונים שהתקבלו באגף המחקר של תנועת "אם תרצו" מהשב"ס דרך בקשת חופש מידע, שנה וחצי לאחר "אימוץ מסקנות הועדה" ניתן לראות שלא רק שהמסקנות לא יושמו אלא ההפך, תקרת ההפקדה של מחבלי חמאס גדלה.

   | קנטינה למחבלים בכלא: 165 מיליון ש"ח ב-5 שנים

בבקשת המידע נמסרו מהשב"ס נתונים של כלל ההפקדות למחבלים הנמצאים בבתי הכלא בישראל. על פי חישוב של הנתונים שנמסרו, עולה כי החל מה-1/1/2015 ועד ל-1/5/2020 הופקדו אצל כלל המחבלים  165,988,771 ₪.

 בחלוקה על פי שנים ניתן לראות ששנת השיא בהפקדות הכספים הייתה שנת 2018 כאשר במהלכה הופקדו לא פחות מ-33,444,249 ₪ למחבלים בבתי הכלא. על פי השב"ס כלל ההפקדות בוצעו הן באמצעות בנק הדואר והן דרך הפקדה בבית הסוהר במהלך ביקורי משפחות. 

בנוסף לכך בבקשה המידע התבקשו בשב"ס לפרט את כלל המוצרים העומדים למכירה למחבלים, מהשב"ס נמסר כי ישנם כ-1,200 פרטים בקנטינה, אולם סירבו להעביר את רשימת המוצרים אותם זכאים לרכוש המחבלים מפני שעל פי שהשב"ס רשימת המוצרים אינם "מתפרסמים בפומבי".

אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות בתנועת "אם תרצו" אשר תנועתו מובילה את המאבק בתנאי המחבלים בבתי הכלא מסר כי: "30 מיליון השקלים המופקדים מדי שנה על ידי משפחות המחבלים למחבלים מורשעים הנמצאים בבתי הכלא בישראל היא מציאות חולה שיש לרפא בהקדם. כיום ישנה הסכמה גורפת שאחד הגורמים לחוסר ההרתעה במניעת הטרור הערבי הוא תנאי המחבלים בבתי הכלא. המחבל הבא יודע עוד לפני שיוצא לפיגוע הטרור כי בנוסף לכבוד ולכספי הדמים של הרשות הפלסטינית והמעטפת המשפטית מארגונים הממומנים על ידי ממשלות זרות הוא גם ייהנה מתנאי נוחות בבתי הכלא הישראלים. על השר לביטחון פנים וראשי שב"ס מוטלת האחריות לצמצם למינימום הכרחי בלבד את תנאי המחבלים הכלואים בישראל".

"לא ייתכן מצב ובו מחבלים נהנים מתנאים טובים יותר מאשר אסירים פלילים בישראל, מצב שגורם לכך שעבריינים ערבים לעיתים טוענים כי ביצוע העבירה נעשתה בשם מניע לאומני וזאת על מנת ליהנות מהתנאים של המחבלים. צמצום ההטבות למחבלים בבתי כלא הוא תנאי ראשון להגברת ההרתעה הישראלית ועל ידי כך לשמור על ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד