בע"ה י"ג כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כמה מסיתים המחבלים בתוך הכלא? אף אחד לא בודק

בשב"ס לא מתעדים את דברי ההסתה הנאמרים בדרשות באגפים הביטחוניים. עוד עולה, כי בממוצע, כל מחבל עבר לפחות עבירת משמעת אחת וכ-40% עברו לפחות 3 עברות משמעת

  • יח"צ
  • כ"ט ניסן תש"פ - 16:57 23/04/2020
גודל: א א א

ממענה לבקשת חופש מידע שהגישו אני תנועת 'אם תרצו', עולה כי בשירות בתי הסהר כלל לא עוקבים ולא מתעדים את דביר ההסתה הנשמעים בדרשות או בתפילות באגפים הביטחוניים בבתי הכלא.

עוד עולה מתשובת השב"ס, כי כמעט כל מחבל הכלוא בישראל עבר לפחות עבירת משמעת אחת.

בבקשת חופש המידע שהגיש האגף המשפטי של תנועת אם תרצו, נשאלו בשב"ס על פקודת הנציבות בעניין אכיפת הסתה בדרשות ובתפילות באגפים הביטחוניים, על ביקורי אנשי דת באגפים הביטחוניים וכן השב"ס התבקש להציג נתונים אודות טיפול בבעיות משמעת בקרב המחבלים הכלואים בבתי הכלא.

במענה לשאלה על אכיפת ההסתה בתפילות נמסר ענו בשב"ס כי: "לא ניתן לספק מסמכים או נתונים כמבוקש נוכח העובדה כי מערכת המחשוב בשב"ס לא מתעדת נוכחות של דובר ערבית ואינה מתעדת האם נשמעו דברי הסתה".

בנוסף, נחשפו לראשונה היקפי עבירות המשמעת של האסירים הביטחוניים בין השנים הלועזיות 2014-2019.

בסך הכל מספר ההליכים המשמעתיים שהיו נגד מחבלים עמד בשנים אלה על 19,642 מקרים.  כלומר כ- 3,274 בשנה, 273  בחודש ו- 9 הליכים משמעתיים ביום, בממוצע.

57% (כ-11,196) מההליכים המשמעתיים היו בגין מעשה של התנהגות, אי סדר הפוגעים בסדר ובמשמעת. 12% (כ- 2,357 הליכים) מהמקרים בגין שביתות רעב, 12% (כ- 2,357 הליכים) הפרה של הוראות סוהר, 7% (כ- 1,375 הליכים) מהמקרים היו על השחתה של רכוש בתי הסוהר ו- 5% (כ-  982 הליכים) מהמקרים בגין החזקת חפצים שאסורים על האסירים. היתר, 7%, תוארו כסעיפים אחרים.

עוד עולה כי 19,642 הליכי המשמעת היו כנגד 6,494 אסירים, כלומר כמעט כל אחד מהאסירים עבר עבירת משמעת.

מהנתונים שנחשפים על ידי אגף המחקר של "אם תרצו" עולה כי ממוצע האסירים הביטחוניים במהלך השנים האחרונות עמד על 6,393. אם לוקחים בחשבון שבכל שנה כמה מאות מחבלים השתחררו וכמה מאות נעצרו ונכלאו אזי המסקנה היא שכמעט כל מחבל שהיה בכלא הישראלי בשנים האחרונות עבר על עבירת משמעת במהלך תקופות בכלא.

בנוסף מהשב"ס נמסר כי ל-2,596 מהאסירים הייתה זו בעיית משמעת ראשונה עבורם. ל-1,479 אסירים דובר על עבירה שניה ול-2,419 אסירים מדובר על דיון שלישית ומעלה בעקבות בעיות משמעת.

כלומר קרוב ל-38% מהאסירים עברו על לפחות 3 עבירות משמעת.

לגבי העונשים שניתנו לאסירים מהשב"ס נמסר כי בין 2014-2019 הוטלו עליהם בסך הכל 58,576 ימי בידוד והושתו עליהם קנסות בסך של 1,633,562 ש"ח.

עוד אומרים ב'אם תרצו', כי ככל הנראה הרשות הפלסטינית היא זו שמשלמת את קנסות המחבלים.

"במציאות האבסורדית בה הגוף שצריך לפקח על המתרחש בבית הכלא לא אוסף את המידע בנוגע להסתה המתרחשת בין כתלי הכלא באופן רציף ומסודר אין זה מפתיע שכמעט כל מחבל כלוא מאפשר לעצמו לעבור עבירת משמעת", אומרים באגף המשפטי של 'אם תרצו'.

"אנו קוראים לשב"ס לרענן את הנהלים ולהתחיל לתעד הסתה שמתרחשת בין כתלי בתי הכלא. בנוסף, יש להחמיר את הענישה כלפי אלה העוברים על נהלי הכלא".

"עם כינון הממשלה החדשה  הגיע הזמן שיאושרו כלל המלצות של ועדת השר ארדן להפסקת החגיגות בבתי הכלא על ידי המחבלים. "תנועת 'אם תרצו' לא תשקוט ולא תנוח עד שהחגיגות בבתי הכלא של אותם רוצחים שפלים תפסקנה לחלוטין".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד