בע"ה ט"ז ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
כמחצית מהחיילים:

"נמנענו מלבצע פעולה מחשש להסתבכות משפטית"

סקר מדאיג שפרסם המכון הישראלי לדמוקרטיה, מביא נתונים בנושא מוסר לחימה בצה"ל. רוב החיילים חוששים שלא יקבלו גיבוי מהמערכת, חיילים רבים סוברים ש"טוהר הנשק" פוגע בצה"ל.

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח חשון תש"פ - 07:51 26/11/2019
גודל: א א א
(דובר צהל)
(דובר צהל)

במהלך הכנס השנתי בנושא 'בטחון ודמוקרטיה' של המכון הישראלי לדמוקרטיה, פורסם סקר מיוחד שהביא נתונים מדאיגים בנושא לביטחונם של החיילים הלוחמים במערכת הביטחון אותה הם משרתים.

רוב החיילים שנשאלו בסקר, אמרו כי הקפדת הפרקליטות על החוק, בנוגע לשמירה על "זכויות מחבלים ותומכי מחבלים" פוגעת ביכולת הצבא למלא את משימותיו.

32% מהחיילים מסכימים מאוד עם כך שהדבר פוגע בתפקוד צה"ל, 30% מסכימים עם הטענה. 20% אמרו ש"לא כל כך מסכימים" ורק 12% אמרו שהם לא מסכימים לכך. 6% אמרו שאינם יודעים.

כמעט מחצית מהחיילים שנשאלו בסקר (45%) אמרו שהם חוששים שלא יקבלו גיבוי מהמערכת במהלך פעילות מבצעית, במידה וביצעו טעות בשיקול דעת. 45% מהחיילים אמרו שהם נמנעו מלבצע פעולה מחשש להסתבכות משפטית.

בסקר, נשאלו החיילים על היחס שבין המשירה על החוק אל מול המוסר. 44% מהחיילים אמרו ששמירה על "ערך טוהר הנשק" פוגע ביכולת צה"ל לבצע את משימתו. 47% אמרו שהדבר אינו פוגע ביכולת צה"ל. 9% מהחיילים סרבו להגיב לשאלה זו.

81% מהחיילים ענו בסקר כי לדעתם שמירה על חיילי צה"ל קודמת ל"טוהר הנשק". 52% מהחיילים סוברים שאין להעמיד לדין חייל שירה בערבי שנחשד בניסיון לבצע פיגוע, גם כאשר הוא מנוטרל.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד